En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

ודליה היספידה
Wedelia hispida

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: מורכבים Compositae
מוצא: טקסס ומכסיקו
שם עממי: ZEXMENIA

Wedelia hispidaהסוג וידליה כולל כ- 70 מינים שאחד מהמינים הוא ודלית הביצות Wedelia palludosa שאוקלם בארץ לפני עשרות שנים ע"י חוות הנוי ובספר צמחי הגן של רות בנימין היא כותבת שמקור הצמח היה בזרעים שהגיעו מברזיל דרך המכון לחקר הנגב ושמו לא היה ידוע בתחילה ונרשם בשם "צמח ממשפחת המורכבים מברזיל". כיום ודלית הביצות הוא צמח כיסוי מומלץ ונפוץ, אולם הוא רגיש לקור וצרכן מים. לעומתו, וידליה היספידה הוא צמח חסכן במים.

בשנת 1999 קבלתי צמח אחד ממין זה מהגן הבוטני בדלאס שבטקסס והוא המקור לצמחים בארץ. זהו צמח רב שנתי עשבוני, מעוצה בבסיסו ונשיר מותנה. גבעוליו דקים דמויי חוט תיל, והם נישאים ל- 60 ס"מ גובה. הפריחה טרמינלית, כלומר כל גבעול מסתיים בפרח. הפרחים דמויי חרצית ואופיניים למשפחה. קוטר הפרח 3 ס"מ, צבעו צהוב-כתום והם מופיעים על הצמח מחודש אפריל עד סוף דצמבר. מחיקי העלים מתפתחים ענפונים, שכל אחד מהם מסיים בפרח. לענפי הצמח יש נטייה "לרבוץ" גם אם הוא שתול בשמש מלאה וכך הצמח מתרחב עם הזמן עד כמטר רוחב.
העלים נגדיים, חסרי פטוטרת יושבים על הגבעול, הם דמויי רומח, אורכם 3-5 ס"מ רוחבם 1-3 ס"מ וצבעם ירוק כהה. לעלים מרקם דומה לנייר זכוכית.
בזכות הגבעולים הדקים והעלים הקטנים ענפי הצמח נעים עם משבי רוח ותורמים לתנועה בגן.

תנאי גידול

וידליה היספידה מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי בכל אזורי הארץ. לפי הספרות הגננית הצמח מתאים לכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. בנוסף, הם מדגישים שהצמח נחשב למאריך ימים באופן קיצוני, חסכן במים, ובדאלאס טקסס הוא אחד המינים החשובים לפריחת קיץ. בארץ שתלתי מספר צמחים בגינון במשרד החקלאות ובמושב סתריה, כמו כן מספר צמחים נשתלו באדניות במכון וולקני. במקומות אלו הצמחים פורחים במרבית חודשי השנה. בחודש ינואר, חלקי הצמח העליונים מתייבשים ומתקבל מופע של "קש". אני ממליצה לגזום את כל הצמח עד לבסיסו, כולל ענפים שנשארים ירוקים. את פעולת הגיזום אפשר לעשות בחודש ינואר או לדחות לחודש מרץ. פעולת הגיזום מפנה את "הקש" ותורמת להתחדשות רעננה ונמרצת של הצמח עם תחילת האביב כשהטמפרטורות מתחילות לעלות.
הצמח מתחדש מאזור בית השורשים. גיזום כזה הוא קל לביצוע (להבדיל מגיזום סלקטיבי) וזו הפעולה היחידה הנדרשת לתחזוקת הצמח.
אני ממליצה לשתול אותו בגן בערוגה הפורחת בשילוב עם גאורה. מתאים לשתילה במסלעה, באיי תנועה כצמח כיסוי, בערוגה בכניסה לבית או באדניות.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה באביב, לאחר שהצמח מתחיל ללבלב ולפני שמופיעים הפרחים. צמחי אם יש לגזום ולהוריד את הפרחים על מנת לעודד צימוח וגטטיבי וייחורים אלו להשריש בשולחן השרשה. משך ההשרשה נמשך שבוע.
שתילים ניתן להשיג במשתלת מלצר בכפר ידידיה.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 14:27
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר