En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בן-קוציץ אדום זן רייט
Anisacanthus quadrifidus var. wrightii

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: קוציציים Acanthaceae
מוצא: טקסס וצפון מקסיקו
שם עממי: Flame Acanthus
  Desert Honeysuckle

Anisacanthus quadrifidus var. wrightiiהסוג בן-קוציץ כולל 8 מינים של שיחים שמוצאם בדרום-מערב ארצות-הברית ומקסיקו. כל המינים הם צמחים בעלי דרישות צנועות המתאימים לאזורים חמים, שורדים בתנאי גידול קשים ועשירים בצוף.
בשנת 1999 הבאתי מטקסס, ממשתלה המתמחה שם בריבוי צמחי-בר שתיל מהמין הזה, והוא המקור לצמחים בארץ.
זהו שיח נשיר מותנה, חסכן במים, הגדל עד מטר וחצי גובה ורוחב. השיח מעוצה בבסיסו, ועשבוני בחלקיו העליונים. העלים צרים, דמויי אזמל ומחודדים בקצה, אורכם כ- 5 ס"מ ורוחבם 2.5 ס"מ, בצבע ירוק-כהה. הפרחים ערוכים בשיבולים, המופיעים בקצות הענפים הראשיים ועל ענפי המשנה שיוצאים מחיקי העלים. כותרת הפרח עדינה, בצורת צינורית דו-שפתנית שאורכה כ-4 ס"מ, וצבעה אדום-תפוז.
הפריחה מתחילה בקיץ המאוחר ושיאה בסתיו, והיא נמשכת עד ירידת הטמפרטורה, לקראת החורף. הפרחים עשירים בצוף, המושך אליהם צופיות. ניתן לראות את הצופיות מבקרות כל פרח בשיטתיות ונחישות.

תנאי גידול

Anisacanthus quadrifidus var. wrightiiהשיח מתאים לשתילה בתנאי צל מלא או חלקי, וגם בתנאי שמש מלאה. אני ממליצה לשתול בצל חלקי ובעיקר בצל עצים. יגדל בכל סוגי קרקע, כולל קרקעות גיריות ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורה נמוכה עד מינוס 10 מעלות צלסיוס, לפיכך יגדל בכל אזורי הארץ כולל אזורי ההר הגבוה. באזורים בהם החורף קר, הצמח ישיר את עליו בחורף. באזור השפלה, חלה נשירה חלקית של העלווה. בן-קוציץ אדום שייך לקבוצת הצמחים שעמידים לטמפרטורות נמוכות, מאידך, המופע החורפי שלהם נראה כמו צמחים רגישים לקור, בדומה למופע החורפי של מרבית זני לבן-עלה, שגם הם עמידים לטמפרטורות נמוכות. הצמח נחשב לחסכן במים, ויסתפק בקיץ בהשקיות עומק, אחת לשבועיים-שלושה. בחורף, רצוי שאזור בית השורשים יישאר יבש.
במושב סתריה הוא נשתל לפני מספר שנים בגינון, הן בתנאי שמש מלאה והן בצל עצים, בקרקע קלה ומנוקזת. הצמחים, בכל תנאי הגידול, מפותחים ופורחים בקיץ ובסתיו ומתקבלת חגיגה של צופיות בגן. כדי לבקר את גודלו, מומלץ לגזום לחצי מגובה השיח, לפני הלבלוב באביב.
אני ממליצה לשתול אותו בגן בערוגת הרב שנתיים, בשלוב צמחים בעלי עלווה אפורה כגון לבן-עלה, בתנאי שמש, או בשלוב ביצן משונן, בעל עלווה אדומה, בתנאי צל. מתאים לשתילה גם במיכל אותו ניתן להציב בכניסה לבית, על מרפסת גג או בצל העצים כאשר לא ניתן לשתול בקרקע בגלל מערכת השורשים של העץ. יתרון נוסף הוא כאשר שותלים בצל העצים מתקבלת פריחה באזור מוצל.

Anisacanthus quadrifidus var. wrightiiריבוי

הצמח חונט זרעים באופן חופשי, בהלקט, המתייבש והזרעים מתפזרים. נוצר ספיח דליל, באזור הצמח, שאפשר להעתיק את הנבטים או להשאירם. הספיח מבורך ולא מהווה מטרד.
משתלות מרבות בריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה, באביב ובקיץ. השרשה מתקבלת תוך מספר שבועות. מומלץ לשתול בגן באביב ובקיץ. שתילים ניתן להשיג במשתלת מלצר בכפר ידידיה

2 ספטמבר 2009

מעודכן לתאריך: 03/09/09 09:18
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר