En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

מללויקה מבהיקה

Melaleuca fulgens

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם עממי: Scarlet HoneymyrtleMelaleuca fulgens
משפחה: הדסיים Myrtaceae
מוצא: אנדמי למערב אוסטרליה
הסוג מללויקה, מונה למעלה מ-170 מינים ומאות זנים והוא כולל עצים גבוהים, שיחים ובני שיח, ותכונה משותפת לכולם שהם ירוקי עד. ברשימת צמחי הנוי של משרד החקלאות, רשומים כ-35 מינים וזנים של מללויקה הגדלים בארץ. מוצא מרבית המינים ביבשת אוסטרליה, מכל רחבי היבשת ומתנאי אקלים מגוונים.
המינים הרבים והמגוונים, מותאמים לתנאי אקלים וקרקע שונים, ומינים רבים מצטיינים בתנאי יובש, בתנאי הצפה ובמליחות. חלק גדול מין המינים עשוי להגיע לגיל 100 שנים ויותר. מרבית מיני המללויקה פורחות באביב ותחילת הקיץ. המינים הפורחים בצבע אדום, כמו מללויקה מבהיקה, נחשבים למושכי ציפורים.
בשנת 2003 הבאתי לארץ מאוסטרליה אוסף של 12 מינים וזנים חדשים של מללויקה, כולל את מללויקה מבהיקה. תרגום שם המין fulgens מלטינית הוא צבע זוהר, והכוונה לצבע הזוהר של הפריחה. מהמין מללויקה מבהיקה הבאתי לארץ שלושה זנים של שיחים הפורחים בצבעים: סגול, אדום וזן בצבע ורוד זוהר (hot pink ). כל הזנים נשתלו בחלקת האקלום במכון וולקני, באותם התנאים. כעבור כשנתיים, ראינו שהצמחים מהזן עם הפרחים הסגולים, הראו חוסר התאמה לתנאי הקרקע, העלווה שלהם קיבלה גוון צהבהב (כלורוזה) ואילו הזנים בצבע ורוד והאדום נשארו עם עלווה ירוקה וחיונית. לפיכך, אנו ממליצים לא לשתול את הזן הסגול, ולהביא לתשומת לב את החשיבות בברור והתאמה ברמת זן. Melaleuca fulgens
זני מללויקה מבהיקה, הם שיחים הגדלים ל-2 מטר גובה ורוחב, על מספר רב של ענפים היוצאים מבסיס הצמח ולכן הוא אינו מתאים לעיצוב על גזע בודד. קצב צימוח בינוני, בעל עלים דקים באורך 2-3 ס"מ בצבע ירוק-אפור. לעלים ולגבעולים יש ריח ארומאטי כאשר ממוללים אותם.
הפריחה חלה על הצימוח של אותה שנה, הפרחים מרובי אבקנים ודומים למברשות של צמח הקלסטימון. כאמור, צבע הפריחה אדום בזן אחד, וורוד זוהר בזן השני.
הפריחה חלה בתחילת האביב, היא שופעת ובולטת מאד, ונמשכת מספר שבועות. הפרחים עשירים בצוף - מה שנתן לצמח את השם העממי, מושכים דבורים, וצופיות. מאז שנת 2005 הם שתולים במכון וולקני, בחלקת האיקלום וניתן להתרשם מהם שם. לשיח מופע נאה כל השנה.

תנאי גידולMelaleuca fulgens

מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, כולל הנגב ואזורי ההר הגבוה, בתנאי שמש מלאה או צל חלקי בלבד, ובמגוון קרקעות, מנוקזות. עמיד לקור. הצמח נחשב לחסכן במים, מאידך, יגיב לתוספת השקיה בפריחה שופעת. אינו נתקף במזיקים או במחלות. בתום הפריחה, מומלץ לגזום את חלקיו העליונים של השיח כדי לבקר את גובהו ולעודד צימוח של ענפים צדדיים ומומלץ לדשן, פעם בשנה.
מתאים לשתילה בגן קטן, במסלעה, אפשר לשלבו בשיחייה בשילוב עם מינים נוספים. מתאים כצמח מיכל אותו ניתן להציב על הגג או בפטיו.

ריבוי

Melaleuca fulgensהריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הזן וצבע הפרח. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות במרבית חודשי השנה, למעט בחורף. ההשרשה במיתקן השרשה, בעזרת הורמון השרשה, נמשכת כשלושה שבועות. משתלות יכולות לקבל חומר ריבוי.

מעודכן לתאריך: 08/04/11 20:15
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר