En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס


תולדות חיים

גבי פלזנשטין נולד ברומניה בשנת 1935. בגיל 12 עלה ארצה, אחרי שעוכב למשך 6 חודשים במחנה עצורים בקפריסין. למד בבית הספר "תחכמוני" ובגימנסיה הדתית "בית וגן" בבת ים. לאחר שירות בנח"ל מוצנח, למד בפקולטה להנדסה חקלאית – הטכניון, חיפה. בשנת 1961 קבל תואר בוגר והחל לעבוד כמהנדס פיתוח במכון להנדסה חקלאית, שהיה יחידת סמך של משרד החקלאות. במשך 5 שנים לימד שרטוט טכני בבית הספר התיכון מקצועי ח' בתל אביב. בשנת 1975 קבל תואר מוסמך למדעי ההנדסה מהטכניון.

הישגים מדעיים

בראשית עבודתו במכון עסק גבי בשיפור כלים ושיטות לתילול ואיסוף תפוחי אדמה, איסוף בוטנים, פיתוח כלי עזר לשיפור העבודה במשק המושבי, ייבוש ואחסון באוורור של בצל ופקעות פרחים. ריכז פרויקטים לשיפור ומיכון הבירור והמיון של פירות הדר, ופיתח עקרונות ואב טיפוס של מיתקן לבירור אלקטרואופטי של פרי הדר. במחלקה להנדסת הסביבה ניהל מחקרים בנושאי אריזה , קירור והובלה של פירות וירקות ליצוא. מחקריו בהובלה ימית במכולות ובאוניות קירור, הניבו ידע חדש ששימש לפיתוח מכולות ומחסני קירור באניות המתאימים להחסנה והובלה של פירות וירקות טריים. היה חוקר פעיל וריכז מחקרים בנושאים הקשורים לאנרגיה בחממות, אגירת אנרגית השמש במים לצורכי חימום גידולים בעיקר בלילה, ושיפור מבני חממות.
הוא פרסם קרוב למאה מאמרים בעיתונות החקלאית בארץ, וכעשרים מאמרים בשפה האנגלית בעיתונות המקצועית בחו"ל. היה שותף לכתיבת ספר על טיפול בפירות הדר לאחר הקטיף שיצא לאור ע"י האגודה להנדסה חקלאית של ארה"ב והוצ"ל AVI , והיה עורך מקצועי של הכרך על מיכון חקלאי של האנציקלופדיה לחקלאות בעריכת פרופ' יצחק ארנון.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

בשנת 1967 מונה למנהל "המחלקה לאריזה ולטיפול בתוצרת חקלאית לאחר הקטיף". במשך 12 שנים שימש כמרצה אורח בפקולטה לחקלאות ברחובות ובטכניון בחיפה בנושאים: מכונות לבירור ומיון של פירות וירקות ועקרונות הנדסיים של קירור מוצרים חקלאיים.
בשנת 1978 נבחר למנהל המכון להנדסה חקלאית במינהל המחקר החקלאי וכיהן במשרה זו 3 שנים.
בשנת 1985 מונה למנהל מו"פ אנרגיה בחקלאות המשותף למשרד האנרגיה ולמינהל המחקר החקלאי. עד יציאתו לגמלאות בשנת 1996 היה מנהל המחלקה להנדסת הסביבה במכון להנדסה.

גבי השתתף והרצה על מחקריו בכ- 20 כנסים בינלאומיים. היה נציג ישראל מטעם משרד התמ"ת במכון הבינלאומי לקירור, IIR , והיה חבר בוועדה הבינלאומית שבחנה והמליצה על החלפת גזי הפריאון לקירור, בגזים חדשים שהם ידידותיים לסביבה. ריכז קורסים בינלאומיים להשתלמות מהנדסים וחוקרים מארצות נבחרות שהתקיימו במינהל המחקר החקלאי, מטעם משרד החוץ ובמימונו. היה נשיא האגודה הישראלית להנדסה חקלאית במשך 4 שנים.
גבי היה בארבע שנות שבתון בארה"ב, באוניברסיטה של פלורידה, ובאוניברסיטה איי אנד אם בטקסס.

הפרישה לגמלאות

גבי פלזנשטין פרש לגמלאות בן 61 , בשנת 1966, לאחר 36 שנות עבודה במחקר ובפעילויות נלוות.


ערכה עמליה ברזילי, מרס 2012

מעודכן לתאריך: 31/03/15 07:55
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר