En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 קלוזיה ורודה
Clusia rosea

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם נרדף: Clusia major
משפחה: Clusiaceae
Clusia roseaמוצא: פלורידה הסובטרופית ,מקסיקו הדרומית עד אמריקה

מוצא: פלורידה הסובטרופית ,מקסיקו הדרומית עד אמריקה

 

145 מינים של עצים או שיחים, דו-ביתיים, לעיתים אפיפיטים (צמח הגדל על צמח אחר) או מטפסים . מוצאו של הסוג הוא בעיקר באמריקה הטרופית והסוב-טרופית וגם מדגסקר וקלדוניה החדשה. בעבר ניכלל הסוג במשפחת השרפיים Guttiferae.

 

בשנת 2002 קיבלתי משרה אדר צמח אחד של קלוזיה ורודה שמקורו בזרעים שהיא הביאה לארץ .שרה אספה הלקט אחד בעיירה הברזילאית באיגואזו מעצי רחוב, בארץ ניסתה להנביט אותם, אולם רק זרע אחד נבט והוא המקור לכל הצמחים שהפיצה בהמשך, שהם ייחורים מצמח זה. אני שתלתי את הצמח במיכל, ובהמשך השרשתי ממנו ייחורים, שהפכו לצמחים אותם שתלתי בגינה במושב סתריה, וחילקתי לגינות נוספות.

זהו עץ ירוק עד שיגיע בבגרותו ל 6-10 מטר גובה. בבית גידולו הוא מתחיל את מחזור חייו כאפיפיט כאשר הוא נובט על עצים אחרים ומצמיח שורשי אויר היורדים כלפי מטה וחודרים לקרקע.בדומהלמיני פיקוס רבים, הנובטים בקליפת עצים אחרים, מצמיחים שורשים לקרקע ובהמשך חונקים את הצמח ה"מארח". גם כאשר הוא שתול במיכל, הוא מצמיח שורשי אויר היורדים וצומחים לתוך מצע הגידול. חוקרים באוניברסיטת קליפורניה גילו, שלצמחי קלוזיה יש מסלול פוטוסינטטי מהסוג CAM בדומה למה שיש לצמחי קקטוס וסוקולנטים ,שעוזרת באגירה ושמירה על המים בצמח. מסלול זה נימצא חיוני בצמחי קלוזיה בשלב האפיפיטי, עד ששורשי האוויר חודרים לקרקע.

לצמחי קלוזיה שרף צהבהב בכל חלקי הצמח. העלים מאד קישוטיים, הם גדולים, אורכם עד 20 ס"מ ורוחבם כ 10 ס"מ , דמויי ביצה או יתד , הם גלדנים וצבעם ירוק בהיר. העלים חלקים ונעימים במגע, מרגיש כמו נגיעה פלסטיק. יש עדויות המספרות שהספרדים הקדומים השתמשו בעלים של צמחי הקלוזיה למשחקי קלפים, ובעזרת סיכה ציירו על העלה את הדמויות והמספרים של הקלפים. ייחודו של הצמח הוא בעלווה הקישוטית.

הפרחים מופיעים בקצות ובחיקי הענפים. הצמח דו-ביתי, ולכן לחלק מהצמחים יש פרחים זכריים בלבד ולאחרים פריחה נקבית בלבד. לצמח שלנו פריחה נקבית, אולם הוא לא חונט פרות, כי אין בארץ צמח זכרי שיפרה אותו. צבע הפרחים לבן, עלי-הכותרת מפורדים,אורכם כ 5 ס"מ. הפריחה חלה בסוף האביב, והיא נמשכת כחודש.

קלוזיה ורודה Clusia rosea

תנאי גידול

קלוזיה ורודה נפוצה מאד בגידול בהוואי ופלורידה כעץ רחוב, באזורי חניה, וכעץ בודד.בבית גידולו הטבעי הוא גדל היטב על דיונות חול וצוקים החשופים לרסס מי ים ולרוחות. עמיד בתקופות יובש, וגדל בתנאי שמש מלאה, צל חלקי וגם בתנאי צל מלא.

בארץ אפשר לגדלו באזורים בהם הטמפרטורות מתונות. עדיין אין לנו ניסיון לעמידותו לטמפרטורת המינימום. כנראה שבאזור ההר הוא יסבול מהקור. מתאים ביותר לאזור חוף הים. יכול לגדול ברוב סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות. אני ממליצה להוסיף קומפוסט בבור השתילה, ולחפות את הקרקע שסביב הצמח במחטים יבשים של אורן או בחומר חיפוי אחר.יש להשקות באופן סדיר בכל עונת הצימוח.

בשנים הראשונות הצמח מתאפיין בקצב צמיחה איטי ובצימוח קומפקטי. כעבור שנתיים , קצב הגידול נעשה מהיר, הצמרת מתרחבת ושורשי אוויר צומחים כלפי מטה. תוספת השקיה מזרזת את קצב הצמיחה והצמחים מתפתחים לממדים גדולים יותר

שימוש בגן

צמח חובה לאזורי חוף הים. מומלץ כעץ רחוב או עץ פטיו. מתאים גם לפארקים ולגנים ציבוריים.אני ממליצה להימנע משתילה סמוך למשטחים מרוצפים, בהנחה שהשורשים עשויים להיות בעיתיים. מתאים לצמח במיכל גדול, אותו ניתן להציב על גג הבית (עמיד לרוחות), בכניסה מוצלת  לבית או ברחבה מרוצפת. בתערוכות גינון באירופה,הוא מוצג כצמח עציץ לפטיו. העלוה הגילדנית והמבריקה דקורטיבית במשך כל השנה, וכאשר הצמח פורח - הוא יפה במיוחד. יש לזכור, כאשר הוא נישתל בגן, לתת לו את המרחב שהרי הוא מתפתח לעץ.

ריבוי

מאחר ובארץ יש לנו מקור ניקבי בלבד, אין אופציה של הנבטת זרעים. אפשר להשריש ייחורים מעוצים למחצה ,בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. שורשים מתקבלים תוך כ-6 שבועות. ניתן להשריש כל השנה, בעונה הקרה יש לחמם את מצע ההשרשה.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:54
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר