En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

צרצידיון פרחוני
Cercidium floridum

שם עממי: Palo verdeCercidium floridum
משפחה: קיטניות (קסאלפיניים) Fabaceae
מוצא: קליפורניה הדרומית, מדבריות סונורה ומואב, אריזונה וצפון מערב מקסיקו.

צרצידיון פרחוני הוא עץ נשיר, וותיק ולא מוכר בארץ. הוא עץ מסועף, קטן עד בינוני הגדל ל-8-5 מטר גובה, ול-5 מטר רוחב בצמרת עגולה. קליפת הגזע בצבע ירקרק, נוטה לגדול על מספר גזעים כאשר ענפי הצד נוטים לצימוח שרוע. הגזע של העץ הוא החלק הקישוטי והמיוחד בכל ימות השנה. הענפים בעלי קליפה בצבע ירוק והם בעלי קוצים קטנים. העלים מסורגים, קטנים, מנוצים פעמיים, 4-2 זוגות עלעלים שאורכם עד 8 מ"מ וצבעם ירוק-כחלחל. הפריחה חלה בתחילת האביב, הפרחים ערוכים במכבדים חיקיים, צבע הפרחים צהוב- זוהר, קוטר הפרח כ-2 ס"מ, הפריחה שופעת ביותר, מכסה את כל העץ, בולטת, צופנית ומושכת דבורים. בהמשך לפריחה מתפתח תרמיל דמוי סרגל, אורכו 7.5-4 ס"מ ורוחבו כ-1.5 ס"מ, צבעו חום והוא מלבין עם בשלותו. כאמור, העץ נשיר. הוא משיר את עליו כתגובה ליובש בתחילת הקיץ ואז הגזע והענפים הירוקים עושים פוטוסינתזה. (בדומה לשיחי הרותם במדבר). השם העממי שניתן לו- Palo verde בספרדית משמעו מקל-גזע ירוק ומתייחס למופע העץ במרבית חודשי השנה, ללא עלים, וגזע וענפים בצבע ירוק ובולט.Cercidium floridum

צרצידיון פרחוני יגדל בתנאי שמש מלאה בכל אזורי הארץ, ויצטיין בנגב, בקעה ובערבה. הוא עמיד ליובש ותנאי מדבר, עמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 7 מעלות צלסיוס. יגדל בכל סוגי הקרקע - בתנאי שתהיה בעלת ניקוז טוב, מצטיין בקרקעות חול. לאחר התבססותו יגדל ללא תוספת מים באזורים בהם כמות המשקעים היא 200 מ"מ או יותר. תוספת השקיה בחודשי הקיץ תורמת לפריחה ממושכת ודחיית נשירת העלווה.

מתאים לשתילה בצדי דרכים, בחורשות, או כעץ ראווה בגן. בעת פריחה מופעו בולט ומרשים, בלתי נשכח. אני ממליצה לעצבו על גזע אחד, כאשר את תהליך העיצוב - הרמת נוף, יש לעשות החל מהשנה הראשונה.

בשנת 1997 שתלנו בצדי כביש ביל"ו-רמלה, במסגרת פרויקט משותף עם מע"צ וקק"ל מספר צמחים של צרצידיון פרחוני. צמחים אלו קיבלו השקיות עזר להתבססות במשך שנה אחת בלבד, ומאז הם גדלים שם ללא תוספת השקיה. בשנת 2001 שתלנו בחלקת ניסיון במנחמיה במסגרת פרויקט עם קק"ל לבחינת עצים לנטיעה בבתי גידול יבשים, כ-40 שתילים של צרצידיון פרחוני. צמחים אלו קיבלו השקיות עזר להתבססות במשך שנתיים בלבד, הם התפתחו לעצים מפוארים ופורחים במלוא הדרם בכל שנה. הקרקע בחלקה זו היא רנדזינה, והמשקעים כ- 350 מ"מ בממוצע רב שנתי.
עצים וותיקים של צרצידיון פרחוני גדלים בקיבוץ עין גדי, ברביבים, בגילת, בחוות הגמלים בפאתי ממשית, בארבורטום באילנות, במושב סתריה ובמכון וולקני.

בשנת 2006 הבאתי ממשתלה באריזונה שלושה שתילים מורכבים של מכלוא: Parkinsidium x 'Desert Museum'זהו מכלוא משולש בין:Cercidium mic rophyllum x Cercidium floridum x Parkinsonia aculeata. שני עצים ממכלוא זה שתולים במכון וולקני ואחד שתול בגינתי בסתריה. עצים אלו ללא קוצים כלל, צמרת הנוף שלהם רחבה עד 10 Cercidium floridumמטר והפריחה ממושכת, ונמשכת מתחילת האביב וכל הקיץ. הפרח הבודד גדול יותר ובולט. הריבוי של המכלוא הוא בהרכבה על זריע מאחד ממיני הצרצידיון של ההורים.

הריבוי של צרצידיון פרחוני מזרעים. כיום רק משתלת קק"ל בגילת מייצרת שתילים של מין זה, לחלוקה למרעה דבורים ולגינון ביישובי הנגב והערבה. בנוסף, כבר 20 שנה קק"ל נוטעת מין זה בנטיעות היערניות של קק"ל בנגב הצפוני והמערבי ובהר הנגב, ובהצלחה. מומלץ לשתול בגן באביב.

Cercidium floridum

מעודכן לתאריך: 01/03/16 10:21
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר