En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

אמנון נולד בשנת 1935 בישראל. גדל בירושלים, בוגר תיכון בית הכרם 1952. היה חבר בתנועת הצופים, שירת בנח"ל והיה ממקימי קיבוץ מגל.  בשנת 1956 החל לימודיו בפקולטה לחקלאות. סיים תואר שני בנושא: תרדמת האפרסק ותואר דוקטור בנושא: "הגורמים המשפיעים על תרדמה בעצי פרי" בהנחייתו של פרופ' סמיש (1968).

את עבודתו במינהל המחקר החקלאי החל בשנת 1960.

הישגים מדעיים

  בראשית דרכו במכון עבד עם פרופ' שמעון לביא בנושא הבכרת הבשלת ענבי מאכל ובשיפור אמצעים לשבירת תרדמה בעצי פרי נשירים. במהלך השנים במכון למטעים הפך למומחה בעיצוב עצי מטע במיוחד בעצי פרי גלעיניים והתמחה ביחס בין צמיחה לפוריות. אמנון החלוץ בהתאמת שיטת גידול עצי פרי במיכלים. ניידותם מאפשרת חשיפה בעיתוי הרצוי לתנאי סביבה מועדפים ושינועם לתנאים אחרים ובכך להבטיח הבכרת הפרי. רעיון שמנוצל גם לפרחים, דורשי קור על מנת להקדים את פריחתם.
אמנון פיתח את שימוש בקולטר כמננס, לשיפור היחס בין צמיחה לפוריות. אמנון פיתח את המטע הצפוף למיכון מלא - מטע השדה באפרסק אליו הותאמה מכונה לקטיף ממוכן פותחה ע"י צוות חוקרים מהמכון להנדסה חקלאית (שהקדימה את זמנה). המומחיות של אמנון ארז באה לידי ביטוי בהבנת הפיזיולוגיה של העץ ובניצולה לצרכים חקלאיים. אמנון ארז מומחה לתרדמת עצי פרי. היה בין הראשונים שהבינו את תהליך התרדמה, המכניזם והדרישות האקלימיות והאקולוגיות באזורים טרופים וסובטרופיים. היה שותף לפיתוח המודל הדינאמי- מודל שאומץ ע"י השרות המטאורולוגי בישראל ומיושם ע"י החקלאים. עסק רבות בפיתוח חומרים שוברי תרדמה כדוגמאת דורמקס+שמן וחומרים כימיים אחרים.
אמנון שיתף פעולה עם חוקרים רבים בעולם בארה"ב באירופה בדרום אמריקה ובדרום אפריקה.

אמנון ארז עסק בתחומים מגוונים נוספים כמו:  פיתוח ענף התאנה, בשיתוף עם יאיר שולמן ז"ל, במשק היהודי. טיפוח זני מישמש דורשי קור מועט. הבנת תרדמת צמח האדמונית, בשיתוף המחלקה לפרחים והתאמת המודל הדינאמי לגידול.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו: 

אמנון ניהל את המחלקה לעצי פרי נשירים וסובטרופיים בשנים 1977 -1988 והיה מנהל המכון למטעים בשנים 1991-1994. היה חבר הועד הפועל, וחבר בוועדה האקדמית של המינהל ובוועדה הפרופסיונאלית.

אמנון ארז שהה בשבתונים בארה"ב, בקנדה, בצרפת, באיטליה בהם עסק בנושאים שונים כמו מכניזם התרדמה, הקטנת עקות חום באמצעות קאולין, התפתחות צבע בפרי בהשפעת האור ועוד. הייתה לו פעילות רבה בתחום מומחיותו. עזר במציאת פתרון לבעיות התרדמה למטעי התפוח בדרום ברזיל תרומה שהייתה הבסיס  לפיתוח תעשיית תפוחים בארץ זו. הוזמן ע"י ה -FAO   לקניה לסקור את אפשרויות גידול עצי פרי נשירים  ולצפון תאילנד לפיתוח גידול עצי פרי נשירים כאלטרנטיבה לגידול אופיום.
אמנון היה פרופסור באוניברסיטה העברית, לימד משך שנים רבות בפקולטה לחקלאות קורס בנושא בקרת צמיחה ופוריות במטע. העביר קורסים  רבים במינהל המחקר החקלאי והיה בקשר הדוק עם מערכת ההדרכה בשה"מ.
בשנת 1999  נבחר אמנון כחוקר השנה של מינהל המחקר החקלאי.
באותה שנה גם נבחר לעמית מחקר של החברה ההורטיקולטורית האמריקאית.

הפרישה לגמלאות

פרופסור אמנון ארז פרש לגמלאות בשנת 2000 ומאז ממשיך את פעילותו בתחום התרדמה ועיצוב מטעים.

 

 

ערכה עמליה ברזילי, 2008

מעודכן לתאריך: 03/09/08 14:26
ותיקי המינהל ותרומתם
המכון לגידולי שדה
המכון להגנת הצומח
המכון לבעלי חיים
המכון למטעים
המכון לחקר איכות תוצרת חקלאית ומזון
המכון להנדסה חקלאית
תחנת המחקר נוה יער
תחנת המחקר גילת
'אילנות'
סמל מנהל המחקר החקלאי
מדעניות חלוצות במחקר החקלאי בארץ ישראל
ציוני דרך
יצחק אלעזרי וילקנסקי-וולקני, "חוזה המחקר החקלאי"
ההיסטוריה של המיכון החקלאי בישראל: 1965-1947
המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה
חוות בן-שמן
מורשת מחקר צמחי נוי ופרחים בישראל
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר