En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

צינית קרולינית 'פרייד אוף יוסטון'
Ilex vomitoria 'Pride of Houston'

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: ציניתיים Aquifoliaceae
מוצא: דרום-מזרח ארה"ב, ומכסיקו
הסוג צינית, כולל כ-400 מינים של עצים, שיחים, או מטפסים, ירוקי-עד או נשירים. מוצאם בחלקי תבל השונים, באזורים Ilex vomitoria pendulaממוזגים וגם בטרופיים, בעיקר באמריקה המרכזית והדרומית.
לצמחי צינית, מהמינים השונים, פרי כדורי, אדום ומבריק בחיקי הענפים והם בולטים מהסתיו עד סוף החורף. מאחר והמופע הקישוטי שלהם הוא בקריסמס, בחו"ל, הם משמשים לקישוט הזר התלוי על דלת הכניסה לבית בחג המולד.
מרבית מיני הצינית הם צמחים חד-ביתיים, וכדי שצמח נקבי ייצר פרי, חייב להיות בסביבתו גם צמח זכרי. רק לעיתים נדירות יש מינים שחונטים פרות ללא מפרה. מרבית המינים האחרים מעדיפים קרקעות מנוקזות, עשירות ומעט חומציות.
בשנת 1999 הבאתי ממשתלת ראלף פינקוס, דאלאס טקסס 5 זנים של צינית קרולינית, Ilex vomitoria כולם ירוקי-עד. המין הזה, כולל כל הזנים, מצטיין במיוחד בקרקעות בסיסיות, עמיד לחוסר ניקוז ומאידך עמיד ליובש. לכל הזנים במין יש עלים פשוטים, קטנים יחסית וגילדנים. צבע העלים ירוק כהה והם מבריקים. העלים ואופי הצימוח של שיחים אלו דומים במידה מסוימת לאשחר שהוא מצמחי הבר שלנו, ולפיכך ישתלבו היטב בגינון ים-תיכוני.
במדור הקודם כתבתי על שניים מהזנים שהבאתי, שהם צמחי זכר: צינית קרולינית 'וויל פלמינג' והזן 'שלינגס' (ננה). הפעם אתאר את שלושת הזנים הנוספים, כולם צמחי נקבה, כלומר הם מייצרים פרות קישוטיים: 'פריד אוף יוסטון' הוא שיח ירוק עד הגדל עד 5 מטר גובה ו ל 2-3 מטר רוחב. ניתן לעיצוב כעץ קטן אולם אופי הצימוח שיחי, עם נטייה לצימוח חוטרים בבסיס הצמח. נוף השיח סבוך,הודות לצימוח הענפים הצפוף. באביב, מופיעים פרחים קטנים ולבנים, באגדים חיקיים על ענפים מעוצים מאשתקד. פרחים אלו (בנוכחות צמחי זכר) חונטים פרות שצבעם בתחילה ירוק, ובהמשך, בחודש נובמבר הוא הופך לפרי כדורי בצבע אדום ומבריק. צברי הפרות השופעים בולטים על השיח, בפרט בתקופת החורף. Ilex vomitoria Pride of Houston
קצב הצימוח בינוני, נחשב לצמח חסכן במים אולם בשנים הראשונות לשתילה, יש להשקות אותו באופן קבוע כדי לזרז את קצב הצימוח. עם התבגרותו ניתן להסתפק בהשקיות עמוקות, פעם בשלושה שבועות. מבין שלושת הזנים, נראה כי לזן 'פריד אוף יוסטון' קצב צימוח מהיר יותר ולכן אני ממליצה לשתול אותו.
זן נוסף הוא 'וירג'יניה דיר' Ilex vomitoria 'Virginia Dare'
שנקרא על שם הילדה הראשונה שנולדה להורים ממוצא אנגלי, בשנת 1587, אירוע שהתרחש במחוז בו נעשתה הסלקציה של הזן. גם כאן מדובר בשיח גדול הדומה בתכונותיו לזן הראשון, אך הוא נבדל ממנו בפרותיו שצבעם כתום-צהוב.
הזן השלישי נקרא 'פנדולה' Ilex vomitoria 'Pendula' Ilex vomitoria Virginia Dare
והוא דומה לשני הזנים הקודמים, הפרות שלו בצבע אדום וייחודו בענפים השמוטים כלפי מטה.
כאמור, שלושת הזנים חונטים פרות רק בנוכחות צמחי זכר, ('וויל פלמינג' או 'שלינגס'- 'ננה') .
חמשת הזנים נשתלו בגינון במכון וולקני בשנת 2001 וניתן להתרשם מיופים, בפרט בחודשי הסתיו עד האביב כשהשיחים מכוסים בפרות.

תנאי גידול ושימושים

שלושת הזנים מתאימים לשתילה בשמש מלאה, בצל חלקי או בצל כבד. מתאימים לכל אזורי הארץ מבחינה אקלימית ולכל סוגי הקרקע: הן לקרקעות מנוקזות והן לקרקעות מוצפות. צריכת מים נמוכה לאחר מספר שנות התבססות בגן.
החל מהסתיו ועד סוף החורף, זני צמחי הנקבה, מכוסים בפרות קישוטיים ובולטים על רקע העלווה הירוקה, והם מושכים תשומת לב.
מומלץ לשתילה בגינה קטנה, ליד ברכת שחיה, בקבוצה בשחייה, לאורך שדרה, כצמחי חוצץ. מתאים לשמש כתוחם בין המדשאה לערוגות הפרחים. ציפורים נמשכות אל הפרי בחודשי החורף.
כאשר שותלים את הצמח כשיח, אין צורך בגיזומים, אולם ניתן לעצבו כעץ קטן, מומלץ על מספר גזעים, ואז יש לגזום, כל שנה את הענפים העולים מבסיס הצמח.
ריבוי
במטרה לשמור על זהות הקלונים, תמיד חייבים בריבוי וגטטיבי.
ניתן להשריש ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה. יש להשתמש בשולחן השרשה מחומם, באביב. השרשת הייחורים מתקבלת כעבור כחודשיים.
לפי הספרות, ניתן להעתיק צמחים בוגרים.
משתלות יכולות להשיג צמחים מהזן 'פריד אוף יוסטון' במשתלת הריבוי של גילי שגיא בבית יצחק. את הזנים הנוספים Ilex vomitoria 'Pendula', Ilex vomitoria 'Virginia Dare'
ניתן לראות בגינון של מינהל המחקר החקלאי, שתלנים יכולים להוריד חומר ריבוי מצמחים אלו בתאום איתי.
מעודכן לתאריך: 23/03/09 07:09
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר