En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 ברזילי הדור
Metrosideros excelsus

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם נרדף: Metrosideros tomentosus
שם עממי: New Zealand Christmas Tree
משפחה: הדסיים Myrtaceae
מוצא: ניו-זילנד

Metrosideros excelsusברזילי הדור הוא שיח גדול או עץ קטן עד בינוני, ירוק-עד, מתאים לגידול בכל אזורי הארץ ובקרקעות שונות.
הסוג כולל 50 מינים של שיחים, עצים ומטפסים מעוצים, לעתים בעלי שורשי אוויר, שמוצאם בדרום אפריקה, מלזיה ואוסטרליה. הצמח הובא ארצה לפני כ20- שנה על-ידי משתלת וונדי בעין-ורד.
ברזילי הדור יכול להגיע לגובה ולרוחב של 10-5 מ'.
שם הסוג Metrosideros בתרגום מלטינית הוא זה: Metra - אמצעי, Sideros - ברזל. השם בא לציין את לבת העץ הקשה, המקנה לו את תכונתו - היותו חזק כברזל. ומכאן שמו בעברית - ברזילי.
העלים נגדיים, גלדניים ודמויי ביצה. הם מבריקים, צדם העליון ירוק כהה והתחתון לבן ומכוסה פלומה.
אורך העלה 10-5 ס"מ ורוחבו כ3- ס"מ.
צבע הפרחים אדום, והוא מתקבל מצבע האבקנים שמספרם רב והם בולטים מעל לעלי הכותרת. אורך האבקנים 2.5-4 ס"מ. הפריחה חלה בסוף החורף. השיח מתכסה בפריחה, והפרחים האדומים בולטים מאוד על רקע העלווה האפורה ומעניקים לשיח מראה יפה במיוחד.

משתלת וונדי מדווחת על זן נוסף הנקרא 'תומפסון' ('Thompsonii'), המצטיין בפריחה בצבע תפוז המתחילה בסתיו ונמשכת כל החורף. לקלון זה עלים גדולים מעט משל המין הרגיל. מין נוסף הנפוץ בשימוש גנני הוא ברזילי נאה M. kermadeceusis `variegata`. מין זה הוא מגוון ועליו קטנים יותר - אורכם 5-2 ס"מ ורוחבם 2-1 ס"מ.

תנאי גידול

מוצאו של ברזילי הדור בחופי צפון ניו-זילנד, שם הוא גדל על דיונות חול וצוקים וחשוף לרסס מי ים ולרוחות. אולם טמפרטורות הקיץ באזור זה ממוזגות וסופות גשמים שכיחות במשך כל השנה.

בארץ אפשר לגדלו בכל אזורי הארץ, פרט לאזור ההר - שם הוא עלול לסבול מכפור. מתאים ביותר לאזור חוף הים. יגדל בשמש מלאה או בצל חלקי.

יכול לגדול ברוב סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות.
בשנים הראשונות הצמח מתאפיין בקצב צמיחה איטי ובצימוח קומפקטי. בשלב הבוגר קצב הגידול נעשה מהיר, הצמרת מתרחבת ובאזורים בעלי לחות גבוהה שורשי אוויר צומחים כלפי מטה. תוספת השקיה מזרזת את קצב הצמיחה והצמחים מתפתחים לממדים גדולים יותר. באזור קליפורניה מומלץ להשקות בשנתיים הראשונות משתילה, ולאחר מכן אפשר להפסיק את ההשקיה.

שימוש בגן

צמח חובה לאזורי חוף הים. צמחי הברזילי יכולים לשמש כגדר חוסמת בין שכנים, כעץ רחוב או עץ פטיו קטן. מתאים גם לפארקים ולגנים ציבוריים.
כאשר הוא נשתל לשמש כגדר, יש להקפיד על גיזומי נוף כדי לעודד את צמיחת הענפים מבסיס הצמח. במטרה לקבל עץ, אפשר לעצבו על גזע אחד או על כמה גזעים - ואז לגזום את הענפים הנוספים הפורצים מבסיס הצמח ולשמור על גזע נקי מסורים.

המועד המומלץ לגיזומי נוף הוא מיד לאחר גמר הפריחה.

ברזילי מתאים לשתילה במכלים. העלוה האפורה והמבריקה דקורטיבית במשך כל השנה, וכאשר הצמח פורח - הוא יפה במיוחד.

משמש בענף צמחי עציץ כצמח עציץ פורח ליצוא. בעזרת טיפול בכימיקלים מעכבי צמיחה מננסים את הצמח, והוא משווק לאירופה בחודש מרס כשכולו מכוסה בפריחה.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:40
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר