En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

אוכנה מסורית
Ochna serrulata

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי
שם עממי: Mickey Mouse plant
משפחה: אוכניים Ochnaceae
מוצא: דרום אפריקה

Ochna serrulataאוכנה מסורית היא שיח ירוק-עד, הגדל ל-2 מטר גובה ורוחב, אולם לעיתים יתפתח לעץ קטן ויגיע עד 5 מטר גובה. משמעות שם הסוג מקורו ב- Ochne שהיוונים הקדמונים כינו את אגס הבר, משום שהעלים שלו הזכירו להם את אגס הבר. הסוג כולל 86 מינים שמוצאם באפריקה, מדגסקר, אסיה ובאיי מסקרן שבאוקיינוס ההודי. באפריקה גדלים 12 מינים.

מוצאו של המין באזורים הסובטרופיים של דרום אפריקה, החל מגובה פני הים ועד 1,800 מ' מעל פני הים, בשולי יערות העד, באזורי בתה, על מדרונות סלעיים ולעיתים תכופות מהווה חלק מתת-היער.

בשנת 1990 הבאתי לארץ זרעים של אוכנה מהגן הבוטני בקירסטנבוש שבדרא"פ. הזרעים היו טריים, והנביטה בארץ הייתה תוך שבועיים. הצמחים חולקו למשתלות, ומספר צמחים נשתלו בגינתי במושב סתריה, והם גדלים ופורחים מאז.
לשיח גזע דק וקליפה חלקה בצבע חום. העלים אליפטיים, אורכם 5-1.5 ס"מ, שולי העלה משוננים כמו מסור, מה שתרם לשם המין. באביב מופיע לבלוב בולט בצבע ורוד-ברונזה, ועם התבגרות העלים הם מוריקים. בנוסף ללבלוב, חלה גם הפריחה, פרחים בקוטר 2 ס"מ, בצבע צהוב זוהר, מכסים את השיח. בהמשך לפריחה מתפתחים הפרות, דמויי זית קטן, בתחילה בצבע ירוק, ועם הבשלתם הופך צבעם לשחור מבריק. עלי הגביע, שבזמן הפריחה לא נראים, עם התפתחות הפרי, עלי הגביע מתרחבים, מקבלים צבע אדום ומרקם גלדני דמוי פלסטיק, מופע קישוטי זה של הפריחה והפרות נמשך כ-3 חודשים. עלי הגביע האדומים ו 6-5 הפרות השחורים הצמודים אליו, נראים כמו מיקי מאוס, מה שתרם לשם העממי של השיח. לשיח מופע נאה כל השנה, והפריחה והפרות הם בונוס. Ochna serrulata

הפרחים עשירים בצוף ומושכים דבורים, והפרי הבשל משמש מזון לציפורים. אוכנה הוא מסוג הצמחים המומלצים לשתילה בכל גן.
תנאי גידול השיח מתאים לצמוח ברוב אזורי הארץ, ויכול לשאת אירועי קרה מתונים. ב-20 שנותיו בסתריה, היו אירועי קרה מתונים. נהנה מתנאי שמש וגדל היטב בתנאי צל- צל חלקי. בדרום הארץ החמה, מומלץ לשתילה בתנאי צל בלבד. בזמן השתילה, מומלץ להוסיף קומפוסט, מעורבב בבור השתילה, ולהקפיד על תוספת חיפוי רסק עץ סביב בית השורשים. מניסיוני נראה שאזור בית השורשים מעדיף תמיד להיות באזור מוצל או מחופה. הצמח נהנה מהשקיה סדירה, אולם, לאחר התבססותו, עמיד להפסקות ממושכות בהשקיה. בספרות מצוין כי נחשב לצמח חסכן במים. קצב צימוח בינוני בשנותיו הראשונות. מתאים לשמש כגדר בין שכנים, השיח נשאר צפוף בעלווה, ועמיד לרוחות ולגיזומים. ישתלב בשחייה או מסלעה, עם צמחים נוספים דומים בדרישותיהם. הצמח מתאים לשמש כצמח מיכל אותו מומלץ להציב בתנאי צל. צמח חובה למי שחפץ למשוך לגינתו ציפורים, ואין מקום לדאגה שיופץ על ידם ויהפך לפלשני, כי הפרי מבשיל במרכז הקיץ, ונביטת הזרעים חלה בתנאי שיש מים בסביבה.

ריבוי

ריבוי הצמח נעשה ע"י זרעים בלבד, והם חייבים להיות טריים, עד שבוע מהאיסוף. הזרעים כאמור מבשילים בקיץ ואז מנביטים במצע הנבטה. הנביטה חלה תוך 6 שבועות, ואז מעתיקים לעציצים עמוקים כי מערכת השורשים עמוקה. את השתילים הצעירים מגדלים במשך החורף במקום מוגן, ומומלץ לשתול בגן באביב.

מעודכן לתאריך: 28/07/11 08:49
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר