En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

נולד בשנת 1934 בבגדד, עירק. עלה לארץ בשנת 1950 והצטרף לחברת נוער בקבוץ עין החורש.
בשנת 1953 הצטרף למכון להגנת הצומח ביפו ועבד עם ד"ר קלדרון על מזיקי מחסן.
בשנת 1954 התגייס לצה"ל ושרת במכון לחקר רפואה צבאית שם עבד עם ד"ר צבי לוינסון במערכות פיזיולוגיות של זבוב הבית.

את לימודיו באוניברסיטה העברית, בפקולטה לחקלאות החל בשנת 1956. את למודי הבוגר סיים בשנת 1959 והמשיך ללמודי המוסמך והדוקטורט במעבדתו של פרופ' בונדי במגמת ביוכימיה של בעלי חיים וחרקים בפרט. נושא הדוקטוראט היה: "משמעות ספוניני הסויה בהזנת בעלי חיים והשפעתם על אנזימי העיכול". בין היתר נבדקה השפעתם על אנזימי חרקים.
במהלך הלימודים עבד במחלקה לאנטומולוגיה במכון וולקני לחקר החקלאות ומשנת 1959 ועד 1966 עבד כאסיסטנט במחלקה לביוכימיה ותזונת בעלי חיים בפקולטה לחקלאות.

הישגים מדעיים

לאחר קבלת הדוקטורט זכה ד"ר ישעיה במלגה של ה- National Research Council of Canada לשם התמחות בביוכימיה של חרקים במעבדתו של Dr. Chefurka ב- Research Institute, University of .Western Ontario, Canada שם עבד במשך שנתיים (1966-1968) בנושא השפעת ה- DDT על הביוסנתיזה של RNA וחלבון בזבובים עמידים ורגישים ל- DDT .

בשנת 1968 התקבל כחוקר במחלקה לאנטמולוגיה במכון וולקני ועסק מאז ועד לפרישה במערכות ביוכימיות וטוקסיקולוגיות של חומרי הדברה.

בשנים 1973-1985 עבד ד"ר ישעיה בשיתוף פעולה עם Prof. John Casida מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, ושהה שם בשני שבתונים ב- 1973-1975 ו- 1979-1980. כמו כן ביצעו במשותף שתי תוכניות מחקר דו-לאומיות (BARD ו- BSF). בתקופות אלה חקר מערכות ביולוגיות וביוכימיות של חומרי הדברה חדשניים השייכים לקבוצת הבנזואיל-פניל-אוראה ולפריתרואידים. בתקופה הנ"ל הוא פיתח מערכת רדיואקטיבית מהירה לקביעת פעילות אסטרזה הקשורה בעמידות לפירתרואידים בחרקים.

ד"ר ישעיה שיתף פעולה עם מוסדות מחקר שונים, ביניהם University of Ghent (Belgium), Kiushu University(Japan) , ותעשיות כימיות כמו Sumitomo , Nihon Nohyaku ,Bayer , Syngentia , אגן , מכתשים, ואחרים.

ראוי לציון, שבמשך שלושה עשורים, החל משנות ה-70, ערך ד"ר ישעיה עבודות מחקר חלוציות בנושא לימוד מנגנוני פעולה ביוכימיים וביולוגיים של חומרי הדברה חדשניים כמו מעכבי הכיטין בחרקים, חומרים דמויי הורמון הנעורים או הורמון ההתנשלות. יותר מאוחר כיצד משפיעים החומרים באופן בררני על מערכות עצביות בחרקים כמו הנאוניקוטינואידים ואברמקטינים.

בשנת 1987 הוזמן כפרופ' אורח ל- (Japan Kyushu University) לערוך עבודה משותפת ולבקר במוסדות מחקר שונים ביניהם Tokyo University , Kyoto University , Okinawa University , Sumitomo ו- Takeda . כמו כן זכה במלגה יפנית היוקרתית ביותר (JSPS Fellow ). בשנת 1997 הוזמן כפרופ' אורח לאוניברסיטת Guelph בקנדה שם שיתף פעולה עם Prof. Krell ו- Dr. Retnakaran . בשיתוף עם ד"ר רמי הורוביץ פיתח ממשקי הדברה ועמידות של מזיקי כותנה, ירקות ופרחים שהתבססו על חומרי הדברה בררניים כמו הטייגר, אופלורד, ויותר מאוחר נאוניקוטינואידים להדברת כנימת עש הטבק, וחומרים מקבוצת הבנזואיל-פניל-אוראה, ה- Spinosad , Diafenthiuron , וה-Emamectin להדברת מזיקים שונים.

בשנת 1984 הוענקה לו דרגת המחקר הגבוהה ביותר במינהל.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

ד"ר יצחק ישעיה מילא תפקידים רבים במינהל ומחוצה לו:

• היה בתפקיד יו"ר המועצה המדעית של המכון להגנת הצומח וחבר בוועד הפועל של מינהל המחקר החקלאי.

• בשנים 1992-1996 ניהל את המחלקה לאנטומולוגיה.

• היה חבר במערכת העיתון Archives of Insect Biochemistry and Physiology ו- Phytoparasitica וכחבר במערכת העיתון Pest Management Science .

• בשנת 1997 ארגן בארץ Japan – Israel Workshop בנושא: Novel Approaches for controlling Insect Pests and Plant diseases בשנת 2001 ארגן סדנת המשך ביפן.
כמו כן, ארגן במשך השנים סימפוזיונים בכנסים בינלאומיים בארה"ב, בסין, יפן, הולנד ובלגיה.

במשך השנים פרסם מעל ל-250 עבודות מחקר בעיתונות בינלאומיות ביניהם 22 פרקים בספרים. כמו כן פרסם 5 ספרים מדעיים הקשורים בקבוצות חדשניות של חומרי הדברה חדשניים, פעילותם הביולוגית והביוכימית וחשיבותם בהדברה משולבת ובממשקי עמידות בחרקים.

בשנת 2005 הוענקה לד"ר ישעיה תעודת הוקרה מהחברה האנטומולוגית האמריקנית ESA Pacific Branch) ( :Recognition Award in Insect Physiology, Biochemistry and Toxicology .

הפרישה לגמלאות

ד"ר ישעיה יצא לגמלאות בשנת 1999 ומאז ממשיך בעבודתו במנהל המחקר החקלאי בהתנדבות וממשיך להיות מוזמן לארגן סימפוזיונים ולהרצות בכנסים מדעיים בינלאומיים.

 

ערכה עמליה ברזילי,  2008

מעודכן לתאריך: 04/09/08 07:56
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר