En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

יואב שריג נולד ב-1937 בתל-אביב. למד בביה"ס ע"ש ביאליק בחולון ובתיכון עירוני א' בת"א. שירת בנח"ל המוצנח בשנים 1955-1958, היה חבר גרעין "שדה בוקר" אותו ארגן ביזמתו של ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון ולקראת סוף שירותו שימש כמא"ז קיבוץ שדה בוקר.

לאחר השחרור החל לימודיו בטכניון בחיפה וסיים בשנת 1962 עם קבלת תואר מוסמך למדעים (B.Sc.) בהנדסה חקלאית. בשנות לימודיו היה יו"ר אגודת הסטודנטים.
עם סיום לימודיו החל לעבוד כמהנדס מתכנן ב"חמת" מפעלי מתכת, ובשנים 1963-1965 הועסק כמהנדס ראשי במחלקה למיכון מטעים במשרד החקלאות. עם איחודן של יחידות משרד החקלאות שעסקו במיכון חקלאי, במסגרת המכון להנדסה חקלאית, בשנת 1965 התקבל כחוקר במחלקה לאסיף פירות וירקות.

במקביל לעבודתו במכון להנדסה חקלאית סיים את לימודיו לתואר שני בפקולטה להנדסה חקלאית בטכניון בחיפה, ובשנת 1972 קיבל תואר מגיסטר למדעים בהנדסה חקלאית (M.Sc.). בשנת 1973 החל את לימודי הדוקטורט באוניברסיטה של מדינת מישיגן (M.S.U) ב-East-Lansing בארה"ב ובשנת 1976 קיבל את התואר Ph.D מהמחלקה להנדסה חקלאית. במסגרת ה- Post Doctorate עבד כעמית מחקר באוניברסיטת הוואי בהונולולו.

הישגים מדעיים

עם חזרתו לארץ עסק בפיתוח כלים, שבחלקם נרשמו כפטנט בארץ ובעולם וחלקם אף הגיעו ליישום מסחרי. מבין אלה אפשר להזכיר את המאספת לאגוזי פקאן לאדמות כבדות; מאספת לאגוזי פקאן בשיטת היניקה, מתקן עזר לקטיף בגובה של אגסים; מתקן לניקוי מוקדם של פקאן בשדה; מתקן להאבקת תמרים מהקרקע; מתקן לניעור אשכולות תמרים ומערכת לפריטת גרגירי רימון. כמו כן עסק בפיתוח שיטה לבדיקת מוצקות של אגסים ואפרסקים (ביחד עם פרופ' Delwiche) שבוצעה באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס (UCD), במסגרת שנת שבתון, ואשר שימשה כבסיס לפיתוח מתקן מסחרי ע"י חברת Sinclair באנגליה.
עבור תרומתו של יואב שריג לפיתוח החקלאי בישראל זכה, ביחד עם צוות חוקרים, מהנדסים וטכנאים, בפרס העבודה ע"ש נמיר מטעם "הסתדרות העובדים החדשה" בגין פיתוח המערכת לפריטת גרגירי רימון. מערכת זו גם זכתה בתואר של אחת מעשר המכונות המצטיינות ב- 2006 מטעם האגודה האמריקאית להנדסה חקלאית (ASABE). כמו כן זכה יואב שריג בשלושה פרסי ממציאים מטעם ועדת האמצאות של עובדי המדינה בגין מכונות שפיתח עם צוותו.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

פעילותו המקצועית של יואב שריג כללה גם פעילות מחקרית בינלאומית ענפה. פעילות זו כללה חמש תוכניות מחקר במסגרת למחקר חקלאי ישראל-ארה"ב (BARD ), תוכנית מחקר במסגרת הקרן הדו-לאומית למחקר ישראל- ארה"ב
(BSF), תוכנית מחקר במימון הבנק העולמי, שתי תוכניות מחקר במסגרת CDR עם תאילנד וטנזניה ותוכנית מחקר במסגרת התוכנית החמישית של הקהילייה האירופית (PF5). כמו כן היה מעורב בתוכניות מחקר באוניברסיטת קליפורניה במסגרת שנות שבתון. שהה ביפן וצרפת במסגרת התוכנית לחילופי מדענים בין ישראל ויפן וצרפת. יזם וארגן את הכנס הבינלאומי הראשון של מיכון פירות וירקות. יזם וארגן את הסדנא הדו-לאומית של (קמ"ח) קרן המחקר החקלאי ישראל – ארה"ב לבדיקות ללא הרס של איכות מוצרים חקלאיים (במדינת Washington) סדנא ארצית בנושא "רובוטיקה של קטיף פירות" וסדנא דו-לאומית ישראל-בריטניה בנושא של טכנולוגיות ללא הרס לבדיקת איכות של פירות וירקות.

היה חבר ב-ASTEQ – קבוצת חשיבה ב- Post harvesting Technologies של הקהילייה האירופית. יזם את הקמתו של Club of Bologna – קבוצת חשיבה בינלאומית בנושאים של הנדסה חקלאית , הפועלת כבר 16 שנים בבולוניה שבאיטליה וכיהן בה כחבר מן המניין.

בשנים 1977-1988 לימד בפקולטה להנדסה חקלאית, בטכניון חיפה ובפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. לימד בפקולטה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע והנחה סטודנטים ללימודי מוסמך ודוקטורט בטכניון ובאוניברסיטת בן-גוריון.

• בשנת 1978 הושאל למערכת הביטחון ושימש כיועץ במשרד הביטחון בפרויקט לפיתוח רק"מ הנדסי.
• בשנים 1980-1982 היה בתפקיד סגן מנהל המכון להנדסה חקלאית במינהל המחקר החקלאי.
• בשנים 1982-1985 היה בתפקיד סגן ראש המינהל לעניינים אקדמאיים.
• בשנת 1995 התמנה ע"י מנכ"ל משרד החקלאות כאחראי על תוכנית שתוף פעולה במחקר חקלאי בין ישראל ודרום אפריקה.
• בשנת 1985 נבחר כמנהל המכון להנדסה חקלאית, בה שירת עד 1988.
• בשנת 1992 נתמנה ע"י פרופ' עזרא סדן, ראש מנהל המחקר החקלאי, לתפקיד סגן ראש המנהל לקשרי חוץ.
• בשנת 1993 הושאל למשרד החוץ לתפקיד ציר-יועץ למדע וחקלאות בשגרירות ישראל בביג'ינג- סין וכיהן בתפקיד זה עד 1997. במסגרת תפקידו זה יזם את הקמת חוות ההדגמה הסינו - ישראלית לגידולי ירקות פירות ופרחים, הקמת חווה לגידול בקר לחלב ואת המרכז הבינלאומי הסינו - ישראלי להכשרה בחקלאות. עם סיום תפקידו בסין וכהערכה לתרומתו לשיתוף פעולה בתחום המקצועי והאקדמי הוענק לו התואר פרופסור כבוד מהאוניברסיטה החקלאית של סין.

הפרישה לגמלאות

פרופ' יואב שריג פרש לגמלאות ב-2002 והמשיך לעסוק במסגרת הקהילייה האירופית בנושא פריטת גרגירי הרימון. התמנה כסגן נשיא לפיתוח אקדמי במכללה ההנדסית "אפקה" בתל-אביב (2002-2004). בשנת 2005 יסד את קבוצת POMEG-TECH העוסקת במתן שירותי ייעוץ, תכנון וביצוע פרויקטים הקשורים לענף הרימונים.

יואב נפטר בשלהי שנת 2013, עד ליום פטירתו היה פעיל בתחום המקצועי, במתן יעוץ בנושא הרימונים ועוד. יואב יזכר  לטוב בתפקידיו כסגן ראש המינהל לקשרי חוץ, היו לו הקישורים ליצג את המינהל בדרך המכובדת ביותר כמו גם כנציג ישראל בשגרירות ישראל בסין. יהי זכרו ברוך!

ערכה עמליה ברזילי,  2009

מעודכן לתאריך: 09/01/14 14:34
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר