En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

אורי נולד בשנת 1941 בתל אביב ולמד 'בבית חינוך מרכז' ובתיכון עירוני ה' בתל אביב. היה חניך התנועה המאוחדת וחבר גרעין שהשלים את קיבוץ 'משמר דוד'. שרת בנח"ל בשנים 1959-1962 ולאחר השחרור היה חבר 'משמר דוד', עבד במספוא ולמד לתואר ראשון בפקולטה לחקלאות. תואר שני ושלישי למד במחלקה לגנטיקה בירושלים. תואר שני סיים בהצטיינות בשנת 1969, ודוקטורט בשנת 1974 בנושא: 'הבקרה של סינטזת DNA בחיידק B.subtilis מותקף ע"י הבקטריופאג' eФ' בהדרכתו של פרופ' מנשה מרכוס ז"ל. בשנים 1974-1976 היה פוסט-דוקטורנט במעבדה של פרופ' ג'ים דרנל באוניברסיטת רוקפלר בניו-יורק. בשנים 1976-1978 היה מנהל המעבדה הביולוגית במחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, והשתתף במחקר במחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים.

בשנת 1978 התקבל לעבודה במינהל המחקר החקלאי וחילק את זמנו בין היותו עוזרם של ראשי המינהל, פרופ' יואש ועדיה ובהמשך של פרופ' רם מואב, זכרם לברכה, ובין מחקר במחלקה לגנטיקה והשבחה בראשות פרופ' רפי פרנקל ז"ל, במכון לגידולי שדה.

הישגים מדעיים

בראשית דרכו, כעוזרם של ראשי המנהל, עסק בהיבטים שונים של ארגון מחקר ובמבנה הארגוני של מנהל המחקר החקלאי. ב-1980 החל כחוקר במחלקה להשבחת מטעים בראשות פרופ' פנחס שפיגל. במסגרת עבודתו במכון למטעים היה חבר בשתי מחלקות: 'השבחת מטעים' ו'סוב-טרופיים'. הפרויקטים בהם עסק היו לימוד ואפיון השונות בדנ"א והשבחה קלסית של עצים סוב-טרופים. את מחקריו השונים עשה אורי בשיתוף פעולה עם חוקרים מתחומים שונים מהארץ (מכון וולקני והפקולטה לחקלאות) ומחו"ל.

בתחום המולקולרי עסק אורי בפיתוח וישום של סוגי סמני דנ"א שונים למטרות הערכת שונות גנטית בפרטים ובאוכלוסיות ואיתור גנים המקדדים לתכונות חשובות לטיפוח. עבודות אלה נעשו בצמחים (אבוקדו, מנגו עגבניה, כלנית), בבעלי חיים (עופות) ובחרקים (תריפס).

בתחום ההשבחה הקלסית עסק אורי באבוקדו, מנגו ופפיה. בהם טופחו מספר זנים וביניהם זן האבוקדו 'ארד' וזן המנגו 'שלי' (המצטין במופע, טעם וכושר אחסון) ומצוי בגידול מסחרי נרחב בארץ ובדרום אפריקה.

אורי הדריך סטודנטים רבים לתואר שני ושלישי והנחה במעבדתו חוקרים ופוסט דוקטורנטים מהארץ ומחו"ל.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

אורי היה נציג המכון למטעים במועצה המדעית. היה חבר ועדת הקידום של התקן הפתוח לטכנאים, היה יו"ר ועדות השיפוט בביוטכנולוגיה ופרחים וחבר ועדות שיפוט והיגוי במטעים.

אורי לביא הינו פרופ' מן המניין באוניברסיטה העברית, בפקולטה לחקלאות. לימד ומלמד שלושה קורסים בנושאים: 1. שונות ב- DNA ויישומיה 2. השבחת מטעים, 3. פרקים נבחרים של ביולוגיה מולקולארית של צמחים.

שבתונים

 1. בשנים 1986-1987- במעבדה של פרופ' ג'ורג' ליטיס ב-UCLA . נושא המחקר: בקרה מולקולארית של הבשלת אבוקדו.

2. בשנים 1992-1993, במעבדה של ד"ר פרי קריגן ב USDA-ARS-במרילנד ארה"ב. נושא המחקר: יישום של סמני SSR בסויה ובאבוקדו.

3. ב-1998 במעבדה של פרופ' צ'רלס קנטור באוניברסיטה של בוסטון. נושא המחקר: פיתוח של שיטות פלורוצנטיות לדנ"א צ'יפס.

4. בשנים 2004-2005 במעבדה של פרופ' ג'פרי פרידמן באוניברסיטת רוקפלר בניו-יורק. נושא המחקר: אפיון אוכלוסיית בני אדם בעזרת צ'יפים של SNPs.

 הפרישה לגמלאות

אורי לביא פרש לגמלאות בשנת 2008 והמשיך בעבודה חלקית במכון למדעי הצמח. מאז שנת 2010 הוא מתנדב במנהל, ממשיך בהדרכת סטודנטים ומלמד בפקולטה לחקלאות. אורי עוסק בנגרות כתחביב.

ערכה עמליה ברזילי, פברואר 2011

מעודכן לתאריך: 27/02/11 14:46
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר