En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

 דב גלוברזון נולד ב-1928 בפולין.
עלה לארץ ישראל ב-1938. למד בבית הספר החקלאי מקוה-ישראל סיים לימודי בגרות בשנת 1947. בשנים 1948-1955 עבד כמדריך חקלאי וכמורה לחקלאות בבתי ספר. ב-1952 החל את לימודיו בפקולטה לחקלאות עם התמחות בגידולי שדה, הגנת הצומח וכלכלה  סיים תואר מוסמך ב- 1957.
בשנים 1958- 1963 עבד כמפקח על יצור זרעים בחברת "הזרע".
ב-1963 נסע לארה"ב כדי להשתלם בהורטיקולטורה באוניברסיטה של מדיסון, ויסקונסין, שם קבל תואר דוקטור ב-1967 עבור עבודת מחקר בנושא עקרות זכרית בגזר.

הישגים מדעיים

ב-1968 התקבל כחוקר למחלקה לזרעים, במכון לגידולי שדה וגן, בתחנה לחקר החקלאות (לימים, מינהל המחקר החקלאי). במסגרת עבודתו במחלקה לזרעים, עסק בהפעלת השירותים המדעיים המוגדרים בתקנות הרשמיות, ובין היתר: בחינת זנים של גידולי שדה וגן עבור רשימת הזנים המאושרים לצרכי מסחר, הגדרת זנים חדשים בהתאם לחוק זכויות המטפחים, וכן פיתוח מערכת בדיקות לקביעת טיב הזרעים לפי התקנון הבינלאומי.

דב גלוברזון, יחד עם חברי המחלקה לזרעים, עסקו במחקר בנושאים רבים, וביניהם: לימוד הגורמים המשפיעים על היבול והאיכות של זרעי ירקות וגידולים חדשים, שיפור איכות הזרעים של חמניות ופלפל, שבירת תרדמה הנובעת מקליפה קשה בקטניות שונות, טיפולים לזירוז נביטת זרעים בתנאים תת-אופטימליים בזרעי ירקות ופרחים.

דב  עסק גם בתכנית יחודית של השבחת חסה, בעיקר זנים של "חסה עלים" ו"חסה ראש". יחד עם ד"ר דוד נצר ביררו את המנגנון הגנטי לעמידות לכשותית וסטמפיליום בחסה, וטיפחו זנים עמידים למחלות אלה. על עבודתם זכו בפרס כהן. כן טיפח זני חסה עמידים להפרגה בקיץ. הזנים הנ"ל נתקבלו ע"י רוב מגדלי החסה בישראל וזרעיהם גם נמכרים לחוץ לארץ.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

ב- 1977 מונה ד"ר גלוברזון למנהל המחלקה לזרעים, וכיהן בתפקיד זה עד לפרישתו לגימלאות, ב-1993.

במשך שנים רבות היה יו"ר הוועדה לאישור זנים המורשים למכירה.

ד"ר גלוברזון שימש כנציג ישראל במוסדות הבינלאומיים העוסקים בהיבטים המקצועיים, המדעיים והתחוקתיים של בדיקות הזרעים. היה גם מעורב בפעילות פרופסיונלית במינהל המחקר (חבר בוועד הפועל ויו"ר המועצה המדעית של חוקרי המכון לגידולי שדה) וחבר בוועדת ההיגוי של בנק הגנים הישראלי.

הפרישה לגמלאות

פרש לגימלאות ב-1993 והמשיך בפעילותו ע"פ חוזה ואח"כ בהתנדבות בפרויקט של השבחת החסה. לאחר פרישתו פיתח קשר עם מוסדות אוניברסיטאיים בסין, ונסע לשם מספר פעמים להרצות ולייעץ בנושאים של טיפוח ירקות ויצור זרעים.

דב גלוברזון נפטר בשנת 2008.

עודכן 2008

מעודכן לתאריך: 27/07/09 10:20
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר