En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס


תולדות חיים

יואל דן (דויטשמן) נולד בשנת 1926 בברסלאו (ורוצלב) גרמניה, כיום פולין. בשנת 1933 עלה עם משפחתו לארץ ישראל. בשנים 1940-1932 למד בבית ספר עממי 'אלונים' בפרדס חנה.
בשנים 1940-1945 למד בתיכון החקלאי בפרדס חנה.
בשנים 1945-1946שירת בבריגדה היהודית, בצבא הבריטי.

בשנים 1947-1946, 1949-1952 למד במכון ללימודי החקלאות (לימים הפקולטה לחקלאות) של האוניברסיטה העברית בירושלים ורחובות (עם הפסקה של שירות בהגנה ובצה"ל). בשנת 1953 קיבל תואר מוסמך למדעי החקלאות.

בשנים 1953-1952 עסק באינטרודוקציה של צמחים במצפים החקלאיים בערבה (עין יהב ויוטבתה). בשנת 1953 החל עבודתו במכון לחקר החקלאות, באגף לקרקע ומים.

הישגים מדעיים

במהלך עבודתו באגף לקרקע ומים, לימים מכון לקרקע ומים, מינהל המחקר החקלאי, בשנים 1966-1960, למד לתואר דוקטור במח' לגיאולוגיה של האוניברסיטה העברית בנושא : "השפעת התבליט עלי ההתהוות והתפוצה של הקרקעות בארץ".
המומחיות של ד"ר יואל דן הייתה מחקר ומיפוי קרקעות ארץ ישראל. הקרקעות מופו בכל מיני קני מידה, הוכנו מפות כלליות וכלליות ביותר בקנה מידה 1:500,000 או כלליות יותר (בחוברת על חבורות הקרקע בקנ"מ זה פורסמו באנגלית ובעברית בהוצאת המחלקה לפרסומים של מכון וולקני), בקנ"מ 1:250.000 ו 1:50.000 (סוכמו בספר חבורות הקרקעות של ארץ-ישראל שפורסם בבית דגן וחוברות משלימות שפורסמו ע"י האגף לשימור הקרקע וניקוז, וכן הוכנה טיוטה לספר חדש כוללני ובכלל זה פרטים על שימושי קרקע). בעבודות אלו השתתפו גם עובדי המחלקה לסקרים ומיפוי בשימור הקרקע. מיפוי מפורט יותר בוצע בעיקר ע"י עובדי המח' לסקרים ומיפוי ושימושי קרקע באגף לשימור הקרקע כאשר חלקנו היה בעיקר בהגדרת הקרקע ובמיונה. חלק מעבודות אלו פורסמו ובכללן סקר על אזור אשקלון (בשנת 1975), הנגב הצפוני (בשנת 1978) ועמק יזרעאל. כן פורסמו עבודות על מיון הקרקעות, ברובן ע"י מח' הפרסומים בבית דגן.
העבודות השונות, ובכללן אלו שבהן נבדקו התהוות הקרקעות במקומות שונים בארץ, כוללות תיאורים ובדיקות קרקע מפורטות מכל חלקי הארץ שסיכום חלקי מהם מופיע בספר "חתכי קרקע נבחרים מקרקעות ארץ ישראל" שהוכן ע"י ד"ר קויומדזינסקי וחובריה.

בעבודות השונות נקבעו תהליכי היוצרות של הקרקעות בארץ, אשר סוכמו במאמרים רבים. חלק ממאמרים אלו מופיע בספרים מספריית ארץ ישראל של המחלקה לגיאוגרפיה של אוניברסיטת ת"א. הממצאים מתועדים על פי אזורי הארץ וכן בספר המסכם את קרקעות האזורים הצחיחים בארץ, במדריך הסיור הבינלאומי משנת 1981 שאורגן ע"י החברה למדעי הקרקע (בעיקר ע"י המח' לסקרים בוולקני והמח' למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית).

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

ד"ר יואל דן ניהל את המחלקה לפדולוגיה וסקר קרקעות במינהל המחקר החקלאי, מחלקה קטנה הכללה בעיקר שני מדענים, שני טכנאים האחד ניסים סלח ז"ל וגב' שושנה סוריאנו תבל"א.

יואל דן לימד בקורס של סקר קרקע בפקולטה לחקלאות לאחר מכן סקר, פדולוגיה וקרקעות. לימד בטכניון ובמספר קורסים במח' לגיאוגרפיה באוניברסיטת ת"א.

במסגרות מיפוי קרקעות סייר בארצות רבות, בעיקר אזורים צחיחים , בשטחים בסביבת סנטיאגו בצ'ילה ושטחים קטנים מצפון לאדלייד באוסטרליה. כמו כן, עסק בסקר ובבדיקה של קרקעות בארצות השכנות ובכלל זה סיני, לבנון, בבשן ובעבר הירדן (רק חלק מעבודתיו בסיני פורסם בספר על סיני בספריית ארץ ישראל).

הפרישה לגמלאות

פרש לגמלאות בשנת 1991.

ערכה עמליה ברזילי, יולי 2010

מעודכן לתאריך: 29/01/17 10:32
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר