En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

דלוסטומה תמימת עלה
Delostoma integrifolium

Delostoma integrifolium משפחה: ביגנונייםBignoniaceae
מוצא: דרום אמריקה: קולומביה, אקוודור ופרו.
בארץ מוצאה הדלוסטומה היא עץ הגדל ל-10 מטר גובה. נפוצה מאד כעץ נוי בקיטו-אקוודור. בארץ היא התפתחה לשיח גדול הגדל ל-3-2 מ' גובה.
הצמח הראשון בארץ נשתל בחוות הנוי, לפני עשרות שנים, למיטב ידיעתי הוא הובא ארצה ע י רות בנימין. לפני כ-15 שנה, בהמלצתו של דני אלמליח, השרשתי מספר ייחורים מצמח זה, ושתלתי אותם בגינתי במושב סתריה. הצמחים התפתחו לשיחים נאים, גובהם  ורוחבם כ-3 מטר והם פורחים כל שנה.
בשנת 2008, אספתי זרעים של דלסטומה- Delostoma integrifolium מעץ הגדל בגן הבוטני של קיטו, באקוודור. מהזרעים שאספתי שם נבט בארץ צמח אחד בלבד ואותו שתלתי בשנת 2010 בחלקת איקלום במושב סתריה. למרות שמדובר באותו מין, הצמח שנבט מהזרעים שהבאתי, התפתח לעץ בעל גזע בודד, בשלב זה עדיין קטן, כ-2 מ' גובה, אבל כבר רואים בברור את הגזע הבודד, והשנה הוא פרח, כאשר צבע הפרח וורוד כהה, בולט יותר מצבע הפרחים שמקורם בצמח מחוות הנוי. בספרות מצוין בהדגשה, שקיימת שונות גדולה בתוך המין, ונאמר שם שמדובר בצמחים הגדלים לגובה 10-3 מ' , עלים גדולים או קטנים יותר ופריחה בצבעים החל מוורוד בהיר לכהה ועד פרחים בצבע מגנטה. במצב כזה מובן שמתבקשת עריכת סלקציה לגובה ולצבע - מאחר ובגינון אנו שואפים להגיע לצמח עם מופע ייחודי, ואותו להרבות בצורה ווגטטיבית, שתשמור על האחידות. Delostoma integrifolium
הסוג דלוסטומה כולל 4 מינים. מוצאו של המין integrifolium הוא בהרי האנדים שבאקוודור וקולומביה. צמחים הגדלים על רמות ההרים באזורים הטרופיים, - הם צמחים הדורשים תנאי גידול מתונים, ובדרך כלל אינם עמידים לתנאי טמפרטורה קיצוניים - חום או קור. על פי דיווחים מסאן פרנסיסקו, השיחים פורחים שם במשך כ-10 חודשים. מאזור לוס אנג'לס וסאן דייגו מדווחים על עמידות לקור, ורק בטמפרטורה של מינוס 3 מעלות צלסיוס, קופאים קצות הענפים, עם זאת הם מתחדשים באביב.
כרגע בארץ זמין לשתלנים המעוניינים לרבות את הסוג, השיח הגדל בחוות הנוי ובגינתי בסתריה. זהו שיח גדול וירוק-עד, בעל עלים בגודל בינוני ובצבע ירוק כהה, מזכירים במידה את העלים של האבוקדו. הפרחים דמויי משפך ובעלי לוע פרח עמוק, בצבע וורוד. הפריחה שופעת יחסית באביב, ונמשכת כל הקיץ. השיח זקוק להשקיה צנועה בחודשי הקיץ, עמיד למזיקים ומחלות, מאריך שנים, ובעל מופע יציב.
הוא מתאים לשתילה במרבית אזורי הארץ, בקרקעות מנוקזות, מומלץ להוסיף קומפוסט לקרקע לפני השתילה ולערבב היטב. שיח הדלוסטומה יגדל בתנאי שמש מלאה או בצל חלקי, - באזורי הארץ החמים אני ממליצה לשתול אותו באזור מוצל.Delostoma integrifolium
בחזית גינתי בסתריה השיח שתול בשילוב עם שיחים גדולים נוספים כמו קליאנדרה והמליה והם משתלבים היטב. השיח מתאים לגינה גדולה, או כצמח מיכל מעוצב המוצב בפטיו או על גג הבית במרפסת פתוחה.

ריבוי

שתלנים יכולים לקבל ייחורים מהצמח מגינתי ולהשרישם מעוצים למחצה, בשולחן השרשה.

מעודכן לתאריך: 26/05/11 07:26
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר