En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 אקליפטוס  ניקוליי
Eucalyptus  nicholii

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: הדסיים Myrtaceae Eucalyptus nicholii
מוצא: NSW מזרח אוסטרליה
שם עממי: Narrow -leaved Black Peppermint

הסוג האקליפטוס, כולל כ-700 מינים בעלי עושר ורב-גוניות בלתי נדלים בגודל ובצורה, באופייני פריחה, גזעים ופירות, במיני ריחות, בהתאמה קרקעית ואקלימית, ברמות עמידות ליובש ותכונות נוספות העושות אותו לעץ נוי שערכו טרם נחשף במלוא משקלו הראוי לו.

לפני מספר חודשים כתבתי על מין אחר, אקליפטוס פטיכוקרפה המצטיין בפריחה מרהיבה.

הפעם אכתוב על מין נוסף המתאים במיוחד לשתילה כעץ רחוב, הודות לגזע הגבוה, לצימוח הפירמידלי והנוף הצר המאפיינים מין זה . שילוב עצים בצורה מוצלחת בנוף בנוי (עירוני, כפרי וכדומה) הינו משימה מקצועית המחייבת שילוב של ידע רב תחומי של אנשי מקצוע שונים. בחירת עץ לשתילה כעץ רחוב, היא משימה לא קלה. בימים אלו עוסקים במשרד החקלאות, במחלקה להנדסת הצומח בהכנת רשימות של עצים המתאימים לשמש כעצי רחוב.

בשנת 2003 הבאתי מאוסטרליה זרעים של מין זה. בקליפורניה ובאוסטרליה, אקליפטוס ניקוליי נפוץ מאד בגינון כעץ רחוב. כמו כן, הוא משמש באיטליה לקטיף של ענפים כענפי קישוט לסידורי פרחים. למטרה זו הם מגדלים אותו כשיח שגובהו 1-2 מטר בלבד, וכל השנה קוטפים ענפים לשוק הפרחים. כאשר ממוללים את העלים יש להם ריח נעים של מנתה, ומכאן גם שמו העממי.

לאחר שהכנו שתילים מהזרעים שנבטו, העברנו את מרבית השתילים לבחינה לשמש כענפי קישוט, ובנוסף, במטרה לבחון את התאמת המין לשמש כעץ, מספר צמחים נשתלו בגינתי במושב סתריה, והם התפתחו לעצים מוצלחים.

העץ גדל ל 8-10 מטר גובה, הצימוח זקוף, גזע גבוה ונקי, ללא ענפים צדדיים, ובעל צמרת נוף פירמידלית וצרה. העלים צרים, אורך העלה 13 ס"מ ורוחבו 1 ס"מ, בצבע ירוק-כחלחל, שמוטים כלפי מטה, העץ בעל מופע בכותי במקצת. הלבלוב הצעיר, בעיקר בסתיו בצבע ורוד-סגלגל והוא מוריק עם התבגרותו. כמו כל האיקליפטוסים, זהו עץ ירוק-עד. הפרחים לבנים והם קטנים מאד ולא בולטים על העץ. הפריחה חלה בסתיו וכאמור היא חסרת משמעות. בארץ מוצאו הוא גדל על אדמות עניות. נחשב למין אדפטיבי לכל סוגי הקרקע, כולל limestone - קרקע גירית.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל סוגי הקרקע ,למרבית האזורים בארץ, כולל אזורי ההר הגבוה (ירושלים וצפת), אולם לא מתאים לאזורי הנגב והבקעה. צמחים שנשתלו במשתלת קק"ל בגילת שבנגב הצפוני, הראו חוסר התאמה לבית Eucalyptus nicholiiהגידול. העץ נהנה מהשקיה סדירה.

השימוש בגן

מתאים ביותר לשמש כעץ רחוב על גזע בודד. ישתלב היטב בגן קטן , הודות לנוף הצר שלו. אני ממליצה לשלב בגן יותר מינים של איקליפטוסים הודות למגוון הרחב של התכונות שלהם. אקליפטוס ניקוליי הוא עץ ירוק-עד, שורשיו אינם תוקפניים, הוא איננו אלרגני, הפריחה ,הפרות והעלים אינם מלכלכים, תופס מעט שטח, שתמיד חסר בגן.

ריבוי

הריבוי מזרעים. ניתן להזמין זרעים מאוסטרליה, להנביט בתחילת הסתין במנבטה ולשתול בגן באביב.
חשוב לזכור, איקליפטוסים מומלץ לשתול בגן רק כאשר הטמפרטורות מתונות.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 13:59
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר