En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס


תולדות חיים

צבי קרחי נולד ב-1928 בחיפה.
רכש הכשרה חקלאית בתיכון בפרדס חנה ובקיבוצים משמר השרון ופלמחים.

אחרי השירות הצבאי נסע ב-1950 ללימודים בארה"ב, שם קיבל תואר מוסמך למדעי החקלאות באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס (1954) ותואר דוקטור באוניברסיטת מיניסוטה במינאפוליס (1958).

הישגים מדעיים

ב- 1959, עם שובו לישראל, התקבל לעבודה כחוקר בתחנת הנסיונות נווה יער (לימים, מרכז מחקר צפון של מינהל המחקר החקלאי). תחילה עסק במחקר בבעיות אגרוטכניות שונות של גידולי פלחה, דגניים וקטניות, ותוצאות נסיונותיו הביאו לשיפור ניכר במימשק גידולים אלו.

מראשית שנות ה-60 התמקדה פעילותו המחקרית בקידום גידולי הדלועיים ובפיתוח זנים מותאמים ליצוא. הוא הקים בנווה יער יחידת מחקר שכללה חוקרים מתחומים שונים – אגרוטכניקה, פיסיולגיה, פיטופתולגיה, גנטיקה וביולוגיה מולקולרית, ובהנהגתו הגיעה הקבוצה להישגים מרשימים.

כמו כן הקים אוסף גנטי גדול של זרעי דלועיים. החל מ-1964, כאשר יצרו את הזן "מלון נוי צהוב", טיפחו חוקרי היחידה תחת הנחייתו שורה ארוכה של זני מלון, אבטיח, קישואים ודלעות. הזנים נקלטו היטב בשוק המקומי ובחו"ל. מרבית הזנים היו מיכלואים ויצור הזרעים וייצואם הפכו לגורם כלכלי חשוב למשק הישראלי. גולת הכותרת היתה פיתוח זן המלון "גליה" - שהפך למותג ישראלי מוביל בשווקים הבינלאומים.
תוצאות מחקריו בגידולי שדה ובדלועיים סוכמו בפירסומים חקלאיים בארץ ובעיתונות מדעית בינלאומית. הוא גם כתב את הפרק על הדלועיים באינציקלופדיה לחקלאות (1970).

כיהן כפרופסור נספח לגידולי שדה וגן בפקולטה להנדסה חקלאית בטכניון בחיפה (1980-1973), ושימש כפרופסור אורח במחלקה לגידולי ירקות באוניברסיטת פלורידה בגנסוויל, ארה"ב (2003-1988).

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

מילא תפקידים חשובים במינהל המחקר החקלאי ובמערכות מו"פ חקלאיות:

יזם הקמת מו"פ זרעים ליצוא (1981); הקים וניהל מו"פ אזורי בבקעת הירדן וביסס את פיתוח האזור על קידום גידולים עתירי-ידע ליצוא (1987-1983); שימש כסגן מנהל מינהל המחקר החקלאי לקידום מו"פ (1988-1987); כיהן כיושב ראש הועדה ליזום פרויקטים ושיווק ידע במינהל המחקר החקלאי וכמנהל מדעי של חברת "פרי-יישומים" (1993-1991).
כ"כ יעץ במסגרת שיתוף פעולה בינלאומי למגדלי ירקות בניקרגואה (1978-1977) ובפורטוריקו (1980),ולמגדלי ירקות בחממות בפלורידה (1990-1988) .

ד"ר קרחי זכה במספר פרסי הערכה על הישגיו: פרס חברת "הזרע" על פיתוח זן המיכלוא "גליה" (1978), פרס מנכ"ל משרד החקלאות לעובדים מצטיינים (1987), פרס "קפלן" עבור הישגי מערכת מו"פ בקעת הירדן (1988) ופרס חברת "אגרסקו" עבור קידום היצוא של דלועיים (1996).

הפרישה לגמלאות

מועד פרישתו לגימלאות נקבע אמנם ל- 1993, אך המשיך לעבוד להשלמת תוכניות מחקר וטיפוח מלונים שיזם.

ד"ר צבי קרחי הצטיין בראיה רב-תחומית וחדשנית של המחקר, וברוח זאת פיתח את היחידה למחקר וטיפוח דלועיים. היחידה הפעילה חוזי טיפוח עם חברות זרעים, בארץ ובעולם, בסך של כ-6 מיליון דולר, ובכך הוכח שהשקעות ציבוריות במחקר ופיתוח הינן ריווחויות למדינה, למוסד המחקר ולמשקיעים.

 

ערכה עמליה ברזילי,  2008

מעודכן לתאריך: 17/01/16 11:05
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר