En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

מרוות גרג  'פורמנס רד'
Salvia greggii  ‘Furman's Red’

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

מרוות גרג 'פורמנס רד' • Salvia greggii 'Furman’s Red'מרוות גרג 'פורמנס רד'
 Salvia greggii 'Furman's Red'
משפחה: שפתניים Lamiaceae
מוצא: דרום-מערב טקסס וצפון מרכז מקסיקו.
הסוג מרווה הוא הגדול במשפחת השפתניים והוא כולל כ-900 מינים של צמחים חד-שנתיים, רב-שנתיים ושיחים שמוצאם בכל העולם. לכל צמחי המרווה יש גבעול מרובע ופרח בעל זוג שפתיים האופייני למשפחה.
לחלקם יש ריח ארומאטי בעלווה והם משמשים לחליטת תה, והפרחים של כולם עשירים בצוף ומושכים ציפורים-יונקי דבש, צופיות, דבורים ופרפרים. רוב צמחי הבושם צנועים בדרישות הגידול שלהם, ורבים מהם משתייכים למשפחת השפתניים (שעמה נמנים, מלבד המרווה, גם אזוביון, לענה, רוזמרין, ואחרים). צמחים אלה מכילים בחלקיהם הירוקים שמן אתרי, המתנדף באוויר כאשר ממוללים מעט את העלים בין האצבעות ואף בעת מגע בלתי מכוון בהם. לצמחי הבושם השפעה מרעננת על האדם. ערך מיוחד נודע להם בגנים המיועדים לעיוורים, היכולים לזהותם על פי ריחם. בשנת 1991 הבאתי מין זה ממשתלת ראלף פינקוס בדאלאס אשר בטקסס.
זהו שיח עשבוני ירוק -עד, המגיע ל- 1 מטר גובה ורוחב, מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלק העליון של השיח. מסתעף מחלקי הצמח התחתונים. הוא בעל עלים קטנים וריחניים בצבע ירוק כהה ופרחים שפתניים, אופייניים לצמחי מרווה, בצבעי אדום, וורוד, לבן ואלמוג. בזן 'פורמן רד' צבע הפרחים אדום-שני והם זוהרים. גל הפריחה מתחיל באביב ונמשך לתוך הקיץ, וגל פריחה נוסף בסתיו עד תחילת החורף. נחשב לאחד המינים מאריכי הפריחה.

תנאי הגידול

המרווה מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בחצי צל בכל אזורי הארץ. הצמחים עמידים לטמפרטורות יום גבוהות ולטמפרטורות לילה נמוכות. גם אם הטמפרטורה בחורף תרד מתחת לאפס, והצמחים יקפאו, הם יתחדשו באביב מאזור בית השורשים. מתאימה לכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת היטב. הצמח חסכן במים ולאחר התבססותו, באזורים ים-תיכוניים יגדל עם תוספת מעטה של השקיה. אולם באזורים יבשים (כמו הערבה והבקעה) הצמחים זקוקים להשקיה סדירה, ועדיף שישתלו בתנאי צל חלקי. אפשר לגזום את הצמח כדי לחדש אותו, המועד המומלץ הוא בסתיו, יש לגזום ולהוריד שליש מהצמח, לא יותר.
מתאים לשתילה במסלעה, בערוגה פורחת בשילוב עם צמחים עשבוניים רב שנתיים חסכני מים אחרים, כצמח גובל לאורך שביל כניסה לבית, במופעו הטבעי או כשיח גזום, בערוגת התבלינים בזכות העלים הריחניים, באדנית וכצמח מיכל על גג או בכניסה לבית. נחשב לאחד ממיני המרווה המתאימים ביותר לתנאי הארץ, הם מאריכי ימים, עמידים למזיקים ומחלות, ואינם דורשים טיפול.

ריבוי

מרבים ע"י השרשת ייחורים עשבוניים, במרבית ימות השנה, בשולחן השרשה, עם או בלי הורמון השרשה. ייחור מושרש מתקבל בתוך שבוע. לאחר התבססותו במכל קוטמים אותו ושותלים בגינה. כדאי לשתול בראשית האביב או בסתיו. בעת בשתילה חשוב לשים לב שטמפרטורת הלילה לא גבוהה. בתהליך הריבוי הווגטטיבי אנו שומרים על זהות הזן 'פורמן רד'.
בשנים האחרונות, משתלות בארץ אקלמו זנים רבים נוספים בעלי פרחים בצבעים שונים, כולל מכלואים.
אפשר להשיג צמחים בכל המשתלות. זהו צמח פופולארי מאוד ונפוץ בגינון.
22.9.2008

מעודכן לתאריך: 29/07/09 13:40
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר