En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קלרודנדרון ביוקאנן זן הדור
Clerodendrum buchananii var. fallax

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: ורבניים Verbenaceae
מוצא: איי יאווה, אינדונזיה.

הסוג קלרודנדרון הוא מגוון מאוד וכולל כ- 400 מינים שונים של עצים, שיחים ומטפסים מהאזורים הסובטרופיים והטרופיים, בעיקר באסיה ובאפריקה. המשותף למינים השונים הוא שמרביתם צמחים בעלי ערך קישוטי, בעלי מופע פריחה ובולט, למרביתם פריחה ריחנית ומספר רב של מינים מתאימים לגידול ותצוגה כצמחי ראווה בגנים.Clerodendrum buchananii
קלרודנדרון ביוקאנן זן הדור הוא שיח טרופי זקוף, הגדל ל 1-2 מטר גובה ורוחב והוא נשיר מותנה. יש לו עלים גדולים דמויי לב ואורך העלה כ 30 ס"מ. צבעו ירוק כהה והוא מכוסה שערות צפופות המעניקות לו מגע קטיפתי ומראה טרופי. התפרחת נישאת על גבעולים זקופים בגובה 30-50 ס"מ מעל העלווה. הפרחים מרובים, דמויי פעמון והאבקנים בולטים מחוץ לעלי הכותרת ויוצרים מופע ססגוני ויוצא דופן. צבעם אדום כשני והם בולטים מאד על רקע העלים הקטיפתיים.
איני יודעת מי הביא את הצמח ארצה לפני עשרות שנים. אני מגדלת אותו בגינתי כבר למעלה מעשרים שנה וזמן דומה הוא נמצא בגינות בקיבוץ עין-גדי.
בארץ נפוצים בגינות מספר מינים של קלרודנדרון , אחד המינים הוא קלרודנדרון מזהיר C.splendens
שאף הוא פורח בצבע אדום , הפרחים שלו קטנים יותר, הוא מטפס ירוק עד והפריחה שלו חלה בחורף.
כצמח טרופי, קלרודנדרון ביוקאנן זן הדור רגיש לקור ולכן בחורף קר הוא משיר את עליו. באזורים חמים, כמו בעין- גדי הוא ישאר ירוק-עד ויפרח במרבית חודשי השנה. במרכז הארץ הצמח מתעורר באביב עם התחממות הטמפרטורות וכחודש לאחר ההתעוררות מתחילה הפריחה שנמשכת חודשים רבים עד תחילת החורף. אני ממליצה לגזום את השיח באביב לאחר ההתעוררות.
אם החורף היה קר מאוד חלקיו העליונים של הצמח מתייבשים וממילא אנו נאלצים לגזום נמוך. גיזום לפני החורף או תוך כדי החורף פוגע ומזיק לצמחים טרופיים הרגישים לקור. ניתן לגזום עד לגובה 30 ס"מ מפני הקרקע, אני ממליצה לרדת בגיזום עד חצי מטר מהקרקע ובכך לשלוט בגובה הצמח.

תנאי גידול

כצמח ממוצא טרופי הוא ייהנה מפינה מוגנת. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מעושרת בחומר אורגני ומושקת באופן סדיר, בתנאי קרינת שמש ישירה או בהצללה למחצה ואז יתקבל צמח בעל עלים גדולים יותר והפריחה לא תיפגע.
מתאים לשתילה הן בגנים גדולים והן בגינות קטנות. אפשר לשתול בגוש מספר צמחים על מנת ליצור אפקט של צבע בזמן הפריחה. הוא מתאים כצמח אחורי בערוגת רב-שנתיים או בין שיחים אחרים, וכצמח ראווה בפינת הגן. לאחר התבססותו בגן, ניתן לראות מפעם לפעם נביטה של זרעים בודדים המצליחים להתבסס בתנאי שנבטו ליד טפטפת,והם מקבלים השקיה. הפצה זו של הצמח מתקבלת בברכה ומעולם הוא לא הפך לפולשני בגן.
קלרודנדרון ביוקאנן זן הדור מתאים לשתילה במיכל אותו ניתן להציב על גג הבית או בכניסה. כצמח מיכל חשוב להקפיד לא להשקות יתר על המידה בפרט בחודשי החורף כשהצמח בתרדמה חלקית. אז עדיף לייבש חלקית את בית השורשים בכדי למנוע רקבונות.

ריבוי

הריבוי נעשה בזרעים או בייחורים. ניתן לאסוף את הזרעים במשך הקיץ ולהנביט אותם באביב במגשי הנבטה. ייחורי ראש מעוצים למחצה ניתן להשריש בסוף האביב,בשולחן השרשה מחומם ובעזרת הורמון השרשה. לייחורים יש נטייה להירקב בגלל עודפי מים.
ההשרשה מתקבלת בתוך חודש.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:52
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר