En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קיקיונן  'ברידל סטאר'
Ricinocarpus  'Bridal Star'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Ricinocarpus  'Bridal Star' מכלוא בין:     Ricinocarpus  cyanescens  X   R. tuberculatus 
שם עממי: Wedding bush
משפחה: חלבלוביים       Euphorbiaceae
מוצא: שני מיני ההורים מוצאם במערב אוסטרליה.
הסוג כולל כ- 16 מינים, ולמעט אחד, כול המינים אנדמיים לאוסטרליה, כלומר הם גדלים בר אך ורק באוסטרליה. הסוג לא היה נפוץ בגינון באוסטרליה, בגלל קשיים בריבוי, הן בהנבטת זרעים, והן בריבוי וגטטיבי, של כל המינים.  פריצת דרך משמעותית הייתה בשנות ה-70 כאשר נוצר המכלוא הבין-מיני ונעשתה הסלקציה  'ברידל סטאר', ע"י השתלן לופיץ במשתלתו במערב אוסטרליה, שם רכשתי צמחים מזן זה   בשנת  2008 והבאתי ארצה. בנוסף לתכונות הורטיקולטוריות, המכלוא משתרש בקלות, ובכך איפשר את הפצתו בגינון, הן באוסטרליה, וכעת בארץ.
קיקיונן הוא שיח זקוף, ירוק-עד, הגדל עד 3-4 מטר גובה ו-2 מטר רוחב, בעל צימוח  נמרץ . העלים מחטניים בצבע ירוק כהה, דומים במבנה לעלים של פרח שעווה. הפרחים דמויי כוכב, מזכירים את פרחי היסמין, בצבע לבן, הם מאד ריחניים, ומבשמים את הגן במיוחד בשעות הבוקר. הפריחה שופעת ובולטת, מתחילה באביב ונמשכת כחודשיים.  גם ללא פריחה, השיח גדול וירוק ומרשים מאד בגן. הפריחה היא בונוס אסטטי וריחני.
בשנת 2008 הבאתי את המכלוא לארץ, ולאחר שעבר את ההסגר ונמצא נקי ממזיקים ומחלות, התחלנו בריבוי במרכז הריבוי במכון וולקני. בתחילה ניסינו לעצבו כצמח עציץ פורח, אולם הסתבר שנטייתו לצימוח זקוף, מקשה על סיעופו בעציץ, ולפיכך אינו מתאים לעיצוב. מאידך, שתלתי עשרות צמחים בגינון במכון וולקני ובמושב סתריה. בשנה הראשונה לשתילה בגנים, נתקלתי בתופעה של תמותת חלק מהשתילים. אני מכירה היטב תופעה זו בצמחים שזה עתה אוקלמו בארץ.  עד היום אין לי הסבר לתופעה,  ולא יכולה לשייך אותה לעונת שתילה או התאמה לבית-גידול מסוים.  כאילו הם ממאנים "לעשות עלייה".  תופעה דומה חוויתי עם השתילים הראשונים של המליה, של בירנית (טברנמונטנה) ועוד.  הרי ידוע שבעבודת אקלום, סבלנות והתעקשות הם  הסוד להצלחה. בהמשך התמותה נפסקת.
Ricinocarpus  'Bridal Star' קיקיונן נשתל בארץ בתנאי שמש מלאה וצל קל.  הוא יתאים לרוב אזורי הארץ, עמיד ונהנה מטמפרטורות נמוכות, ולפיכך יתאים לשתילה באזורים הגבוהים כמו באר-שבע, מצפה רמון או צפת וירושלים. דורש קרקעות מנוקזות. אני ממליצה לחפות ברסק עץ או גזם, מסביב לבית השורשים. חיפוי הוא חובה לכל הצמחים האוסטרליים, ויתרון לצמחים בכלל. השקיה סדירה נחוצה להתבססות, ולאחר מכן הוא נחשב לחסכן במים, ניתן לנסות להפסיק את ההשקיה  באזור השפלה, ולבחון. עמידותו דומה לעמידות של צמחי מללויקה. עונת השתילה מומלצת לסתיו או לאביב המוקדם, כאשר טמפרטורת הלילה עדין נמוכה. צמחים אוסטרלים אסור לשתול בקיץ.
מתאים לשתילה בגן גדול, אפשר לגזום בסתיו כדי לצמצם את נפחו, אולם לא להוריד יותר משליש מגובהו.  מתאים לשתילה כצמח מסתור, חוצץ בין שכנים- בתנאי שמש, וצמח ראוה בגן.
הריבוי כאמור וגטטיבי בלבד, ייחורים משרישים בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. השרשה מתקבלת תוך 6 שבועות, באביב ובקיץ.

מעודכן לתאריך: 22/05/13 17:00
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר