En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

גלוריוזה הדורה
Gloriosa superba

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Gloriosa superbaמשפחה: סיתוניים Colchicaceae
לשעבר משפחת השושניים
מוצא: באפריקה הטרופית ואסיה

צמחי הגלוריוזה שייכים כיום למשפחה נפרדת, אולם בעבר הם השתייכו למשפחת השושניים, כמו חלק גדול מהגאופיטים. בשנים האחרונות פיצלו משפחה זו ולדוגמא, השום שהשתייך למשפחת השושניים שייך כעת למשפחת השומיים, האגפנטוס שייך כעת למשפחת האגפנטוסיים ועוד.
מאידך, הסוג גלוריוזה נחשב בעבר בעל 30 מינים והיום איחדו את כולם והמינים נחשבים לזנים של מין אחד: גלוריוזה הדורה.

Gloriosa superba 'Rothschildiana' הוא זן בעל פרח גדול יותר בצבע אדום, גבעול הפריחה שלו ארוך יחסית והוא הזן המשמש לפרחי קטיף כאמור,בעבר נחשב למין נפרד. צמח מעניין נוסף הנמנה עם משפחת Colchicaceae , ומבחינה בוטנית קרוב לגלוריוזה, היא הסנדרסוניה, מוצאה בדרא"פ והיא נחשבת לאחת מפרחי הקטיף הנחשקים בענף הפרחים. בכל תערוכת פרחים נחשבת, יציגו לראווה את פרחי הסנדרסוניה, כמו גם גלוריוזה כפרחי קטיף אקזוטיים ונחשקים.

בשנת 1990 הבאתי זרעים של גלוריוזה הדורה מהגנים הבוטניים קירסטנבוש שבדרום אפריקה והם המקור לצמחים שאני הפצתי אולם ידוע לי על חובבי גינון שגם הם הביאו צמח זה לארץ ממקומות שונים.

Gloriosa superbaגלוריוזה סופרבה הוא צמח מטפס נשיר בעל קנה שורש שהוא פקעת, הגבעול עשבוני ומטפס, אורכו 1-2 מטר, תלוי בזן. העלים חסרי פטוטרת, בעלי צבע ירוק בהיר-רענן, בקצות העלים יש קנוקנת שבעזרתה הצמח מטפס. כדי לאפשר לו לטפס יש להציב סולם או רשת הדליה כדי שיטפס, אחרת ישתפל כלפי מטה כאשר שתול על ערוגה מוגבהת או מעל קיר תמיכה.

גבעול הפריחה מתפתח בחיקי העלים העליונים, הוא קצר יחסית. הפרח כפוף לאחור, קוטר הפרח כ- 7 ס"מ, הוא בעל 6 עלי כותרת הפונים כלפי מעלה בצורת כוס ואילו האבקנים הגדולים, עמוד העלי והצלקת פונים כלפי מטה. צבע הפרח הוא שילוב של אדום עם צהוב וצבע תפוז. מבנה הפרח אקזוטי ובעל שילוב צבעים ייחודי שתמיד מושך תשומת לב והערצה.

מחזור חיים של הצמח

באביב, לאחר תרדמת החורף הפקעת מלבלבת והגבעול המטפס צומח בקצב מהיר עד שמגיע לגודלו הסופי ואז במהלך הקיץ חלה הפריחה. כל פקעת מייצרת מספר רב של פרחים ועם השנים ככל שהפקעת גדולה יותר, מספר הפרחים עולה וכך גם משך הפריחה. בהמשך לפריחה נוצר הפרי שהוא הלקט ובתוכו עשרות זרעים. תוך כדי הבשלת הזרעים מתחיל הגבעול להצהיב וזה השלב שיש להפסיק להשקות את הצמח. בסתיו הצמח נכנס לתרדמה ארוכה, למשך כ- 6 חודשים עד האביב הבא. פקעת בוגרת יכולה להגיע ל- 20 ס"מ אורך ולקוטר של עד 6 ס"מ. גודל פקעת מינימלי לפריחה הוא 12 ס"מ אורך וגודל זה מתקבל בדרך כלל החל משנה שנייה לשתילה בקרקע. מחזור החיים של הפקעת דומה לפקעת הסיפן. בגמר הפריחה מתחילה הפקעת להצטמק ובמקביל, נוצרת פקעת בת ,שהיא תתעורר ותפרח בשנה הבאה.

פקעת הבת נוצרת במהלך ששת השבועות שלאחר תחילת הפריחה ולכן חשוב להקפיד אז על השקיה סדירה. בהמשך, כאשר חלקי הצמח יצהיבו פקעת הבת נכנסת לתרדמה ובאביב הבא היא מתעוררת, בשבועות הראשונים לצמיחה הפקעת גדלה ובהמשך מתחילה הפריחה.
כלומר, מדובר בפקעות מתחלפות.

כל חלקי הצמח כולל הפקעת רעילים ואסורים למאכל.

תנאי גידול

צמחי הגלוריוזה מתאימים לשתילה בכל אזורי הארץ, ללא יוצא מהכלל מאחר וממילא בחורף הצמחים נכנסים לתרדמה.

Gloriosa superbaבאזור השפלה ניתן לשתול הן בשמש מלאה או בחצי צל אולם באזורים החמים כמו הנגב, בקעה והערבה מומלץ לשתול באזור מוצל. גדל היטב בצל עצים. יש לשתול בקרקע מנוקזת ומועשרת בקומפוסט בבור השתילה. מאחר ובחורף הצמח בתרדמה חשוב מאד לדאוג שיישתל בקרקע מנוקזת כדי להימנע מרקבונות הפקעת ולכן כדאי לשקול שתילה בערוגה מוגבהת, במצע מאוורר, כגון קרקע חולית. ניתן ומומלץ גם לשתול במיכלים ואז, לאחר שחלקי הצמח העליונים הצהיבו והתייבשו, לקראת החורף, יש להפסיק את ההשקיה במיכל, להניח אותו בצד כך שגם גשמי החורף לא ירטיבו אותו, ורק באביב, לחזור ולהשקות. אין צורך להוציא את הפקעת מהמיכל או לחילופין מהקרקע.

הצמח נהנה מלחות גבוהה ומהשקיה סדירה של 2-3 פעמים בשבוע, במשך כל עונת הצמיחה. חשוב להמשיך ולהשקות כל זמן שגבעול הצמח עדיין ירוק.

ריבוי

אפשר לרכוש פקעות במשתלות ואותן לשתול באביב או לאסוף זרעים מצמחים בגינה ואותם לזרוע באביב. לעיתים הנביטה מתרחשת כעבור עד כ- 4 חודשים למרות שמניסיוני, התקבלה נביטה במהלך החודש הראשון להנבטה. את הנבטים יש להעתיק לעציצים ולהשאירם באותו עציץ בשנתיים הראשונות ובעונה השלישית מומלץ לשתול בגן. לאחר שהצמחים התבססו בגינה הם זורעים את עצמם, ובגינתי התקבלו מושבות של צמחי גלוריוזה שפורחות כל שנה בקיץ, מושכות תשומת לב והרבה קנאה

מעודכן לתאריך: 15/04/09 14:07
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר