En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 זית אירופי 'ליטל אוליי'
Olea europaea 'Little Ollie'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: זיתיים Oleaceae
מוצא: גנני, סלקציה מקליפורניה

Olea europaea montra במידה מסוימת אפשר לומר על הצמח הזה: "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו". מצד אחד, שמו כשם עץ הזית (זית אירופאי) המוכר לנו והנושא זיתים, אך מן הצד האחר הוא זן מיוחד הגדל לא כעץ אלא כשיח. אמנם יש לו עלווה של זית, אבל הצבע שלה ירוק כהה והוא איננו מאופיין בצד תחתון אפור כמו בעצי הזית.
בשנת 1995 הבאתי אותו ממשתלת "מונרוביה" שבקליפורניה. בארה"ב הוא זן פטנט, אולם בארץ הוא לא נרשם ולפיכך מותר בריבוי ובמסחור ללא צורך בתשלום של תמלוגים.

תכונות הצמח

הזן 'מונטרה' הוא שיח בינוני רב גזעים ומסועף, המגיע ל-1.5 מטר גובה ורוחב, מתאפיין בצימוח קומפקטי ובעלים בצבע ירוק כהה. השיח לא פורח ולכן אינו נושא פירות.
בדומה לעצי הזית, גם הזית השיחי הוא צמח חסכן במים. בפרויקט משותף עם קק"ל בשנת 1998, נשתלו צמחים בצומת איתן הדרומית לקריית-גת, אשר קבלו מספר השקיות עזר בשנה הראשונה ומאז הם גדלים שם ללא תוספת השקיה. למרות הבצורת של שנת 98-99 בה ירדו באזור זה כ-100 מ"מ גשם בלבד, שרדו כל צמחי הזית השיחי, וכיום הם בגובה ורוחב של כחצי מטר.
שיחים שנשתלים בגינה מושקית, קצב צמיחתם מהיר יותר ותוך שנתיים יגיעו לגובה ורוחב של 1 מטר ,אולם יש לקחת בחשבון שקצב גידולו נחשב לאיטי .
כאשר שותלים את הזית השיחי אין צורך בגיזומי עיצוב, שכן לצמח נטייה טבעית להסתעף.
Olea europaea montra לעיתים מופיעים על העלים הצעירים כתמים עגולים בצבע לבן - זוהי אקרית החטטים, הנוטה לתקוף את הצימוח הצעיר. בדרך-כלל מתגבר הצמח על המזיק ללא טיפול, ובכל מקרה, האקרית לא גורמת לנשירת עלים.

שימוש בגן

יחודו של זית מזן 'מונטרה' הוא אופי גידולו השיחי והמסועף, כיוון שאנו בחיפוש מתמיד אחר צמחי כיסוי לא גבוהים. הזית השיחי יכול לשמש כצמח כיסוי באחזקה נמוכה במחלפי תנועה, בצידי כביש, בפארקים, בשיחיות וגם כצמח בודד במסלעה. כדאי לחשוב עליו כחלופה לערערים, שלעיתים נעשה בהם שימוש יתר. מבחינת הנוף הוא משתלב היטב בין עצי דקל או הדר, ומתאים לכל אזורי הארץ כולל הנגב. צנוע מאוד בדרישותיו, מתאים לכל סוגי הקרקע ולמיני אקלים שונים.
השתלן עמירם בן דרור משדמות דבורה, מרכיב את הזית השיחי על כנות של עצי זית ומקבל מוצר יפהפה של גזע עבה וחשוף בגובה 60-80 ס"מ ובראשו פונפון קומפקטי ומסועף. צמחים מורכבים אלו ניתן לשתול בגינה לאורך שביל הכניסה לבית, או כצמח ראווה במרכז הגן, כשמסביבו מפזרים חלוקי נחל או טוף המדגישים את מופעו ועיצובו של הצמח.
כמו כן, ניתן ליהנות מצמח מורכב ומעוצב כשהוא שתול במיכל ולהציבו בכניסה לבית, בפטיו, או כצמח מיכל על גג. לכל המתגעגעים לעץ זית קטן ממדים שאינו מייצר פרחים אלרגיים, זו יכולה להיות התשובה האידיאלית. מתאים גם כצמח מיכל ע"ג שורש עצמי , כלומר שיחים שמקורם מיחורים מושרשים .

ריבוי

ריבוי וגיטטיבי בלבד של יחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. יחורים משתרשים תוך חודש ימים . שיחים מושרשים בגודל 40/40 ס"מ או צמחים מורכבים ומעוצבים על גזע, ניתן להשיג במשתלת בן דרור בשדמות דבורה.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:47
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר