En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

סופורה אמריקאית
Sophora secundiflora 

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Sophora secundiflora

שם עממי: Texas Mountain Laurel
משפחה: פרפרניים Papilionaceae
מוצא: טקסס, ניו- מקסיקו וצפון מקסיקו

הסוג סופורה כולל כ-50 מינים של עצים ושיחים נשירים וירוקי-עד. כולם בעלי פרחים דמויי טופח, ריחניים ובולטים, ופירות וזרעים קישוטיים. הסוג כולל מינים מאזורים רטובים בניו-זילנד, מאזורים טרופיים בהוואי או מאזורים יובשניים במערב ארצות-הברית.
לצמחי הסופורה עלווה קישוטית וכאמור גם פריחה ריחנית.
צמחי סופורה אמריקאית אוקלמו בארץ לפני עשרות שנים. זהו עץ קטן על גזע אחד או כמה גזעים או שיח גדול ירוק-עד, הגדל לאיטו ל- 5-8 מטר גובה ו- 3-5 מטר רוחב. יש לו עלים מורכבים, 7-9 עלעלים מבריקים בצבע ירוק. אורך העלה 10-15 ס"מ ואילו העלעל אורכו 2.5-5 ס"מ. הפריחה חלה באביב המוקדם והפרחים ערוכים באשכולות שמוטים המזכירים את פריחת הויסטריה, אלא שהאשכולות של הסופורה האמריקנית קטנים יותר. אורך התפרחת 10-15 ס"מ, צבע הפרחים סגול-כחול כהה והם מאד מאד ריחניים. הריח מתקתק, מזכיר ריח של מיץ ענבים מן הסוג "טרופית" ולטעמי, זו הפריחה בעלת הריח הכי נעים בעולם הצמחים. בהמשך לפריחה נוצרים פירות הדומים לבוטנים. צבע הפרי אפור-חום ובתוכו זרעים קשים וקישוטים שצבעם אדום והם מאד רעילים.

כשהייתי בגן הבוטני בסן אנטוניו שבטקסס, לפני שחזרתי לארץ, קיבלתי ממנהל הגן, זרע של סופורה אמריקנית כקמע למזל. כאשר נותנים את הזרע כקמע יש להזהיר את המקבל שלא לבלוע אותו בטעות!

Sophora secundifloraסופורה אמריקנית נחשב כבעל צימוח איטי עד בינוני. באופן טבעי יגדל בצורת שיח אולם ניתן לעצבו כעץ קטן בעל גזע נמוך או לעצבו על מספר גזעים. הוא אינו דורש גיזום למעט גיזומי עיצוב וניקוי הגזע.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בשמש מלאה או צל חלקי בכל אזורי הארץ, כולל אזורי ההר הגבוה. באזורים בעלי טמפרטורות גבוהות הוא משגשג.
בארץ מוצאו הוא גדל על קרקעות בסיסיות ולכן הוא מתאים מאוד לגינון בארץ. מומלץ לשתול אותו בקרקע מנוקזת. הוא נחשב לחסכן במים אולם תוספת השקיה בשנים הראשונות תעודד את צמיחתו.

בשנת ,1997 בפרויקט משותף עם מ.ע.צ., קיבלנו עשרות צמחי סופורה אמריקנית בני חצי שנה ממשתלת גילת של הקק"ל. שתלנו אותם בכביש 40 בקטע בילו-רמלה, סמוך לכניסה למושב סתריה.
הצמחים קיבלו השקיות עזר בשנה הראשונה לשתילה בלבד ומאז הם גדלים בצד הכביש בתנאי בעל. כמות המשקעים הרב שנתית באזור זה היא בממוצע 550 מ"מ לשנה. הקרקע היא חול-חמרה והצמחים מתפתחים ופורחים מדי שנה.
מומלץ לשתול סופורה אמריקנית כצמח מיסוך בין שכנים, ליהנות מחיץ גבוה של עלווה ירוקה וחיונית במשך כל השנה ומפריחה ריחנית באביב המוקדם. מרחק השתילה המומלץ למטרות גדר חיה הוא 2 מטר בין הצמחים. כעץ קטן מומלץ לשתול ברחבת המדשאה או בחזית של בית עם גינה לא גדולה במיוחד (אין לסופורה שורשים תוקפניים). מתאים לשתילה בפטיו או כצמח מיכל על גג או רחבה מרוצפת. מאחר שסופורה גדלה לאט, יש קושי לשכנע אנשים לשתול אותה בגן. עם זאת, משיגדל הצמח - הוא לא יאכזב את בעליו. אני ממליצה לשתלנים לגדל צמחי סופורה אמריקנית במיכלים גדולים ולשווק צמחים בוגרים לבעלי הגינות.
ריבוי הצמחים הוא ע"י הנבטת זרעים. מומלץ להנביט זרעים בעודם טריים.

מעודכן לתאריך: 30/05/09 10:27
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר