En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קלייניה מבהיקה
Kleinia fulgens

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: מורכבים Asteraceae
מוצא : חבל נטאל בדרום-אפריקה
שם נוסף : Senecio fulgens
שם עממי : Coral Senecio

Kleinia fulgensמשפחת המורכבים היא משפחה גדולה וקוסמופוליטית של צמחים , הגדלה בכל חלקי תבל ומכילה למעלה מ-1,300 סוגים וכ-21,000 מינים. הגדרות הסוגים אינן סופיות ומשתנות עם התפתחות המחקר הסיסתמטי, ולכן מינים שונים עוברים מסוג לסוג בתוך המשפחה. המין קלייניה מבהיקה הוא דוגמה מצוינת. בעבר הוא השתייך לסוג סביון ( Senecio ) וכעת הועבר לסוג קלייניה. לא אתפלא אם בעתיד יחליטו הסיסתמטיקאים להחזירו שוב לסוג סביון. כבר היו דברים מעולם.

קלייניה מבהיקה הוא צמח רב-שנתי בשרני (סוקולנט) נמוך שגובהו 30- 20 ס"מ. יש לו קנה שורש, והוא נושא גבעולים ועלים בשרניים. מעלותיו מבחינה אסתטית הן העלים הקישוטיים והבולטים והפריחה הסתווית היפה.

לצמח עלים מסורגים וצפופים לאורך גבעול קצר והם מחוסרי פטוטרת, כלומר יושבים ישירות על הגבעול. העלה דמוי מרית, מסתיים בחוד, אורכו 10 ס"מ או פחות ורוחבו כ- 2 ס"מ. צבע העלים אפור-כחלחל, עובדה המקנה להם ערך קישוטי גם ללא הפריחה. בסתיו, עם התקצרות היום, מתארכים הגבעולים ועולים עד לגובה 40 ס"מ, ובהמשך הם משנים צורה ומתארכים לגבעולי פריחה, כמעט קרחים שאורכם כ- 20 ס"מ והם בולטים מעל הצמח. קרקפות הפרחים ערוכות במכבדים קטנים. קוטר הקרקפת כ- 3.5 ס"מ והן מכילות פרחים צינוריים בלבד. זוהי התכונה המבדילה את הקלייניה מן הסוג סביון, המכיל קרקפות של פרחים צינוריים ולשוניים כאחד.

צבע הפרחים כתום-קורל. הפריחה מתחילה בסתיו ונמשכת עד האביב. פריחה סתווית כזו היא חשובה בגן, בפרט כאשר צבע הפרחים מיוחד ובולט. בסוף הפריחה, בחודשים אפריל עד מאי, מומלץ להסיר את התפרחות היבשות ולגזום את הצמח לגובה 30- 20 ס"מ מגובה הקרקע על מנת לעודד את הסתעפותו של הצמח.

תנאי גידול

הצמח מתאים לשתילה בשמש מלאה, בהצללה חלקית ובצל של עצים ברוב אזורי הארץ. בהצללה חלקית הפריחה מועטה יותר. כמו כן, הוא מתאים לשתילה בכל סוגי הקרקע בתנאי שתהיה מנוקזת . יש להימנע מלגדלו במקום שהמים עומדים . הקלייניה נחשבת לצמח רגיש לקרה, אולם מניסיוננו באזור השפלה הוא הוכיח עמידות גם בחורפים קרים. מידת עמידותו באזורי ההר הגבוה איננה ידועה לי באופן סופי. הוא עמיד לקרינה ולטמפרטורות גבוהות. אפשר לראותו בגינות של קיבוץ עין-גדי, בתנאי שמש מלאה והשקיה סדירה, שם הוא נראה נפלא. הקלייניה נחשבת לצמח חסכן במים , ולאחר התבססותה אפשר לרווח את ההשקיות, בהתאם לבית הגידול. באזור השפלה, בצל עצים, יסתפק הצמח בהשקיה אחת לשבועיים בעונת הקיץ . עם השנים הצמח מתרחב לגוש.

השימוש בגן

הקלייניה היא מסוג הצמחים החסרים לנו בגן : נמוך , בעל מופע נאה בכל חודשי השנה , עלים בעלי גוון כספיתי בולט, מאריך שנים וחסכן במים . לגבי דידי זהו הצמח האולטימטיבי לשתילה במסלעה. הוא ישתלב, כמובן, עם צמחים בשרניים נוספים בעלי עלווה בצבע אחר כגון מיני נציץ.

בהיותו נמוך אפשר לשתול אותו לאורך שביל הכניסה לבית , בערים באיי תנועה במקום חד שנתיים שהם צרכני מים גדולים ועתירי עבודה . אפשר גם להשתמש בו לכיסוי שטח מסוים - לשתול מספר רב של צמחים זה ליד זה וליצור מרבד. מרווחי השתילה הדרושים הם 30 ס"מ. מומלץ מאוד לפזר חיפוי עץ בין הצמחים על מנת לדכא גידול עשביה ועד שהצמחים יכסו את השטח. כאשר שותלים אותו בשמש מלאה, החיפוי חיוני ביותר כי הוא תורם להורדת הטמפרטורה ולשמירה על הלחות באזור בית השורשים. פעולה זו עשויה לזרז את קצב הגידול. הקלייניה מתאימה גם לשתילה במיכל דמוי קערה רחבה ולהצבה בגן בצל עצים, בפרט בגנים שבהם לא ניתן לשתול בקרקע.

ריבוי וגטטיבי בלבד

ריבוי וגטטיבי נעשה על ידי ייחורים בשרניים, שאורכם כ- 7 ס"מ. אפשר להשריש בכל ימות השנה , בעזרת הורמון השרשה ועל שולחן השרשה. הגנן החובב יכול להשריש מקטעי גבעול, בעציץ עם מצע עציצים, להניח אותו באזור מוצל, לשמור על לחות גבוהה ולהימנע מעודפי מים, אלה עשויים לגרום לריקבון. בהצלחה.

מעודכן לתאריך: 30/05/09 10:16
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר