En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

אוזן-ארי בינונית
Leonotis intermedia

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה:  Lamiaceae שפתניים
מוצא: מזרח הכף, נטל, ועד טנזניה
Leonotis intermediaהסוג אוזן- ארי כולל כ-30 מינים של צמחים חד- או רב-שנתיים או שיחים ובני-שיח שמוצאם באפריקה הטרופית והדרומית, למעט מין אחד שמוצאו באסיה הטרופית ואמריקה.  לכל המינים דורי פרחים צפופים לאורך הגבעול. המין הנפוץ בגינון בעולם ובארץ, הוא אוזן-ארי אפריקנית,  Leonotis leonurus בעל פרחים בצבע כתום ועלים קטיפתיים וצרים יחסית.           
בשנת 2003 הנבטתי זרעים של אוזן-ארי בינונית שמקורם בגן הבוטני בקירסטנבוש שבדרום-אפריקה. לאחר הנביטה, הצמחים נשתלו בגינון במכון וולקני.
זהו שיח עשבוני ירוק-עד וקצר חיים, מגיע עד ל- 1.5-1.0 מטר גובה ולמטר אחד רוחב, בעל אופי צימוח צפוף וזקוף, וגבעולים קטיפתיים. השיח מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלק העליון. העלים קטיפתיים, אורך העלה 9-3  ס"מ, רוחבו 5-2 ס"מ וצבעו ירוק כהה. עוקץ העלה, קצר יחסית 5-1 ס"מ ( במין אוזן-ארי ריחני אורכו 10 ס"מ). הפרחים יושבים, הם ערוכים בדורים של תפרחות צפופות לאורכו של הגבעול וצבעם כתום. גל פריחה מתחיל באביב וגל פריחה נוסף בסתיו ונמשך עד תחילת החורף. למעשה, ניתן לראות פריחה בגן, בכל עונת הצמיחה. גיזום קל במהלך הפריחה, המפנה את התפרחות היבשות, יעודד פריחה ממושכת. הפרחים עשירים מאד בצוף המושך ציפורים-צופיות ודבורים. הודות לפריחה הממושכת, הצופיות הופכות את הגן לביתםLeonotis  intermedia הקבוע, ובונות בו את קינן.

תנאי גידול

אוזן-ארי בינונית מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בחצי צל בכל אזורי הארץ. מתאימה לכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת היטב. הצמח חסכן במים, ולאחר התבססותו, יגדל עם תוספת מעטה של השקיה. אפשר לגזום את הצמח כדי לחדש אותו, המועד המומלץ הוא בתחילת האביב,  ואז מומלץ לגזום ולהוריד כשני שליש מהצמח. מאידך, הצמח יוצר ספיח מבורך באזור גדילתו, אותו כדאי לעודד. הספיח ניתן לבקרה, ולא הופך למטרד. בחלקת האקלום במכון וולקני, בו נשתלו הצמחים הראשונים שאוקלמו בארץ, אני "מחליפה" את הצמחים הבוגרים, בנבטים החדשים, במקום לגזום את הבוגרים.
מתאים לשתילה במסלעה גדולה, בערוגה פורחת בשילוב עם צמחים עשבוניים רב שנתיים חסכני מים אחרים, באיי תנועה בצידי דרכים, ובערוגת הרב-שנתיים. בזמן הפריחה מתקבל כתם צבעוני בולט, לתקופה ממושכת. עמיד למזיקים ומחלות.

ריבוי

הריבוי הוא ע"י הנבטת זרעים, במרבית ימות השנה. כדאי לשתול בגן בראשית האביב. משתלות יכולות לקבל זרעים מהצמחים הגדלים במכון וולקני.

Leonotis ocymifoliaמין דומה נוסף שהבאתי מדרום אפריקה, האח "הגדול" למין להלן, הוא:
אוזן-ארי ריחני   Leonotis ocymifolia   שם נרדף: Leonotis dubia
מין זה, גדול יותר במידותיו, גדל עד 2 מטר גובה, בעל צימוח נמרץ ומבודר, העלים גדולים יותר ונישאים על עוקצים ארוכים של כ-10 ס"מ, הם דמויי ביצה רחבה, אורך העלה כ-14 ס"מ  ורוחבו כ-13 ס"מ, קצות העלים משוננים.  
הפריחה דומה, דורי הפרחים, צבע ומועד הפריחה דומה, אולם, מין זה יוצר ספיח פלשני, עדיין ניתן לשליטה, קל מאד לתלוש את הנבטים. שתלתי מין זה בחלק מהשטחים הפתוחים במושב סתריה, לאורך צידי הדרך. בדרך-כלל, הוא מתחזק את עצמו ומדכא עשבייה. בשנים שהמועצה מרססת במונע נביטה את צידי הדרכים, אין נביטה שלו, והצמח נשאר רק בשוליים, היכן שלא רוסס.
Leonotis ocymifoliaמומלץ לשתילה בשטחים פתוחים, בצידי דרכים, בגינון ציבורי החשוף לוונדליזם. מעודד ומושך צופיות לתוך הגן.
ניתן לאסוף זרעים במושב סתריה.

מעודכן לתאריך: 28/03/10 06:16
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר