En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 לויקופילום גרין וסילבר קלאוד
Leucophyllum candidum 'Silver cloud'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שמות באנגלית: "Green Cloud" Cenizo
"Silver Cloud" Cenizo
משפחה: לועניתיים Scrophulariaceae
מוצא: המדבריות הדרום מערביות של ארה"ב (טקסס) ומקסיקו
עונת שתילה: כל השנה.

Leucophyllum candidumהסוג לויקופילום מונה 12 מינים של שיחים ירוקי עד וכולם מוצאם במדבריות של טקסס ומקסיקו. כל המינים עמידים ליובש ולטמפרטורות קיצוניות של חום וקור (כמו הטמפרטורות במדבר). מרבית המינים גדלים באזור מוצאם באדמות חצציות ובסיסיות.

בשנת 1991 איקלמתי את הלויקופילום פרוטסנס "קומפקטום" (ראה מאמר בגן ונוף ח', מ"ז 1992) ושם כתבתי כי הצמח מגיע לגובה חצי מטר. מאז אספנו ידע נוסף והזן הקומפקטי, ללא גיזום מגיע לגובה עד 2 מטר אולם הצימוח הוא קומפקטי, צפוף.
אם נגזום את הצמחים מדי שנה, גובהם לא יעלה על המטר וחצי. לויקופילום "קומפקטום" הוכיח עצמו כצמח מצטיין וכבר נמצא בשימוש נרחב בארץ, בכל האזורים.

לויקופילום פרוטסנס "גרין קלאוד" היא סלקציה בעלת עלים בצבע ירוק (להבדיל מהמין בעל עלים בצבע אפור). העלים שלמים, פשוטים ואורכם מגיע ל- 2.5 ס"מ. הפרחים בצבע סגול בצורת פעמון, אורכם 2.5 ס"מ - והם מופיעים בכל עונת הגידול. השיח צומח לגובה עד 2.5 מטר ורוחב 1 מטר.
לויקופילום "גרין קלאוד" צומח לגובה רב יותר ואופי הצימוח הוא צריפי לעומת הלויקופילום "קומפקטום" שאופי הצימוח שלו רחב. צבע הפריחה בשני הזנים דומה אולם ה"גרין קלאוד" מתחיל לפרוח באביב ואילו ה"קומפקטום" מתחיל לפרוח בקיץ.

ב- 1995 נסעתי לקליפורניה במטרה להביא ולאקלם צמחי נוי חדשים. שני המינים המתוארים להלן הבאתי מקליפורניה, שגם בה נעשה שימוש רחב בגינון בכל המינים והזנים של הלויקופילום.
לויקופילום קנדידום "סילבר קלאוד" הוא שיח המגיע לגובה עד 1.2 מטר ולרוחב עד 1 מטר. העלים קטנים, פשוטים ושלמים ואורכם כמעט זהה לרוחבם והוא 5-18 מ"מ. צבע העלים והגבעולים אפור והם בעלי ברק כסוף. הפרחים בצורת פעמון בצבע סגול עמוק, בולטים מאד על רקע העלווה הכסופה
ומופיעים בכל עונת הגידול של הצמח. מין זה גדל לצורת כדור ואינו דורש גיזומים.

תנאי הגידול

כל מיני הלויקופילום מתאימים לגידול בשמש מלאה. בתנאי צל יתקבלו צמחים בעלי צימוח שמוט-נפול ופריחה דלילה. הסוג מותאם לקרקעות בסיסיות ובספרות ממליצים, כאשר שותלים באדמות חומציות, להוסיף סידן למצע.
בארץ, כל הקרקעות בסיסיות אולם יש לוודא שתהיינה גם מנוקזות היטב. אין צורך בתוספת דישון.

הסוג לויקופילום מתאים לכל אזורי הארץ. בפארק ספיר בערבה שתלתי בשיתוף עם הקק"ל עשרות צמחי לויקופילום פרוטסנס "קומפקטום" ושם הם מצטיינים, לפיכך יש לצפות שגם הזן והמין הנוספים יתנהגו בהתאם.

בעבודתי המשותפת עם קק"ל במטרה לבחון צמחים חסכני מים לשתילה בצידי דרכים, שתלנו באזור קרית גת בחודש ינואר 1995 עשרות צמחים של לויקופילום פרוטסנס "קומפקטום" ובחודש ינואר 1997 שתלנו מספר צמחים של לויקופילום "גרין קלאוד". החלקות מקבלות 3 השקיות עזר במשך הקיץ ושני הזנים מראים עמידות ליובש.

לויקופילום "גרין קלאוד" מקדים לפרוח והחל מחודש מאי הצמח מתכסה בפרחים סגולים. לויקופילום "קומפקטום" מתחיל לפרוח כחודשיים אחריו. בשני הזנים מקדם הפריחה הוא גבוה. לויקופילום קנדידום "סילבר קלאוד" מתחיל לפרוח בחודש מאי אולם מקדם הפריחה של מין זה הוא בינוני. בכולם הפריחה נמשכת בגלים כל הקיץ.

השימוש בגן:

לויקופילום "גרין קלאוד" מתאים לשתילה כגדר חיה, מיסוך בגבול הגן ויצירת הפרדה בגן גדול. ניתן לשלבו יחד עם לויקופילום "קומפקטום" ואז מקבלים שילוב מעניין של צבעי עלווה אפורים עם עלווה ירוקה של ה"גרין קלאוד". לויקופילום קנדידום "סילבר קלאוד" מתאים למסלעות, איי תנועה ובשולי ערוגות. צבע העלווה האפור כסוף יתבלט על רקע של צמחים ירוקים כמו מרבה חלב הדסי (Polygala myrtifolia), בן עוזרר הודי ועוד. כל צמחי הלויקופילום מתאימים לשתילה בגנים חסכני המים.

הריבוי

את כל מיני וזני הלויקופילום מרבים בריבוי וגטטיבי. עונת הריבוי היא באביב-קיץ. משרישים בערפול. נועצים יחורים מעוצים למחצה טבולים בהורמון השרשה, בשולחן השרשה. משך ההשרשה - כשלושה שבועות. שתילים אפשר להשיג במשתלות כגון "גליל צמחים", "טל", "גצלר", "לרנר" ובמשתלת קק"ל גילת (לישובים באזור הערבה בלבד!).

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:25
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר