En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 מנסואה שומית
Mansoa alliacea

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: ביגנוניים Bignoniaceae
שם עממי: Garlic Vine
מוצא: אמריקה המרכזית והדרומית, ממקסיקו עד ברזיל ואיי הודו המערבית

Mansoa alliaceaמנסואה שומית הוא מטפס ירוק עד, המטפס בעזרת קנוקנות. הוא פורח פעמיים בשנה, בסוף האביב ובסתיו, בפרחים בצבע ורוד-סגול.

סוגי צמחים רבים, השייכים למשפחת הביגנוניים שעמם נמנית גם המנסואה, מצטיינים בעוצמת פריחתם. זו גם המשפחה המועדפת עליי בכל הנוגע לצמחי נוי, וזאת בזכות הפריחה הבולטת והקישוטית המאפיינת את מרבית המינים והסוגים במשפחה.

בשנת 1991 אספתי זרעים של מטפס זה בצמחיית הבר של האי טרינידד - מאיי הודו המערבית שבים הקריבי. אספתי זרעים מכמה צמחים ולא מצמח יחיד, כדי להגביר את הסיכוי לשונות גנטית. הזרעים נבטו תוך שבועות מספר, אולם צימוח הנבטים בשנה הראשונה היה איטי מאוד; רק בשנה השנייה לנביטה החל צימוח נמרץ יותר.

למנסואה שומית עלים נגדיים, גלוניים ומבריקים, שצבעם ירוק כהה. כאשר ממוללים את העלה עולה ממנו ריח של שום - והוא שנתן למין זה את שמו. חשוב להדגיש שכאשר הצמח שתול בגן לא עולה ממנו ריח של שום; רק פציעה של העלה מפיצה את הריח! מאידך, הצמח לעולם אינו נתקף במזיקים - יתכן שבזכות החומרים האתריים המגינים עליו.

Mansoa alliaceaהפרחים דמויי המשפך ערוכים בתפרחות, בכל תפרחת כ-20 פרחים. ביומו הראשון הפרח נפתח בצבע סגול-ורוד, ועם התבגרותו צבעו הופך ורוד בהיר עד לבן. תהליך זה נמשך שבוע ימים, ואז הפרח נובל. גל פריחה ראשון מופיע בתחילת הקיץ, בחודש יוני, וגל פריחה נוסף בסתיו - בחודשים ספטמבר-אוקטובר. משך הפריחה של כל גל הוא כ6- שבועות. התפרחות מופיעות בחיקי העלים, ובזמן הפריחה נוצר מופע של "חנוכייה" - כשמחיק כל עלה, לכל אורך הענפים המטפסים, מופיע צרור של פרחים קישוטיים ובולטים.

מנסואה מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בחצי צל, בכל סוגי הקרקעות - בתנאי שיהיו מנוקזות. למרות מוצאו הטרופי, הצמח איננו רגיש במיוחד לטמפרטורות נמוכות ורגישותו לקור דומה לזו של אורנית לוהבת, השייכת לאותה משפחה והגדלה בהצלחה במרבית אזורי הארץ. מומלץ לשתול את הצמח בתוספת קומפוסט בבור השתילה ולספק לו השקיה סדירה.

גם כאשר שותלים צמחים שמקורם בריבוי וגטטיבי, הצימוח בשנה הראשונה לשתילה איטי - ולעתים תקוע; הצמח כמעט שאינו גדל בשנתו הראשונה. תופעה זו מוכרת לנו בגן כאופיינית למרבית הצמחים המטפסים. רק החל מהשנה השנייה או השלישית לשתילה מתחיל צימוח נמרץ ביותר, והמנסואה יכולה לטפס על עצים לגבהים של עד 6 מטרים ויותר.

מנסואה היא מטפס שיש לספק לו תמיכה, ולפיכך היא מתאימה לשתילה ליד גדר בחזית הבית או לאורך גבול חצר המשק. היא יכולה לכסות מבנים או מחסנים מוזנחים בחצר, שאותם רוצים להסתיר.

בזמן הפריחה, הצמח בולט ומושך תשומת לב; במשך כל השנה הוא ירוק ורענן.

הריבוי וגטטיבי, מייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ, בשולחן השרשה.

כמה צמחים שתולים בגינות במושב סתריה, ושתלנים יכולים לקבל מהם חומר ריבוי - בתיאום אתי.

מעודכן לתאריך: 17/08/09 12:31
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר