En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

דק פרי ערמוני "הגר"
Tecoma castaneifolia 'Hgar‘

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי 

משפחה: ביגנוניים Bignoniaceae
מוצא: אקודור
Tecoma castaneifolia 'Hgar'שם נרדף: דק פרי גאודי שאודי Tecoma gaudichaudi
דק פרי ערמוני הוא עץ בינוני ירוק עד הנישא ל- 8-6 מטר גובה, בעל עלים ירוקים ופריחה בולטת בצבע צהוב המתחילה בסתיו, נמשכת כל החורף ועד תחילת האביב.

הצמח וותיק בארץ ואוקלם לפני עשרות שנים ע"י רות בנימין ז"ל מחוות הנוי. ברשימת הצמחים של חוות הנוי משנת 1998 (קטלוג מס' 3) שפורסם לקוראי גן ונוף ברשימת העצים מופיע דק פרי גאודי שאודי שזהו שם נרדף לערמוני. לפני כ- 5 שנים, "גילה" ניסים פינס, מדריך במשרד החקלאות ושתלן לצמחי גן עץ מדהים בעל פריחה צהובה במושב בצרה ונתן לעץ את השם "בצרה". לאחר שזיהינו את מין הצמח כדק פרי ערמוני, קלון זה קיבל את השם "הגר" וכיום הוא מופץ תחת שם זה בכל המשתלות. הוא מצטיין בפרחים גדולים ובולטים בצבע צהוב, ערוכים במכבדים בקצות הענפים. כותרת הפרח דמוית משפך, אורכה כ- 7 ס"מ.

הפריחה מופיעה בסתיו לאחר התקצרות היום ונמשכת עד תחילת האביב. העלים

גדולים ומנוצים,בעלי שני זוגות עלעלים ועלעל מסיים גדול במיוחד ויחודי למין זה. אורכו של העלה כ- 20 ס"מ, הוא חלק בחלקו העליון ושעיר בחלקו התחתון, צבעו ירוק בהיר.

העץ יכול להגיע ל- 8-6 מטר גובה ולמרות נטייתו לגדל מספר גזעים, מומלץ לעצבו על גזע אחד.

תנאי גידול

Tecoma castaneifolia 'Hgar'מתאים לשתילה בשמש מלאה ובמרבית סוגי הקרקע. לא ידועה לי מידת רגישותו לקור ואם יצליח באזור ירושלים, אולם מאחר ומדובר בעץ שפורח בחורף, יש להניח שבאזורים קרים הפריחה תפגע.

נקודת התורפה של מין זה היא שבירותו. קצב צימוחו נמרץ ולענפים יש נטייה להשבר בגיל הצעיר וגם עם התבגרות העץ. מניסיוני, העץ חסכן במים ולאחר התבססותו, יסתפק בתוספת מועטה של מים בחודשי הקיץ, לפיכך, מומלץ להשקות בשנים הראשונות בלבד, ולהסתפק בתוספת השקייה רק בשנים שחונות. קצב צימוח איטי עשוי להקטין את בעית השבר. בנוסף מומלץ לשים דגש על עיצוב נכון של העץ בשנותיו הראשונות.

צמחים מהקלון "הגר" שנשתלו בגנים לא חנטו זרעים והעץ שמר על מופע "נקי" מפרות שבדרך כלל "מכערים" את הצמח. הסבר אפשרי הוא שמאחר והריבוי הוא קלונלי, כלומר כל הצמחים ממין זה מקורם בצמח אם אחד, הצמח לא מייצר זרעים כי חסר לו צמח אחר מאותו מין שיפרה אותו.

אי יצירת זרעים היא תכונה חשובה מאד בגן ותורמת למופע אסתטי של העץ. לפיכך, אני ממליצה להקפיד ולשתול רק את הקלון "הגר". דק פרי ערמוני מומלץ לנטיעה כעץ בינוני פורח. יש לדאוג לעצבו על גזע בגובה 2 מטר ורק אז לפצלו. עצים כאלו ניתן לשתול מתחת לחוטי חשמל ללא דאגה, וליהנות מהפריחה הממושכת בפרט בחודשי הסתיו והחורף. מומלץ לשתילה במדרחוב, עץ אידיאלי לגינה הקטנה. מתאים לעיצוב על מספר גזעים. הזן "הגר" מצטיין בקצב צימוח מהיר,ניתן לעיצוב כעץ בקלות, גובהו הסופי של זן זה הוא 6-8 מ', ורוחב הנוף כ-4-5 מ' והוא אינו רגיש למזיקים או למחלות.

ריבוי

כאמור, ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה, משתרשים בקלות בחודשי הקיץ בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. הפריחה חלה על צמחים שהושרשו עוד באותה שנה.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 14:33
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר