En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

מללויקה- זנים ומינים לא נפוצים וחדשים

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Melaleuca nesophilaמללויקה מתקלפת "ליטל נסי" Melaleuca nesophila 'Little Nessie'

ליטל נסי היא סלקציה קומפקטית של מללויקה מתקלפת שאוקלמה בארץ ע"י חנה וונדי,לפני שנים רבות, אולם לא הופצה בגינון.
השיח ירוק-עד הגדל עד 1 מטר גובה ורוחב ויוצר מבנה כדורי, צפוף בעל עלווה מבריקה. קלון זה לא נראה פורח בארץ. יחודו של הצמח הוא מופע הכריות הירוקות בגן לאורך כל עונות השנה. בדומה לטיפוס הבר, גם הוא עמיד ליובש ולקור, אינו נתקף במזיקים או במחלות ואינו דורש גיזום או טיפול מיוחד.

מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, בשמש מלאה וגם בהצללה חלקית בלבד, ובמגוון קרקעות מנוקזות. אני מציעה לשתול סלקציה קומפקטית זו לאורך שביל כניסה לבית, כצמח מסלעה, אפשר לשלבו בשיחייה בגן קטן הודות למימדיו. מתאים גם כצמח מיכל אותו נציב על גג או בפטיו מואר.
בגן הנוי חסרים לנו צמחים ירוקי-עד, חסכני מים הגדלים למטר גובה בלבד ומללויקה "ליטל נסי" היא תשובה הולמת. כאמור ,הצמח איננו פורח ולכן אינו מייצר זרעים,לכן הריבוי שלו הוא וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ובתוספת הורמון, באביב ובקיץ. מהלך ההשרשה נמשך כשישה שבועות.

Melaleuca microphyllaמללויקה מיקרופילה Melaleuca microphylla

מין וותיק זה אוקלם לפני שנים רבות ע"י רות בנימין ז"ל שניהלה את חוות הנוי ברופין, אולם לא הופץ בגינון.

השיח ירוק-עד בעל צימוח צפוף הגדל ל 2-3 מטר גובה וכ-2 מטר רוחב. העלים דקים וקטנים, אורכם כ-8 מ"מ בלבד וצבעם ירוק רענן. לפי הספרות, באוסטרליה, שם מוצאו הוא פורח בסוף האביב, בפרחים קטנים בצבע קרם. אני לא ראיתי בארץ פריחה וקרוב לודאי שמקורו של מין זה בארץ הוא בקלון אחד. לפיכך ,הריבוי שלו הוא וגטטיבי בלבד. קצב גידולו מהיר, הוא עמיד ליובש ולקור, ואינו נתקף במזיקים או במחלות. מתאים לשתילה בכל הארץ, במגוון קרקעות מנוקזות.

Melaleuca microphylla

בשנים 1997 ו 1998 שתלתי יחד עם מ.ע.צ ,עשרות צמחים של מללויקה מיקרופילה בכביש בילו-רמלה,בקטע שבין המחנה הצבאי בילו ועד לכניסה למושב סתריה. הצמחים קיבלו השקיית עזר רק בשנה הראשונה לשתילה,ומאז הם גדלים שם ללא תוספת השקייה ומסתפקים ב550 מ"מ של גשמי חורף בממוצע לשנה. כל הצמחים שנשתלו, שרדו והם גדלים ומתפתחים ומיפים את צידי הדרך.
כאשר קוטפים מהשיח ענפים ושמים באגרטל, מתקבלים שבועיים של חיי מדף.כעת אנו בוחנים את הפוטנציאל של מין זה לגידול למטרות קטיף ענפים כתוספת ירק לסידורי פרחים. ניתן לקטוף ענפים מהשיח בכל חודשי השנה וזהו יתרון לחקלאי.

בגן הנוי אין חובה לגזום את השיח מאחר והוא שומר על מופע ירוק ומלא גם בחלקים התחתונים שלו,
מאידך, גיזום נמוך אחת למספר שנים מחדש אותו ומתקבל צימוח רענן ונימרץ.
את הגיזום מומלץ לעשות באביב המוקדם, בחודש פברואר.

אני ממליצה לשתול כגדר חיה לא פורמלית, בשיחייה בשלוב עם שיחים אפורים כגון לויקופילום או כצמח בודד. מתאים ועמיד לשתילה בצידי דרכים.

הריבוי,כאמור וגטטיבי, ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות במרבית חודשי השנה, למעט בחורף. ההשרשה במיתקן השרשה נמשכת כשלושה שבועות.

מללויקה פנטגונה Melaleuca pentagona 'Compact'

Melaleuca pentagonaמין הבר של מללויקה פנטגונה גדל ל-3 מטר גובה. הזן קומפקט היא סלקציה שנבחרה באוסטרליה הגדלה ל 1.5 מטר גובה ורוחב, הגדלה בצורת כרית מעוגלת.

בשנת 2003 הבאתי לארץ מאוסטרליה אוסף של 12 מינים וזנים חדשים של מללויקה כולל מין זה.
לצמח עלים קטנים ושטוחים ואורכם כ-2 ס"מ, צבעם ירוק כהה והם בולטים על רקע הגבעולים בצבע אדום-בורדו .בספרות מדווח על 3 תתי-מין הנבדלים אחד מהשני בצורת העלים. היא פורחת באביב, בפרחים כדוריים בצבע ורוד כהה, המופיעים בקצות ובחיקי הענפים. הפריחה נמשכת שלושה שבועות והיא בולטת מאד על השיח. צמחים צעירים לא פורחים ,ורק בשנה השנייה לשתילה השיח מתחיל לפרוח.

קצב גידולו מהיר,מוצאו במערב אוסטרליה ,הוא עמיד ליובש ולקור ואינו נתקף במזיקים או במחלות. מתאים לשתילה בכל הארץ, בתנאי שמש מלאה בלבד במגוון קרקעות מנוקזות.

אני מציעה לשתול סלקציה קומפקטית זו כצמח מסלעה, אפשר לשלבו בשיחייה בגן קטן בשלוב עם מללויקות נוספות, כצמח בודד או מספר צמחים שיחד יהוו רקע לצמחים נמוכים יותר.אני ממליצה לגזום באביב לאחר הפריחה את החלק העליון של השיח כדי לפנות את הפרחים היבשים וכן כדי לעודד את המבנה הכריתי שהשיח יוצר באופן טבעי.

הריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הקלון הקומפקטי. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות במרבית חודשי השנה, למעט בחורף. ההשרשה במיתקן השרשה נמשכת כשלושה שבועות.

Melaleuca linariifoliaמללויקה לינריפוליה "קלרט טופס" Melaleuca linariifolia 'Claret Tops'

שיח ירוק-עד הגדל למטר וחצי גובה ורוחב ,העלים בצבע ירוק בהיר ,והלבלוב אדום ובולט על רקע העלווה הירוקה. סלקציה זו שונה ממין הבר שהוא עץ קטן ואילו הסלקציה היא שיח בינוני והלבלוב האדום המופיע על השיח כל השנה בזמן לבלוב.

הפריחה בקצות הענפים בצבע לבן צחור, הפריחה מופיעה בסוף האביב.
מתאים לשתילה בכל הארץ בשמש מלאה, למגוון קרקעות, רצוי מנוקזות, עמיד לקור וליובש.

אני ממליצה לשתול בשמש מלאה כגדר חיה פורמלית ולגזום כך שהצמח יהיה בלבלוב תמידי ותמיד נראה את הגוון האדום של העלים. מתאים לשתילה כצמח בודד בגן או כרקע לצמחים נמוכים יותר. הודות למימדיו הוא מתאים גם לגן קטן.

הריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הקלון. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות באביב ובתחילת הקיץ. ההשרשה במיתקן השרשה נמשכת כשלושה שבועות.

משתלות יכולות לקבל ממני חומר ריבוי מהמינים החדשים.

מעודכן לתאריך: 24/07/08 16:22
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר