En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בקהוזיה לימונית
Backhousia citriodora

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

 Backhousia citriodoraשם עממי: Lemon Myrtle
משפחה: הדסיים Myrtaceae,
מוצא: קווינסלנד, אוסטרליה

מקור השם: שם הסוג בקהוזיה הוא על שמו של בן אדם, ולכן לא ניתן לשנות אותו. הברנש היה בוטנאי אנגלי (ג'ימס בקהאוז) שחי במאה התשע עשרה. היה בעלים של משתלות באנגליה ביחד עם אחיו תומס בקהאוז. במחצית הראשונה של המאה התשע עשרה הוא נסע כמיסיונר לאוסטרליה ואחר כך גם לדרום אפריקה ושלח משם צמחים לאנגליה. שם סוג הצמח נקרא לכבודו וניתן בשנת 1853.

הצמח אוקלם בארץ בשנת 2011, בזמן ביקורי באוסטרליה הבאתי מספר ייחורים ממשתלה והם המקור למין זה בארץ ולהמשך הריבוי. זהו צמח גן אטרקטיבי וצמח קולינרי חשוב.

 Backhousia citriodoraבקהוזיה לימונית היא שיח או עץ קטן ירוק-עד שייחודו הוא ריח הלימון הארומטי שמדיפים העלים וקודקודי הצמיחה. הסוג כולל 10 מינים, כולם מוצאם במזרח אוסטרליה, לאורך חופי יערות הגשם בעלי האקלים הסוב-טרופי.

בקהוזיה לימונית גדלה בתרבות- בגינון כשיח גדול, לגובה 8-6 מטר ולרוחב עד 2 מטר כאשר פיצול ענפי הצד מתחיל נמוך וסמוך לקרקע. לעיתים, ענפי הצד הנוגעים בקרקע, משתרשים. אפשר לנתק אותם ולשתול כצמח נפרד. בבית גידולו הטבעי בטבע, הצמח גדל כעץ ונישא עד 30-20 מטר גובה. העלים נגדיים, העלה דמוי רומח, צר וחד בקצהו, שפת העלה שלמה. אורך העלה 12-5 ס"מ ורוחבו 2.5-1.5 ס"מ וצבעם ירוק רענן. הפריחה חלה בראשית הקיץ, בתפרחות המופיעות בקצות הענפים. לכל פרח 4 עלי כותרת בצבע קרם והרבה אבקנים כמו במשפחת ההדסים. הפריחה צופנית ומושכת דבורים. בעת הפריחה מתקבל מופע נאה ומושך את העין. לאחר שעלי הכותרת נושרים, נשארים עלי הגביע, בצבע קרם, דומים לפריחה והם נותרים על השיח למספר שבועות נוספים, ומרחוק נראה כאילו הפריחה נמשכת. כאמור, לעלווה ריח לימוני. כאשר מפיקים שמן מהעלים, העלים מכילים ציטרל המהווה 98-90 אחוז מהשמן Citral (Neral ‹α-citral› and Geranial ‹β-citral›)
 Backhousia citriodoraריכוז כה גבוה של ציטרל הוא יוצא דופן. בצמחים "עשירים" בתכולת ציטרל, נוכחותו מגיעה ל70-40 אחוז בלבד. בקהוזיה נחשב לצמח בעל התכולה הטבעית הגבוהה ביותר של ציטרל בטבע. ריח העלווה של בקהוזיה לימונית הוא רענן ונעים יותר מכל הצמחים "עתירי" ציטרל. ציטרל הוכנס לשימוש לראשונה בשנת 1890 כאשר עלים של בקהוזיה זוקקו ע"י רופא גרמני, ששלח את השמן לגרמניה. מעשה זה נחשב לבידוד הראשון של ציטרל.

שימוש קולינרי

בנוסף לתעשיית מיצוי העלים לשמן, העלים משמשים כתוסף לבישול, בדומה לשימוש בעלים של ער אציל ובשם העממי - עלה דפנה. תוספת עלים לעוף, לדגים ומאכלי ים, לפסטה, תוסף לחומץ, לשמן ולמיונז. מומלץ לחלוט מהעלים תה. אפשר להוסיף לעוגות גבינה, מעשיר טעם גלידה. העלים ניתנים לשימוש הן כעלים טריים או כמיובשים.

בתעשיית המזון הוא קיבל את התואר "Queen of the lemon herbs".

תנאי גידול

מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה עד צל חלקי במרבית אזורי הארץ, החל מתנאים טרופיים ועד ממוזגים. עמיד לטמפרטורות נמוכות עד -8ºC אולם בשנותיו הראשונות חייבים להגן עליו בפני קרה. באזורי הארץ החמים כגון הערבה, מומלץ לשתול באזור מוצל. בהיותו צמח דורש השקיה, אני ממליצה לשתול בחצי צל, וכך לחסוך חלקית במים. יגדל בקרקעות שונות, מגיב היטב לתוספת דישון וחייב השקיה סדירה. זהו צמח לא חסכן במים. מתאים לשתילה כגדר חיה ובעת הגיזום תפיץ ריח לימוני נעים. מומלץ לנסות  Backhousia citriodoraלשתול בקו שני לחוף ים. בעת השתילה מומלץ לטייב בקומפוסט בבור השתילה וכאמור להשקות באופן קבוע. בעת דישון לשים לב להוסיף דשן בעל תכולת זרחן נמוכה כמו שמומלץ לצמחים אוסטרלים. מתאים לשתילה במיכל גדול אותו ניתן להציב בסמוך למטבח או ברחבת הישיבה, ליד הבריכה או בכניסה לבית. השתיל במיכל מפתח צמרת נוף צפופה, העלווה והפריחה מדיפים ריח לימוני. הצמח במיכל מתפתח בקצב יחסית מהיר וההשקיה סדירה.

ריבוי

 Backhousia citriodoraהריבוי וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים מעוצים למחצה בעזרת הורמון השרשה ותחת ערפל. המועד היחיד להשתרשות הוא בסתיו, ומשך ההשתרשות היא כשלושה חודשים. משתלות יכולות לקבל צמחי אם שהשרשתי, בתאום.

 Backhousia citriodora

מעודכן לתאריך: 04/07/17 07:20
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר