En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

גרמית ניגודית
Osteospermum oppositifolium

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם נוסף: Tripteris oppositifolia
משפחה: מורכבים Asteraceae
מוצא: דרום אפריקה

Osteospermum oppositifoliumגרמית ניגודית הוא צמח רב שנתי בשרני ,המעוצה בבסיס הצמח ועשבוני בחלקו העליון, בעל פריחה שופעת ומרהיבה בצבע כתום - תפוז או צהוב בסוף החורף ובתחילת האביב.
הסוג גרמית מונה כ- 70 מינים של צמחים חד-שנתיים ורב-שנתיים, שיחים ובני-שיח. מוצאם בעיקר באפריקה הדרומית ועד ערב. בארץ נפוצים בגינון בעיקר שני מינים: גרמית אקלון O. ecklonis וגרמית משתרעת O. fruticosum, שני המינים הם צמחי כיסוי רב שנתיים עשבוניים הפורחים במגוון צבעים בפרחים גדולים דמויי גרברה.
לפני מספר שנים קבלתי זרעים של גרמית ניגודית מהגן הבוטני בקרסטנבוש (Kirstenbush) שבדרום אפריקה. הזרעים הונבטו במשתלת קק"ל בגילת ואח"כ נשתלו בגן המשתלה בגילת ובגינון במושב סתריה. כשהצמחים פרחו התברר שקבלנו את הקלון הצהוב. בגן הבוטני בירושלים גדל הקלון הכתום אלא שאת שם הצמח עדיין לא ידענו. כעת אנו מפיצים את שני הצבעים, ע"י חלוקה של זרעים מצמחים שגדלים הן בגילת והן בסתריה.
גרמית ניגודית הוא שיח זקוף הגדל ל- 1-1.2 מטר גובה ורוחב, היוצר מבנה של כרית מעוגלת.
העלים נגדיים, ומכאן גם שם המין, אורך העלה כ- 5 ס"מ ורוחבו כחצי ס"מ.
צבעם ירוק-אפור והם בשרניים למחצה. נגיעה קלה בעלה גורמת לשבירתו ונשירתו וכן גם גבעולי הצמח רגישים מאד לכל נגיעה שגורמת לשבירה של הענף. רגישות זו בעייתית בשלב המשתלה כאשר הצמחים מועברים בין המשתלה היצרנית למשתלת המכירה ואח"כ לגנן, דבר המחייב זהירות ותשומת לב. בהמשך לאחר שהצמח נישתל בקרקע, הוא מתפתח במהירות ומכסה את השטח.
קרקפות הפרחים בודדות ונישאות על גבעולים מסתעפים, קוטר הפרח כ- 4 ס"מ.
הפרחים הלשוניים (בהיקף) צבעם כתום-תפוז או צהוב ואילו הפרחים הצינוריים, שבמרכז הפרח צבעם חום כהה. בחורף הצמח מתמיין לפריחה, שמתחילה בחודש ינואר ובהמשך כל הצמח מתכסה בפריחה מרהיבה ושופעת, בולטת מאד בגן בעונה זו. הפריחה נמשכת כחודשיים שלושה. חמסין אביבי יקצר ויפגע בפריחה.
לאחר הפריחה נוצר הפרי, הזרעונים גליליים בעלי 3 כנפיים שקופים למחצה, דומים לנייר ובעלי ערך קישוטי. הפרי נישא על הצמח במשך מספר שבועות לפני שהוא מתחיל להתייבש ולאחר מכן נושר ומתפזר.

תנאי גידול

גרמית ניגודית מתאים לשתילה בשמש מלאה, במרבית סוגי הקרקע ובתנאי שתהיה מנוקזת. בארץ מוצאו הוא גדל על אדמות חול וקרקעות חצציות.
עמיד לטמפרטורות קרות ומותאם לאקלים יבש. גדל בהצלחה בגן הבוטני בירושלים, באדמות הלס בקק"ל גילת ובקרקעות החול של מושב סתריה.
הצמח נחשב כחסכני במים אולם לא ניתן לגדלו ללא תוספת השקיות קיץ.
בגן הנוי יסתפק בהשקיה פעם בשבועיים-שלושה.
באביב, מיד לאחר תום הפריחה, מומלץ לגזום את הצמח עד ל- 30 ס"מ גובה. הצמח ילבלב ויישאר ירוק כל הקיץ.
גרמית ניגודית אינו נחשב כצמח מאריך ימים, ולעיתים כעבור 4-6 שנים הוא מתנוון ומת ואז בסתיו נגלה נבטים שיתפתחו ויפרחו עוד באותה השנה באביב.

ריבוי

ניתן לריבוי בזרעים. יש לאסוף את הזרעים בסוף האביב, ולהנביטם מייד או לחכות לסתו. אפשר לשתול בגן נבטים צעירים, הם יתפתחו ויפרחו באותה השנה.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 14:24
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר