En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

נולד בעכו ב-1926, ובשנת 1933 עבר עם משפחתו לקריית חיים. בוגר התיכון המקצועי שליד הטכניון בחיפה.

נחום לבב התגייס לפלמ"ח במסגרת של הכשרה מגויסת בנען בשנת 1945. בשבת השחורה (29/6/1946) נעצר לתקופה של שלושה חודשים יחד עם כל חברי הפלמ"ח והשתתף בפעולות שונות כולל פיצוץ הגשרים בעזה. עם קום המדינה התגייס לצה"ל, שירת בחטיבת הנגב ולאחר כיבוש באר שבע עבר לפקד על הסדנאות ביחידת המיעוטים. בשנת 1950 השתחרר מצה"ל ועבר לעבוד במוסך של "אגד".

בשנת 1953 החל את לימודיו בפקולטה להנדסה חקלאית בטכניון וסיים כמהנדס. בשנת 1957 החל לעבוד במכון לציוד חקלאי שהוקם בחיפה בניהולו של אברהם צוקר ז"ל ובשנת 1958 עבר עם המכון למכון וולקני בבית דגן.

הישגים מדעיים

בשנים הראשונות לעבודתו במכון עסק בבדיקות ובפיתוח של במכונות לעריפה, עקירה, איסוף סלק סוכר ובמכסחות לאיסוף שחת. בשנת 1965, לאחר השתלמות של חצי שנה בנושא בדיקות ציוד חקלאי, באנגליה, הולנד ושבדיה, הקים יחד עם יוסף כץ את היחידה לבדיקות ציוד חקלאי.

עם התרחבות ענף גידול צמחים בחממות עבר לעסוק בנושא אקלים בחממות. הנושאים בהם עסק, היו פתרון לבעיות עודף חום בקיץ וחימום בחורף. נחום היה חבר צוות ניהול מרכז החממות ואחראי על בניית הקויוטים ששימשו כסימולאטור לגידול צמחי נוי. בצוות עם חברו נחום זמיר היה שותף להקמת החממה ההידרו-סולארית שנבנתה למטרת יצירת חומר ריבוי לצמחי נוי תוך ניצול אנרגית השמש. כמו כן לבניית חממה במדרון שבגבעת חנניה כשמטרתה הייתה ניצול מרבי של אנרגיית השמש.

נושא נוסף בו עסק, לאור התייקרות מחירי הדלק, היה ניצול ושימוש במלחים אוטקטים לאגירת עודפי החום ביום בחממה לחימומה בלילה כפתרון לעלויות האנרגיה שהיו אז גבוהות. כמו כן עסק בפיתוח מסכים תרמיים להקטנת הפסדי החום מהחממה, כתוצאה הקטנת תצרוכת הדלק בעת החימום.

בשנת 1972 נחום נשלח ע"י ה- FAO לצרפת, בלגיה וגרמניה לבצע סקר בנושא שימוש באנרגית השמש לחימום מבנים וחממות. בתחילת שנות ה-80 תוכנן ונבנה ע"י נחום וחבריו מתקן לבדיקת מפוחים הפועלים בלחץ נמוך (0-5 מ"מ) ולאחר מכן עבר לעסוק בבעיות האקלים בלולים לפיטום והטלה. עם צוות המחקר ומדריכי שה"ם פיתחו שיטת אוורור משולב בלולים שאפשר הגדלת כמות העופות בלולי הפטום בכ- 30%.

הפרישה לגמלאות

נחום לבב פרש לגמלאות בשנת 1991 ומאז הוא המשיך לעסוק בשיתוף עם צוות המחלקה לבדיקות בבקרה של לולים ברחבי הארץ. כמו כן מיום פרישתו היה פעיל בועד גמלאי משרד החקלאות. בשנת 2013 נחום לבב נפטר. נחום יזכר כאדם פעיל ונמרץ, מהנדס מחקר מעולה בתחום החממות ופיתוח החממה ההידרוסולרית. נעים בחברתו ולבריות בכלל, יהי זכרו ברוך!

ערכה עמליה ברזילי,  2008

מעודכן לתאריך: 09/01/14 14:19
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר