שלום אורח | כניסה
מינהל המחקר החקלאי - מכון וולקני
מדינת ישראל / משרד החקלאות ופיתוח הכפר
English
עברית
פורומים ספריה אירועים לוח מודעות דלת פתוחה למחקר אנשים חוות מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

אליהו סבירסקי נולד בוילנה בשנת 1921. עלה ארצה בשנת 1934 בעודו נער. את לימודיו התיכוניים סיים בגימנסיה הרצלייה בתל-אביב, ובשנים 1938 – 1942 למד ביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים.
בשנים 1942 – 1946 שירת בצבא הבריטי (בבריגדה היהודית). בתום מלחמת העולם השנייה חזר להשלים את לימודיו ובשנת 1948 הוענק לו תואר MSc למדעי הטבע במקצוע הראשי זאולוגיה. באותן השנים החל לעבוד כחוקר בתחנה לחקר החקלאות ברחובות. מלחמת השחרור קטעה את עבודתו של סבירסקי. הוא שירת בחטיבת גבעתי ובתום המלחמה חזר לתחנת הניסיונות וללימודים.

הישגים מדעיים

בשנת 1951 סיים תואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית, בנושא: "כנימות התוקפות עצי פרי". בתחום זה הוכר עד מהרה כמומחה עולמי. משנת 1955 עבד פרופ' סבירסקי במחלקה לאנטומולוגיה במכון וולקני והתמסר במיוחד לחקר מזיקי פירות בהם נשירים, הדרים, תמרים ואבוקדו.

פרופ' סבירסקי הגיע להישגים גדולים בהדרים ע"י הדברת אקרית החלודה, כנימת הזית, הכנימה הפלורידית וכנימת העש הצהובה. בעקבות מחקרים אלו צומצמו הטיפולים הכימיים בהדברת מזיקי הדרים ונחסכו הוצאות מרובות. תרומה נוספת היא בשיטת ההדברה לענף התמרים, הדברת כנימת הפרלטוריה של התמר. כמו כן מחקריו סייעו בהדברת אקריות אדומות בתות שדה וכנימות מגן בזיתים. בענף האבוקדו תרמה הלוחמה המשולבת, עם דגש להדברה הביולוגית, לאיכות הפרי.
פרופ' סבירסקי היה ממפתחי ההדברה המשולבת בחקלאות, אשר הביאה להפחתה משמעותית בשימוש בתכשירים כימיים. הוא גילה והגדיר מספר מיני חרקים שלא היו ידועים למדע וגם אקרית נקראת על שמו. בהיותו מנהיג ומורה דרך סחף איתו פרופ' סבירסקי חוקרים, מדריכים, חקלאים ומגדלים אשר שיתפו פעולה ביישומה של ההדברה המשולבת.
פרופ' סבירסקי פרסם מאמרים רבים בכתבי עת שיועדו לחקלאים - "עלון הנוטע" ו"השדה" - וזאת בצד פרסומיו המדעיים הבינלאומיים.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

בשנת 1959 התמנה למנהל המחלקה לאנטומולוגיה, תפקיד בו כיהן עד פרישתו לגמלאות. בשנת 1959 קיבל את פרס העבודה וההסתדרות למחקר. בעקבות מחקריו הובאו לישראל, על-ידו ועל-ידי עמיתיו, אויבים טבעיים למזיקי חקלאות שהפחיתו, במידה רבה, את השימוש בתכשירים רעילים.

הפרישה לגמלאות

עם פרישתו לגמלאות, בשנת 1986 תרמו אליהו ורעייתו רחל סכום כסף להקמת קרן סיוע הנושאת את שמם, לסטודנטים בתחום האנטומולוגיה. בשנת 1994 הוגדלה הקרן בזכות חלק מכספי "פרס ישראל" לו זכה פרופ' סבירסקי על הישגיו המדעיים. במרץ 2002 נפטר פרופ' סבירסקי .

 

ערכה עמליה ברזילי,  2009

מעודכן לתאריך: 05/05/09 14:42
אנשים אתר
   הנהלה ומנהלה
   מכונים
מדעי הצמח
חקר בעלי חיים
הגנת הצומח
מדעי הקרקע, המים והסביבה
חקר אחסון ואיכות תוצרת חקלאית ומזון
הנדסה חקלאית
   מרכזי מחקר אזוריים
גילת
נוה-יער
   שרותים פנימיים
כל הזכויות שמורות © 2008, מדינת ישראל
תנאי שימוש I מפת האתר I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר