En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 שלטית אפריקנית
Peltophorum africanum

סימה קגן, מיהל המחקר החקלאי

Peltophorum africanumמשפחה: קיטניות (קסאלפיניים) Fabaceae
מוצא: מזאיר בצפון ועד דרום אפריקה בדרום

שלטית אפריקנית היא עץ נשיר מותנה הגדל לגובה בינוני, בעל עלים מנוצים פעמיים, מערכת שורשים שאינה תוקפנית ופריחה בולטת בצבע צהוב מבהיק, בקיץ. הסוג כולל 15 מינים של עצים, כולם בעלי פריחה צהובה. בארץ גדלים שני מינים. מין זה, ומין נוסף הנפוץ בגנים: שלטית מסופקת Peltophorum dubium שמוצאו בדרום אמריקה, בעל קצב צימוח מהיר המתפתח לעץ גדול, הגדל עד 15 מטר גובה. הוא בעל נוף מעוגל ורחב, ותכונה נוספת שמהווה בעיה כאשר שותלים אותו בסמוך למשטח מרוצף, מין זה הוא בעל מערכת שורשים תוקפנית. גם הוא פורח בקיץ.
העץ שלטית אפריקנית אוקלם בארץ לפני עשרות שנים, כנראה על ידי רות בנימין ז"ל, שניהלה את חוות הנוי שבעמק חפר. במשך השנים הוא נשתל באזורי הארץ השונים כגון בחוות הנוי, במושב סתריה, במשתלת קק"ל בגילת ובגן הבוטני בירושלים, והראה התאמה בגידול באזורים אלו. משתלת גילת של קק"ל סיפקה בעשור האחרון יותר מ-2500 עצים ממין זה ברחבי הדרום.
העץ גדל בקצב צימוח בינוני לגובה של 10-8 מטר, הוא בעל צמרת נוף עגולה, קליפת הגזע בעץ הבוגר מחוספסת וצבעה חום- אפור. העלים מנוצים פעמיים, העלעלים שעירים בשני צדדיהם וצבעם ירוק עמום. הפרחים ערוכים באשכולות צפופים Peltophorum africanumוזקופים, קוטרו של פרח בודד הוא 2.5 ס"מ, צבעו כאמור צהוב ועלי הכותרת מקומטים. הפריחה אכן מרשימה ובולטת, מתרחשת בקיץ, כשהימים חמים ונמשכת כחודשיים. הפרחים עשירים באבקה ובצוף ובעלי ערך תזונתי חשוב לדבורים, בפרט בקיץ. בהמשך לפריחה מתפתח פרי, תרמיל שטוח, בלתי נפתח באורך 10 ס"מ, צבעו חום ובתוכו 2-1 זרעים. תרמילי הזרעים נשארים על העץ תקופה ארוכה לאחר הפריחה, והם פוגמים ביופיו של העץ.
העץ יגדל בכל אזורי הארץ, ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שתהיינה מנוקזות. בצעירותו הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה. הוא זקוק לכמות מים בינונית ותוספת מים תאיץ את גידולו. עם זאת, הצמח עמיד למדי ליובש בעתות מצוקה, וזאת לאחר התבססותו.
שלטית אפריקנית, בשונה מהמין הנפוץ, מתאימה במיוחד לשתילה כעץ רחוב, הודות לממדי העץ הצנועים ולמערכת שורשים לא תוקפנית, שלא תפגע במדרכה מרוצפת. העץ מתאים לשתילה בגן קטן כעץ בודד להצללה על דשא, בפטיו, בחצר או בחורשות. לפני עשור שתלתי מין זה בגינון במושב סתריה, הן בשדרה כעצי רחוב והן בקבוצה בחורשת בנצי. העצים מתפתחים היטב ונחשבים מבין העצים היפים, הבולטים במיוחד בזמן הפריחה.
ריבוי העץ נעשה בזרעים. יש להשרות את הזרעים במים חמים למשך לילה ולמחרת לזרוע אותם במגשי הנבטה בורמיקוליט. מומלץ לכסות את הזרעים בשכבה דקה של ורמיקוליט ולדאוג לשמור על לחות במצע. הנביטה מתחילה תוך שבוע ימים. העתקת הנבטים הצעירים, עוברת בקלות, לעציצים עם מצע גן. יש להימנע מעודף השקיה. את ההנבטה יש לעשות באביב ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

מעודכן לתאריך: 29/07/09 11:58
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר