En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

לויקופילום Leucophyllum - סקירת מינים וזנים

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

הסוג לויקופילום שייך למשפחת הלועניתיים. מוצאו במדבריות הדרום מערביים של ארה"ב: טקסס, ניו-מקסיקו, מקסיקו.
הסוג כולל 12 מינים,ובנוסף בחלק מהמינים הוגדרו ואופיינו מספר זנים השונים בתכונותיהם ממין הבר במיוחד במין L. frutescens שממנו עד היום אוקלמו חמישה זנים.
בנוסף קיימים זני מכלוא בין מינים שונים.
כל המינים והזנים הם שיחים עמידים ליובש ולטמפרטורות קיצוניות של חום וקור (כמו הטמפרטורות במדבר).חלקם ירוקי עד אולם מרביתם משירים את העלים בחורף. הם עמידים לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 10 מעלות צלזיוס.
בארץ מוצאם הם גדלים באדמות חצציות ובסיסיות.בארץ הם גדלים על כל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת.
לויקופילום "קומפקטום" היה הראשון שאיקלמתי בשנת 1990 ממשתלת רלף פינקוס בדאלס, טקסס.את צמחי הלויקופילום ביית בארצות הברית הבוטנאי בני סמפסון מאוניברסיטת טקסס החל משנות ה 70 והוא גם אחראי לסלקציות של מרבית הזנים. בהמלצתו הבאתי צמחים אלו לארץ. מאז ועד שנת 2003 הבאתי כ 15 מינים וזנים מהסוג לויקופילום,
כולם צמחים חסכני מים, ופורחים בגן במשך תקופה ארוכה מאד מהאביב ועד סוף הסתיו.
כל הזנים מתאימים לשתילה בשמש מלאה בלבד, בכל אזורי הארץ כולל ההר הגבוה, הנגב, הערבה והבקעה. בתנאי צל יתקבלו צמחים בעלי צימוח רובץ ופריחה דלילה,והצמח ניתקף בכנימה קמחית.
דרישותיו למים מועטות. בשנים הראשונות לשתילה יש להשקות עד להתבססות, ולאחר מכן אפשר להסתפק בהשקיה חודשית בלבד. צמחי לויקופילום שנשתלו בצדי הדרך בכביש ביל"ו-רמלה בשנת 1997 ובאזור חמי יואב ב- 1994 קיבלו השקיית עזר בשנתיים הראשונות מהשתילה ומאז הם גדלים ופורחים ללא תוספת מים במשך כל חודשי הקיץ.
המופע החורפי של חלק מהזנים בעיקר בחודשים ינואר- מרץ נראה עלוב, הם משירים את מרבית העלים, ולכן בזנים אלו מומלץ לגזום את הצמח כבר בחודש ינואר. לכאורה, הוא שיח נשיר מותנה אולם הגדרה זו לא מדויקת כי צמחים שהם נשיר מותנה הם צמחים רגישים לקור וכשהחורף אינו קר הם אינם משירים את העלים ואין הדבר כך בלויקופילום. הוא עמיד לטמפרטורות קרות ומשיר את עליו גם כשהחורף מתון. לדעתי, זאת תגובה לאורך יום, אולם לא בדקתי זאת בצורה מדעית.
הזנים ירוקי העד שנראים טוב יחסית לאחרים, גם בחורף הם:
לויקופילום קומפקטום, סילברדו, סאן חוזה, זיגופילום וריו בראבו.
כל הזנים מגיבים היטב לגיזום, בכל חודשי השנה, כולל בקיץ מאידך, לא מומלץ לגזום בקיץ מאחר וזו עונת הפריחה. כדי לשמור על גודל רצוי של השיח מומלץ לגזום בחודש פברואר לגובה הרצוי. מומלץ לגזום שיחי לויקופילום מהזנים השונים לחצי מטר גובה מבלי לפגוע בצמח. ניתן גם לגזום ענפים מעוצים ועבים מתחת לגובה של חצי מטר ולקבל התחדשות מהירה מבלי לפגוע בו או לגרום להתנוונותו. עמידותם לגיזומים מאפשרת להשתמש בהם כגדר פורמלית גזומה, במיוחד מתאים הזן גרין קלאוד, אותו ניתן לגזום לצורות שונות: דמוי כדור, קוביה ועוד.
לשני זנים בלבד יש פרחים ריחניים: לויקופילום פרוינוזום והזן עדן.
לויקופילום מתאים לצמח מיכל אולם אז הוא זקוק להשקיה סדירה. הייתי ממליצה להשתמש בזנים ירוקי-עד כגון קומפקטום, סאן חוזה ועוד. את המיכל ניתן להציב בגינת גג לוהטת או על משטח חצץ בהיר.
מתאים לשתילה בגן חסכני במים בחברת צמחיה יובשנית בה הזנים הירוקים או האפורים יראו יפה ויבלטו על רקע של משטח חצץ בהיר או גרנולית מצרית.
ריבוי הזנים הוא וגטטיבי. משרישים יחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה בעזרת הורמון בחודשי הקיץ. ההשרשה מתקבלת תוך 4-2 שבועות. היחורים רגישים לעודפי מים וחשוב להקפיד על מצע מאוורר ומנוקז. בחורף לא מומלץ להשריש כי הצמחים נוטים לריקבון.
בטבלה תיאור מפורט של הזנים השונים:

Leucophyllum candidum SilverCloud Leucophyllum candidum 'Silver Cloud'
נחשב למין הנמוך ביותר. גדל לגובה של עד 1 מטר. בעל צורה כדורית, עלווה כסופה,עלים מעוגלים ופריחה סגולה-כחולה באביב ובקיץ. מתאים לשתילה במסלעות וגינות ביתיות אולם מתאים פחות לגינון ציבורי,אינו דורש גיזום, רגיש לואנדליזים.
Leucophyllum frutescens 'Alba' Leucophyllum frutescens 'Alba'
שיח בינוני עד 2.5 מטר גובה, עלווה אפורה, פריחה לבנה בקיץ, מומלץ לשלב עם הזנים בעלי הפריחה הסגולה ואז הפרחים הלבנים בולטים.
Leucophyllum frutescens 'Compactum' Leucophyllum frutescens 'Compactum'
הזן שאוקלם ראשון בארץ בשנת 1990 והוא הזן הנפוץ ביותר בגינון. שיח בינוני עד 2.5 מטר גובה, עלווה אפורה, צימוח קומפקטי- צפוף, פריחה סגולה בקיץ בגלים, בזמן הפריחה מתקבל כדור ורוד והעלווה אינה נראית. מופע נאה בחורף כמעט ולא משיר עלים.
Leucophyllum frutescens 'Fairy Duster' Leucophyllum frutescens 'Fairy Duster'
שיח בינוני עד 2.5 מטר גובה, עלווה אפורה, העלים יותר גדולים עם נטייה לצריבות והלבנה בקודקודי הצמיחה מסיבה שעדיין לא ידועה. הפרחים גדולים בצורת 8 בצבע סגול. בשלב זה אני לא ממליצה על שתילתו.
Leucophyllum frutescens 'Green Cloud' Leucophyllum frutescens 'Green Cloud'
הזן הגדול והנמרץ ביותר בסוג. השיח גדל עד שלושה מטר גובה. העלווה ירוקה והפריחה סגולה מהאביב עד הסתיו. זן זה מקדים פריחה לעומת הזנים האחרים אולם פריחתו אינה בגלים אלה מתמשכת מחודש מאי ועד סוף נובמבר. אפשר לעצבו על גזע כעץ קטן או כגדר גזומה, ניתן לגזום כל השנה אולם אז תהיה פחות פריחה. בחורף משיר את מרבית עליו.
Leucophyllum frutescens 'Silverado' Leucophyllum frutescens 'Silverado'
דומה לזן קומפקטום אולם נחשב לשופע יותר בפריחה כלומר אמור לתת יותר גלי פריחה. מומלץ לשלבו בשתילה עם הזן קומפקטום ולעקוב.
  Leucophyllum laevigatum
שיח בינוני בעל עלים ירוקים קטנים וצרים ופריחה בצבע לבנדר סגול. צימוחו אינו נמרץ והוא קשה בהשרשה, לפיכך אינו מופץ במשתלות. מאידך יוצר מכלואים עם מינים אחרים.
הזן הוונלי קלאוד ועדן הם תוצרים של מכלוא עם לויגטום.
Leucophyllum langmaniae 'Rio Bravo' Leucophyllum langmaniae 'Rio Bravo'
שיח בינוני עד 1.5 מ'. בעל עלים ירוקים וצרים וצימוח קומפקטי. פריחה בצבע לבנדר בקיץ ובסתיו,מופע נאה בחורף.
Leucophyllum pruinosum Leucophyllum pruinosum
שיח בינוני כ- 2 מטר גובה ורוחב, עלווה כסופה, לעלים צורת מטבע שקל,פריחה ריחנית בצבע סגול-כחול בקיץ ובסתיו. יש לו נטיה לרבוץ ולכן מומלץ לגזום אותו נמוך כל שנה בסוף החורף. בזמן הפריחה מפיץ גלי ריח נעים המבשם את האוויר.
Leucophyllum revolutum 'Houdini' Leucophyllum revolutum 'Houdini'
שיח בינוני, עלווה ירוקה וצרה (דומה לעלים של רוזמרין), לא דומה ללויקופילום, פריחה סגולה בקיץ ובסתיו, קשה מאוד בריבוי ומסיבה זו עדיין לא ניתן להשיג שתילים במשתלות.
Leucophyllum zygophyllum 'Cimarron' Leucophyllum zygophyllum 'Cimarron'
שיח בינוני, עלווה אפורה בצימוח קומפקטי, עלים עגולים דמויי שקל רעופים אחד על השני בצורה קישוטית ויוצאת דופן. פריחה בצבע לבנדר בקיץ ובסתיו, מופע נאה בחורף.
מהזנים המומלצים שלי.
Leucophyllum 'Eden' (L. pruinosum x L. laevigatum) Leucophyllum 'Eden' (L. pruinosum x L. laevigatum)
שיח בינוני עד גדול בעל עלים קטנים וצרים בצבע אפור, פרחים בצבע סגול ריחניים מאוד. פורח מתחילת האביב ועד לחורף. סלקציה של משתלת קק"ל גילת ע"ש הבת של פבלו. מומלץ לגזום נמוך בחורף.
Leucophyllum 'Heavenly Cloud' Leucophyllum 'Heavenly Cloud'
L."Green Cloud" x L.laevigatum

שיח בינוני, עלים ירוקים וצרים, פריחה סגולה מתמשכת וגם בגלים בקיץ ובסתיו, בזמן פריחה הצמח מתכסה בפרחים ומדהים ביופיו.אופי צימוח זקוף, ענפים שרביטיים בלתי מפוצלים האופינים לזן. מומלץ לגזום נמוך בחורף. מהזנים המומלצים שלי.
Leucophyllum 'San-Jose' Leucophyllum 'San-Jose'
הזן האהוב עלי ביותר. גדל לגובה של עד 1.5 מ'. עלים קטנים ומעוגלים בצבע ירקרק, לבדיים. פריחה בצבע לבנדר מהאביב עד החורף. הפריחה היא מתמשכת וגם בגלים ואז כל הצמח מכסה בפרחים. מופע נאה בחורף. לא דורש גיזום.
מעודכן לתאריך: 14/07/08 15:28
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר