En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

פנדוראה פנדורית

Pandorea pandorana

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Pandorea pandoranaמשפחה: ביגנוניים Bignoniaceae
שם עממי: Wonga- Wonga Vine
מוצא: מזרח אוסטרליה ובמרכז היבשת.
שמות נרדפים: P. doratoxylon, P. oxleyi

בסוג פנדוראה כ-6 מינים, רובם מאוסטרליה. המין הנפוץ בארץ הוא פנדוראה יסמינית, בעל הזנים הפורחים בצבע וורוד או לבן. פנדוראה פנדורית גדל בארץ אולם לא נפוץ.

בשנת 2010 אספתי זרעים בגן הבוטני 'הנטינגטון' שבקליפורניה מצמח שנקרא Pandorea doratoxylon. בספרות מצוין, שעד לאחרונה, אוכלוסיות הצמחים שמוצאן

במרכז יבשת אוסטרליה, נחשבו למין נפרד- P. doratoxylon, ורק באחרונה אוחדו וכיום הוא מין נרדף ל- פנדוראה פנדורית. עוד מצוין, שבמקור צמחים זה - ממרכז היבשת, מודגש יותר אופי צימוח שיחי, הם גדלים באזור סלעי, והעלעלים צרים יותר בהשוואה ל פנדוראה פנדורית שמוצאה במזרח היבשת. המוצא והתכונות מרמזות על התאמה טובה יותר לתנאי חום ויובש.

הזרעים נבטו תוך זמן קצר, ועוד באותה השנה, בקיץ 2010 שתלתי כ100 צמחים לאורך הגדר המקיפה את פרדס סתריה, ביציאה המזרחית מהמושב. הם נשתלו בתנאי שמש מלאה וחלקם בתנאי צל חלקי. כעבור שנה, צמחים בודדים החלו לפרוח, ובינואר 2012 פרחו כל הצמחים שנשתלו. עד כה לא ראיתי שונות גדולה ביניהם, אולם עדיין מוקדם לקבוע, ורצוי להמשיך לעקוב.

פנדוראה פנדורית הוא שיח- מטפס נכרך ירוק עד, בעל קצב צימוח נמרץ, המטפס בעזרת ליפוף גבעוליו. לעיתים הוא משמש כשיח נשען בעל גבעולים גמישים דמויי-תיל המגיעים עד 6 מטר ויותר. העלים נגדיים, בעלי 5-9 עלעלים צרים ומתחדדים לחוד, מבריקים בצידם העליון. הפרחים ערוכים במכבדים הנושאים פרחים רבים, הכותרת דמוית משפך,אורכה 2 ס"מ בצבע לבן והלוע מנוקד בסגול. הפריחה מתחילה בחורף, בסתריה החלו לפרוח בתחילת ינואר, ונמשכת 2-3 חודשים. בתקופה זו, צרור שופע של פרחים קישוטיים -בולטת מאד, וגם אטרקטיבית לדבורים.

Pandorea pandorana

סוגי צמחים רבים, השייכים למשפחת הביגנוניים שעמם נמנית גם האורנית, גילנית, פנדוראה, ועוד רבים במשפחה מצטיינים בעוצמת פריחתם הבולטת והקישוטית.

פנדוראה פנדורית מתאימה לשתילה בכל אזורי הארץ, בשמש מלאה או בצל מועט, בכל סוגי הקרקעות - בתנאי שיהיו מנוקזות. מומלץ לשתול את הצמח בתוספת קומפוסט בבור השתילה ולספק לו השקיה סדירה. לדעתי, לאחר התבססותו הוא יהיה צנוע בדרישות המים, והודות לפריחה בחורף- בעונת הגשמים, עוצמת הפריחה לא תיפגע.
פנדוראה פנדורית היא מטפס שיש לספק לו תמיכה, ולפיכך היא מתאימה לשתילה ליד גדר בחזית הבית או לאורך גדר- גבול עם השכנים או חצר המשק. מתאימה מאד לכיסוי פרגולות, היא יכולה לכסות מבנים או מחסנים מוזנחים בחצר, שאותם רוצים להסתיר. בשנה הראשונה לשתילה, הצימוח נמרץ, ולעיתים נאלצים לגזום את הענפים שחודרים לתחום הכביש . מסתבר, שגם גיזום סמוך למועד הפריחה, לא פגע בפריחה, וממש מתחת למקום הגיזום, צמחו ענפים עם מכבדי פריחה, ונראה שעוצמת הפריחה לא נפגעה.
בזמן הפריחה, הצמח בולט ומושך תשומת לב; במשך כל השנה הוא ירוק ורענן.

ריבוי

אפשר בריבוי וגטטיבי, משרישים ייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ, בשולחן השרשה. השתרשות מתקבלת כעבור מספר שבועות. ניתן להוריד ייחורים משתילם במושב סתריה.

Pandorea pandorana
מעודכן לתאריך: 18/02/12 18:35
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר