En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

פרמונטיה 'קליפורניה גלורי'
Fremontodendron 'California Glory'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Fremontodendron ‘California Glory'שם נירדף: Fremontia
משפחה: סטרקוליים Sterculiaceae
מוצא: מכלוא גנני של F. californicum x F. mexicanum
שמוצאם בקליפורניה ומכסיקו.
משפחת הסטרקוליים מונה כ-70 סוגים, בעיקר של עצים ושיחים, רובם באזורים הטרופיים. נציג חשוב ממשפחה זו הם עצי הברככיטון, על מיניו הרבים, שהראו התאמה מרבית לתנאי הגידול בארץ.
השם Fremontodendron ניתן לסוג בשנת 1890 על שם בוטנאי אמריקאי הגנרל Fremont. ותרגום המילה dendron בלטינית הוא עץ, שיח. המין כולל שני מינים של שיחים או עצים, ירוקי- עד, בעלי פריחה בולטת. מוצא שני המינים הוא בבחה קליפורניה ואריזונה. לעיתים המינים מכליאים ביניהם באופן ספונטאני, ונוצרים מכלואים שהמשך הריבוי שלהם, הוא וגטטיבי בלבד. הם נחשבים, בין צמחי הבר של קליפורניה, לפרחוניים ביותר, וגם לאתגריים בגידול, בגלל הרגישות שלהם להשקיות בקיץ. הם נחשבים כלא מאריכי ימים בגינון, ובקליפורניה, אורך החיים שלהם הוא כ-12-10 שנים.
בשנת 1997 הבאתי לארץ ממשתלה בלוס אנג'לס, צמח מזן המכלוא פרמונטיה 'קליפורניה גלורי'.
לאחר ששוחרר מההסגר של הגנת הצומח, כעבור שנה, הצמח נשתל במכון וולקני, בגינון של המעבדה לניטור מים. מאז הוא גדל שם. חלקת גינון זו לא מקבלת תוספת השקיה, למעט גשמי חורף. מימדיו הגיעו ל4-3 מטר גובה ורוחב, ובזמן פריחה, כל השיח מכוסה בפרחים צהובים ובולטים.
Fremontodendron ‘California Glory'פרמונטיה 'קליפורניה גלורי' הוא שיח גדול, מסועף וצפוף, ירוק עד, הגדל בקצב מהיר למימדים גדולים, עד 4 מטר גובה ורוחב. בעל עלים בצבע ירוק כהה בחלק העליון, וירוק בהיר בתחתון. רוחב העלה 5-3 ס"מ, והוא בעל אונות. העלים והגבעולים מכוסים בפלומת שערות חומות שעלולות לגרום לגירוי העור.
הפרחים דמויי גביע, קוטר הפרח 9-6 ס"מ. צבע הפרחים צהוב זוהר, הם בולטים מאד על רקע העלווה.
הפריחה בשיאה באביב ונמשכת כחודשיים, אז השיח מכוסה בפרחים ומושך תשומת לב. בהמשך, פורח בקיץ באופן צנוע יותר.
השיח מתאים לשתילה בשמש מלאה, בקרקעות מנוקזות בלבד. עדיף לשתול בחלק הגבוה של הגן, כדי להבטיח ניקוז יעיל ומהיר. עמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 15 מעלות צלסיוס, ולכן, מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ. אני ראיתי אותו שתול בגנים בקליפורניה, כולל בדיוויס, בעלת האקלים החם במיוחד.
השיח מגיע למימדים גדולים, ולכן הוא מתאים לגן גדול, או לשתילה במיכל. בגן הבוטני KEW, בלונדון הוא שתול בחזית של בנין ומעוצב בשיטת אספלייר. זו שיטה בה מעצבים את הענפים הרכים, קושרים אותם לחוטים שנמתחו לרוחב הקיר, ואז, מתקבל אפקט מיוחד כאילו חד מימדי, ובזמן פריחה, הפרחים נראים כמו מפה. בקליפורניה הוא נשתל באדניות גדולות לאורך השדרות.
Fremontodendron ‘California Glory'בגינון במכון וולקני, הצמח קיבל השקיה רק בשנה הראשונה לשתילה, ומאז, כ-10 שנים הוא ללא השקיה.
הצמח קשה בריבוי וגטטיבי, ולכן לא הופץ עד היום.
המחלקה לצמחי נוי במכון וולקני, הקימה בשנה האחרונה, מרכז ריבוי, המצויד בשולחנות השרשה בתנאי ערפל ופוגר, והצלחנו להשריש צמחים של פרמונטיה. צמחים אלו מועברים למשתלות, שימשיכו בריבוי ובהפצתו.

ריבוי

ריבוי של ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון T-8 בשולחן השרשה בתנאי פוגר. בתחילה מתפתחת מערכת שורשים מפותחת, ובהמשך הייחור המושרש מלבלב. הפריחה חלה באותה השנה.
מומלץ לשתול בגן צמחים צעירים.Fremontodendron ‘California Glory'Fremontodendron ‘California Glory'

מעודכן לתאריך: 28/05/09 23:09
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר