En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

שייקה סגל נולד בישראל, גדל במושב כפר חסידים. את לימודיו התיכוניים סיים בביה"ס הריאלי בחיפה. לאחר השרות בצה"ל בחיל הקשר, החל ללמוד בפקולטה להנדסה חקלאית בטכניון ובשנת 1960 סיים את התואר הראשון. לשרות ההדרכה (שה"ם) במשרד החקלאות, התקבל בשנת 1961 ועסק בתחום המיכון החקלאי. שייקה עבד גם תקופה קצרה בתעשיות קייזר אילין בחיפה ולאחר מכן חזר למחלקת ההדרכה, כרכז מקצועי ראשי באזור עפולה.

בשנת 1965 החל לעבוד כחוקר במכון להנדסה חקלאית בבית דגן. בד בבד עם עבודתו המשיך בלימודיו לתואר שני בטכניון אותו סיים בשנת 1967. תואר דוקטור סיים בשנת 1974 באוניברסיטת מינסוטה בארה"ב בנושא: "A spray filled attic model for controlling greenhouse environment". מיד עם לאחר חזרתו ארצה מונה לראש צוות מחקר במכון להנדסה חקלאית במינהל המחקר החקלאי.

הישגים מדעיים

בראשית דרכו במכון להנדסה עסק בקידום נושא המיכון של גידולי מספוא והמשק המשפחתי וכן באסוף ממוכן של סלק סוכר. בהמשך התרכז בהנדסת סביבה והתמחה במיוחד בתחום שימושי אנרגיה בחממות. הפרויקטים בהם עסק כללו פיתוח שיטות לחימום חלל החממה בעזרת צינורות מים חמים, פיתוח שיטות להשוואת מעבר אנרגיה בקרקע חמה, בניתוח כלכלי לחיסכון באנרגיה ובחימום בריכות דגים. שייקה סגל היה פעיל מאוד בתחום היישומי של טכנולוגיות חדשניות בחקלאות. עבודותיו בנושאי אקלים פנים בחממות הניחו את התשתית המחקרית לפיתוח הענף שהפך לאחד מעמודי התווך של החקלאות המודרנית בארץ. בעבודתו המחקרית הקפיד שייקה ליצור שיתוף פעולה ישיר עם חקלאים והמדריכים שהיו שותפים בביצוע הניסיונות ויישום התוצאות.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

היה חבר במספר וועדות היגוי: ועדה למיכון המשק המשפחתי, לבקרת אקלים במבנים לגידול עופות, לטיפול בפסולת חקלאית, לטיפול לאחר אסיף בצמחי רפואה ותבלינים. כמו כן היה יועץ בקביעת סטנדרטים לקולטי שמש לחימום מים, לחימום חממות בגז, לאנרגיות חליפיות, למים גיאותרמיים ועוד.

היה לו קשר טוב עם המדריכים המקצועיים האזוריים ובמיוחד בתחום השימוש באנרגיה בחקלאות. היה מוערך על ידם כמומחה מקצועי ברמה גבוהה. שיקה אף תמיד דאג ליזום ימי עיון לחקלאים על מנת שיתעדכנו בנושאי המחקר החדשניים. בתחום המקצועי הבין - לאומי היה חבר בוועדות היגוי בחו"ל, בנושא: "שימוש באנרגיה גיאותרמית ומים חמים". היה יועץ ועורך של סמינר מטעם FAO בייבוש סולרי. היה עורך של FAO Proceedings בנושא: "יישומיים של אנרגית השמש באזורים חקלאיים". שייקה שיתף פעולה עם חוקרים רבים מחו"ל ויצר איתם קשרי עבודה כדוגמא לכך הסדנאות הדו - לאומית ישראל - אנגליה בנושא טכנולוגיה של חממות וצינון חממות שנערכו ב1990 ו 1993 וזאת בשיתוף עם Dr. Bernard Bailey וחוקרים אחרים מאנגליה. לשייקה היו גם קשרים טובים עם Prof. C. von Zabeltitz מגרמניה וDr. J.I. Montero מספרד. בשנת 1987 היה בשבתון ב FAO ברומא בשנת 1991 היה בשבתון במכסיקו, הולנד וספרד והתמחה בנושאי בקרת אקלים בחממות. שייקה היה מדריך הוראה ומנחה סטודנטים, בתחומי התמחותו, באוניברסיטת תל אביב, בטכניון ובבתי ספר מקצועיים.
בשנים אלה מילא את התפקידים הבאים:

 1983 - 1986 – סגן ראש המכון להנדסה חקלאית.
1984 -1986 – מנהל המחלקה להנדסת סביבה ואנרגיה במכון להנדסה חקלאית.
 1985-1990 – עורך הפרסום השנתי של מחקרי המו"פ בתחום השימוש באנרגיה.
משנת 1992 ועד סיום עבודתו בשנת 1996 היה ד"ר שייקה סגל מנהל המכון להנדסה חקלאית, ובתפקיד זה נפטר.

שייקה סגל נפטר בטרם עת בשנת 1996.

חבריו אמרו עליו: "שייקה היה שייך לאנשים שהקדישו את מרבית עבודתם המחקרית לקידום נושאים יישומים ותרמו בכך להישגי החקלאות הישראלית המודרנית, בתקופה שבה החקלאות הייתה ערך והמגזר החקלאי צמח ופרח כענף כלכלי לאומי מועדף".
שייקה ייזכר כנעים הליכות, כחבר וכאדם.

ערכה עמליה ברזילי,  2009

מעודכן לתאריך: 04/02/09 14:13
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר