En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 דודונאה 'דנה'
'Dodonaea 'Dana

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: סבונניים Sapindaceae
מוצא הסוג באוסטרליה. הזן 'דנה' הוא מכלוא גנני.

'Dodonaea 'Danaהסוג דודונאה כולל כ- 60 מינים של שיחים ירוקי עד שהמוכר והנפוץ הוא דודוניאה דביקה, צמח גדר מהוותיקים ביותר בארץ.

הדודונאה דו-ביתית, כלומר, ישנם שיחים שלהם פרחים נקביים וישנם שיחים אחרים שלהם פרחים זכריים בלבד.
רק הצמחים שלהם פרחים נקביים מייצרים זרעים ועליהם נראה את הפרות הקרומיים האופייניים לדודונאה. ענפים אלו נושאי הפרות משמשים לקטיף כענפים קישוטיים לסידורי פרחים באגרטל.

החל משנת 1990 אני מחפשת מינים נוספים של דודונאה שהם בעלי פוטנציאל לענפי קישוט. מאז, גידלתי במושב סתריה כ- 25 מינים שונים של דודונאה, אותם קיבלתי בזרעים מאוסטרליה. במשך השנים מינים אלו הכליאו אחד את השני והתקבלה אוכלוסיה של מכלואים מעניינים.

הזן 'דנה' הוא סלקציה מתוך האוכלוסייה שהתקבלה והוא מכלוא יוצא דופן המתאים גם לשתילה בגן הנוי. מדובר בשיח ירוק עד שיכול להגיע עד 3 מטר גובה ורוחב. העלים פשוטים דמויי אזמל עד דמויי ביצה הפוכה מאורכת,באורך 10 ס"מ וברוחב 2 ס"מ.

צבע העלים ירוק כהה במשך הקיץ, ועם ירידת הטמפרטורות הם מקבלים גוון אדמדם. בחורף, השיח כולו בעל גוון אדמדם בולט ביותר.

הפריחה חלה בחורף, הפרחים קטנים וכמעט לא נראים אולם בהמשך היא מלווה בחנטה של פרות קרומיים, מאד דקורטיביים בצבע יין.

הפרות מופיעים על קצות ענפים באשכולות מסיימים ובשיא החנטה, בחודש מרץ מתקבל שיח מדהים מכוסה בפרות קישוטיים ובולטים. מופע זה נמשך כחודשיים, החל מחודש מרץ ועד סוף אפריל, אז אפשר ומומלץ לקטוף ענפים מהשיח ולשים בבית באגרטל וניתן לשלב עם ענפי איקליפטוס אפור ומתקבל סידור פרחים חגיגי.

שימוש בגן

דודונאה מהזן 'דנה' מתאים לשתילה בשמש מלאה בלבד. מתאים לכל סוגי הקרקע, כולל אדמות שוליים וטרשים ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורות גידול קיצוניות ויגדל בכל אזורי הארץ.

דודונאות ככלל הם צמחים חסכני מים ויסתפקו בהשקיה מצומצמת. גם הזן 'דנה' הוא צמח חסכן במים ולאחר התבססותו בגן יסתפק בקיץ בהשקיה עמוקה אחת לחודש. מאידך, מניסיוני בגידול 'דנה' לענפי קטיף הוא אינו מתנוון כתוצאה מהשקיה סדירה בשטחי החקלאים. בשנה הראשונה לשתילה קצב הצימוח של הצמח מהיר ולכן, חשוב לקטום אותו ולדאוג שיישאר נמוך (1 מטר) בשנתו הראשונה כדי למנוע את התהפכותו בחורף הראשון. פעולות הקיטום נחוצות רק בשנה הראשונה.
הזן 'דנה' פורח החל מהשנה השנייה לשתילה ואז מומלץ לגזום את השיח בסוף חודש אפריל כשהפרות מתחילים להתייבש. מדי שנה אפשר לרדת בגזום לגובה חצי מטר מהקרקע וכך לשמור על צורה וממדי הצמח.
דודונאה 'דנה' מתאים לשתילה כגדר חיה, כחוצץ בין שכנים, כצמח מיסוך ובגינון ציבורי-עמיד לוונדליזם.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה בחודשי האביב, בשולחן הריבוי ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משרישים תוך חודש ימים.
שתילים ניתן להשיג במשתלת בן בן בנתיב העשרה.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 13:52
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר