En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בנימין (בני) אלוני

Beny Aloni  


תולדות חיים

יליד 1944, ישראל. גדל בקריית חיים ובוגר תיכון קריית חיים. בשנים (1962-1965) שירת בצה"ל (נח"ל / קיבוץ משמר דוד). תואר ראשון ותואר מוסמך סיים בפקולטה לחקלאות ברחובות, האוניברסיטה העברית בירושלים. נושא התמחותו היה ביוכימיה והזנת בעלי חיים. את הדוקטורט סיים במחלקה לכימיה ביולוגית, האוניברסיטה העברית בירושלים (1975) בנושא "מבנה ותפקוד של ממברנות תאי דם אדומים של חולים בספרוציטוזיס תורשתית ושל הגמל" בהדרכת:.פרופ. אבינועם ליבנה ופרופ. צבי זלינגר. בשנים 1976 – 1978 שהה בפוסטדוקטורט באוניברסיטת ייל שבארה"ב ובה התמחה במחקר ביוכימי של ממברנות ביולוגיות ממקורות אנימליים שונים במעבדתו של פרופ. מרק ביטנסקי.
בשנת 1978 החל את עבודתו במינהל המחקר החקלאי, במחלקה לירקות במכון לגידולי שדה.

הישגים מדעיים

את מירב עבודתו הקדיש בני אלוני למחקר בגידול גידולי ירקות בתנאי עקה. חלק גדול מהעבודה התרכז בגידול הפלפל בתנאי הגידול השוררים בערבה (טמפרטורות קיצוניות ומליחות גבוהה), שם עיקר שטחי הגידול. לבני תרומה רבה בהבנת תהליכים ומנגנונים פיזיולוגיים וביוכימיים הקובעים התפתחות פגמים פיזיולוגיים של פרי הפלפל כגון: סידוקי פרי, שחור פיטם, כתמים פיזיולוגיים וחטטים. בעקבות מחקרים אלה פותחו ממשקי גידול, בעיקר פיתוח שיטות לבקרת אקלים בחממות ונוסחאות דישון כדי להגביר קליטת יסודות מזון ע"י פירות הפלפל על מנת להפחית הפגמים הללו. בשיתוף פעולה עם חוקרים רבים, פותחו ממשקי גידול לפלפל בחממות ובתי רשת בחבל הבשור ובערבה. בשל הישגיו והישגים של חוקרים רבים אחרים, הפך ענף הפלפל לגידול הייצוא העיקרי מבין גידולי הירקות. בשנים: 2002 - 2011 הקדיש בני מחקר מעמיק להרכבות              (grafting) בירקות. נחקרו מנגנונים ביוכימיים ופיזיולוגיים הקובעים את הצלחת ההרכבות בעיקר בדלועים. מחקרים אלה זכו להד בינלאומי רב. כל המחקרים מתועדים בפירסומים בינלאומיים ופירסומים בעברית.
על עבודותיו ותרומתו לחקלאות זכה בשנת 2008 לפרס חוקר מצטיין מטעם חברת אגרקסקו.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

בשנים 1993 – 2000 היה מנהל המחלקה לירקות.
היה יו"ר ועדות שיפוט ווועדות היגוי לתוכניות מחקר, חבר בהנהלת ענף ירקות במשרד החקלאות, חבר בחברה הבינלאומית להורטיקולטורה.
היה חבר בצוותים לשיתופי פעולה בינלאומיים עם מצרים, הולנד, ארה"ב, סין ותורכיה.
הדריך תלמידים מישראל לתואר שני, ופוסט דוקטורנטים מסין, דרום קוריאה ותורכיה. במהלך השנים יצא למספר שבתונים באוניברסיטאות בארה"ב, האוניברסיטה של יוטה (1985) בה התמחה בתחום של מטבוליזם והובלה של סוכרים בצמח. באוניברסיטה של צפון קרולינה (1998) עסק בביוכימיה של סוכרים בגרגרי אבקה של פלפל.

הפרישה לגמלאות

בני אלוני פרש לגימלאות ביוני 2011 ומאז הוא מתנדב במכון למדעי הצמח ומרצה על הישגי המינהל לקבוצות אורחים (בעיקר גימלאים מכל קצווי הארץ) וגם למבקרי חו"ל.

ערכה עמליה ברזילי, יוני 2013

מעודכן לתאריך: 06/06/13 09:38
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר