En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

עודד יקותיאלי נולד בשנת 1933 בתל-אביב.
למד בביה"ס לבנים ע"ש אחד-העם בתל-אביב וב"גמנסיה הרצליה", במגמה הריאלית. מגיל צעיר היה חבר בתנועת "הצופים הקשישים" עד לפילוג בתנועה ובהמשך היה חבר ב"צופים החלוצים".
בשנת 1952 התגייס לנח"ל במסגרת גרעין להשלמת קבוץ "איל". במשק היה אחראי על גידולי התעשייה והמספוא (כותנה, אגוזי-אדמה, אספסת, תלתן ועוד) וכן היה תקופה מסוימת גזבר ומזכיר הקבוץ. בשנת 1961 החל את לימודיו בטכניון, בפקולטה להנדסה חקלאית. לאחר סיום הלימודים ב-1965 החל עבודתו במכון להנדסה חקלאית, שרק הוקם במסגרת מכון וולקני. במהלך עבודתו במכון להנדסה חקלאית סיים לימודיו בטכניון לתואר Msc. (1971) בנושא: "השפעת מהירות ההזנה על הפרדה של חומרים בזרם אוויר אנכי". נושא המחקר עסק בהפרדת-אגוזי אדמה מרגבים במתקני-רוח אנכיים.

הישגים מדעיים

בשנים 1990 עד 1999 עודד היה בראש הצוות מהמכון להנדסה חקלאית, שפיתח, בשיתוף עם המחלקה לאיחסון במרכז וולקני, טכנולוגיה חדשה לחיטוי וניקוי פירות וירקות ללא חומרי הדברה - טכנולוגיה שבעקבותיה נבנו בארץ יותר ממאה מכונות ונחסכו למדינת ישראל מאות אלפי שקל בכל שנה. על טכנולוגיה זו קיבלו בשנת 1996 את הפרס היוקרתי "פרס קפלן".
עודד ניהל צוות "מיכון בבננות" במכון להנדסה חקלאית, שפיתח שיטת הדליה מיוחדת למטעי הבננות המונעת נפילת אשכולות בנשוב רוחות חזקות- בפיתוח זה נחסכו אלפי שקלים בשנה. הצוות בראשותו פיתח גם שיטת הובלה ייחודית לבננות, הובלת האשכולות במיכלים מיוחדים, שיטה המקלה על הקטיף והשינוע לבית האריזה ולשווקים. בנוסף פיתח הצוות כלים מיוחדים למטע הבננות: מתקני-יד לכיסוי האשכולות בשקי-פלסטיק, מתקנים להשמדת נצרי בננות לא רצויים וטרקטורון לטיפולי גובה במטע הבננות ועוד. צוותים נוספים בראשותו עסקו בחממות ובתי-רשת, שינוע ומיון עופות, הדלית עגבניות בבתי-צמיחה, כיסוי מאגרי מים ועוד.

רישום פטנטים ופרסים
במהלך שנות עבודתו עודד היה שותף ל- 12 פטנטים הקשורים לפעילות המחקרית בה עסק. ביניהם פטנטים במיון עופות לפי משקל, הפרדת חומר זר ממוצרים חקלאיים, מזלג להפיכת מכלי-בננות, מערכת הדליה לעגבניות ועוד.

רשימת הפרסים להם עודד יקותיאלי זכה
• במסגרת הועדה להמצאות של עובדי המדינה קיבלו פרס רון פלר ועודד יקותיאלי על "מכונה להפרדת חומר זר ממוצרים חקלאיים". 1975.
 • פרס ממציאים של מינהל המחקר החקלאי קיבל עודד יקותיאלי על "מתקן לעטיפת אשכולות בננות". 1986.
• פרס תערוכת אגריטך קיבלו עודד יקותיאלי וצוותו: א. ויסבלום, ח. ברס, ר. רגב, א. בר-לב מהמכון להנדסה חקלאית וא. פליק וחובריו מהמחלקה לאיחסון קיבלו על נושא:" פיתוח שיטה לניקוי פירות וירקות ללא כימיקלים". 1996.
 • פרס קפלן קיבל עודד יקותיאלי וצוותו עבור : "ניקוי וחיטוי ירקות ופירות במים חמים והברשה וללא חומר הדברה" 1996. • "אות מיזם האיכות" של מכון התקנים ופורום האיכות הלאומי, קיבל עודד יקותיאלי וצוותו עבור: "חיטוי וניקוי של מוצרים חקלאיים ללא חומרי הדברה". 1997.
 • פרס ממציאים של עובדי המדינה ע. יקותיאלי, נ.שמיר, א. בר-לב ויעל אידן בנושא:" מערכת לשינוע מיון ושקילה של עופות". 1998.
• פרס נמיר של הסתדרות העובדים הכללית החדשה קיבל ע. יקותיאלי וצוותו עבור: "חיטוי וניקוי של מוצרים חקלאיים ללא חומרי הדברה". 2000.
• פרס ממציאים של ועדת ההמצאות של משרדי הממשלה קיבל עבור הנושא הנ"ל. 2001.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

• מנהל צוות הנדסת הסביבה (1974 עד 1977).
• מנהל המחלקה לשינוע ואריזה (1977 עד 1980).
• מנהל המחלקה לחקלאות מבוקרת הנדסת הסביבה (1988 עד 1999).
• משנת 1971 עד 1977 כעוזר למרצה ב"יסודות המיכון החקלאי", בפקולטה לחקלאות ברחובות.
• מ- 1978 עד היציאה לגמלאות כמרצה מתנדב בנושא "יסודות המיכון החקלאי", בפקולטה לחקלאות.

הפרישה לגמלאות

בשנת 1999 יצא לגמלאות , ומאז הוא ממשיך את עבודתו במכון להנדסה חקלאית כגמלאי-מתנדב בתחום מומחיותו וכן כאחד מעורכי ידיעון המכון להנדסה.

 

ערכה עמליה ברזילי,  2008

מעודכן לתאריך: 08/09/08 13:42
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר