En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

שמואל נולד בארץ ישראל, בנס ציונה בשנת 1927 למשפחת חקלאים ותיקה בארץ. בילדותו גר בכפר יונה, ובנתניה. בשנת 1943 התחיל בלימודי חקלאות במקווה ישראל אותם סיים ב- 1945. שמואל הצטרף להגנה ולפלמ"ח, השתתף במלחמת העצמאות והשתחרר מהצבא ב-1949. בשנת 1953 נרשם ללימודים בפקולטה לחקלאות.
בשנת 1958 החל לעבוד במכון וולקני. תואר מוסמך סיים ב-1959 והמשיך לתואר שלישי בהדרכתו של פרופ. אבידוב בנושא עש החרוב. את הדוקטורט סיים בשנת 1964 ולאחר מכן, נסע להמשך לימודיו באוניברסיטאות של ויסקונסין במדיסון ופלורידה בגיינסביל.
בזמן היותו בארה"ב פיתח קרקעות מזון של עשים, חיפושיות וכנימות וחקר דפוסי התנהגות אכילה שלהם. ב-1967 חזר לארץ, הצטרף למחלקה לאנטומולוגיה במכון הביולוגי ועבד שם 10 שנים. בשנים 1974-1975 היה בשבתון באוניברסיטה של ריברסייד בקליפורניה. במקביל לעבודתו במכון הביולוגי כהן כמרצה בכיר באוניברסיטת בר-אילן ולימד אנטומולוגיה ופיסיולוגיה של חרקים. בשנת 1977 חזר לעבוד במינהל המחקר, מרכז וולקני במכון להגנת הצומח.

הישגים מדעיים

התענינותו המדעית עסקה במגוון רחב של נושאים אותם פיתח והרחיב בעבודתו בארץ, בשנות השבתון וביקורי מעבדות שונות בארה"ב, אירופה ואוסטרליה. נושאי המחקר העקריים הם:

• ביולוגיה ופנלוגיה של עש החרוב נחקרה בצורה יסודית. עבודתו תרמה רבות להבנת הנזק של העש בחקלאות ובדרכי הדברתו. בהמשך חקר אפשרויות של הדברה ביולוגית והכנסת אויבים טבעיים. הוא נחשב לבר-סמכא עולמי בנושא זה.
• פיתוח קרקעות מזון לחרקים מזיקים, חשיבות המרכיבים כמו חלבונים, סוכרים ומלחים. תגובת הזנה בחרקים הובילה אותו למחקרים אלקטרופסיולוגיים עם זבוב ים התיכון כמודל.
• חלק ניכר מזמנו הקדיש למזיקי הפרדס המפתח: עש החרוב, עש הקליפה, הכנימה הפלורידית וזבוב ים התיכון ודרכים להדברתם. מחקר נרחב עסק בפיתוח פתיונות לזבוב ים התיכון המבוססים על תרכובות אמוניום והידרוליסטים של חלבונים, בנוסף לנדיפים של צמחים.
• חקר של חומרי דחייה למזיקים הפוגעים באדם כמו יתושים, קרציות ופרעושים. העבודה כללה ניסויים בשדה ובמעבדה בעזרת שימוש באלקטרואנטנוגרם.
• מחקר התנהגות מינית של מזיקי עשים בכותנה, בירקות ובכרם. שימוש חלוצי באלקטרואנטנוגרם לזיהוי פרומוני מין ותגובת הזכרים במנהרת רוח. שמואל היה הראשון בישראל שהכניס את האמצעים האלה למחקר ההתנהגותי ועבודתו היא בסיס לשימוש בפרומני מין בשדה.

בשנים 1992-1993 היה בשבתון באוניברסיטה של בלטימור במרילנד, ארה"ב.

שמואל השתתף במספר גדול של כנסים בינלאומיים ופתח קשר מדעי נרחב עם חוקרים בחו"ל. קבל 4 תוכניות BARD, תוכנית BSF ותוכנית DAD גרמנית בנוסף למענקי מחקר מקומיים. פרסם מספר רב של מאמרים ופרקים בספרים. היה חבר בחברה האנטומולוגית הישראלית ושל ארה"ב. היה חבר בועדה להערכה של תוכניות BARD ושותף להדרכה של סטודנטים לתואר מוסמך.

בשנת 1994 נפטר ממחלה.

 

ערכה עמליה ברזילי, 2009

מעודכן לתאריך: 05/05/09 14:51
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר