En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 יוסטיציה משובלת
Justicia spicigera

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: קוצציים Acanthaceae
מוצא: מקסיקו עד דרום קולומביה
שם עממי: Mexican Honeysuckle

הסוג יוסטיציה כולל כ-420 מינים של עשבים רב שנתיים, בני-שיח ושיחים מהאזור הטרופי והסובטרופי של צפון ודרום כדור הארץ.

בשנת 1999 הבאתי לארץ שתיל של יוסטיציה משובלת ממשתלה בסאן- אנטוניו שבטקסס. אני יודעת שמין זה נחשב לצמח ותיק בארץ, אולם מדובר בקלון אחר, השונה בצורת העלים והפרחים ובאופי הצימוח, והוא בעל תכונות גנניות טובות יותר מהקלון שהיה נפוץ אצלנו לפני שנים. יתרונו הגדול: הוא Justicia spicigeraפורח גם בתנאי צל, מתחת לעצים, מקום שבו אין בדרך כלל צבע.

הקלון החדש הוא הנפוץ במערב ארצות הברית, ראיתי אותו שתול בגנים הן בקליפורניה והן בטקסס ובאריזונה ותיאורו מופיע בספרי הגינון שם.

זהו שיח עשבוני ירוק-עד, ללא גזע מרכזי וברור, המצמיח מבית השורשים ענפים זקופים ועשבוניים שאינם מתעצים, הנישאים עד ל-1.5 מטר גובה. רוחב השיח בשנים הראשונות הוא 1-1.5 מטר.

עם השנים השיח מתרחב, תלוי במרחב שנותנים לו ובתנאי הגידול. העלים נגדיים, דמויי ביצה ארוכה, אורך העלה 11 ס"מ ורוחבו 5 ס"מ. העלים מכוסים בשערות דקות המעניקות מרקם קטיפתי והם בעלי צבע ירוק בהיר. הפריחה חלה בקצות הענפים הראשיים ועל ענפי המשנה שיוצאים מחיקי העלים. התפרחת בצורת מכבד, כותרת הפרח בעלת צינור באורך של כ-4 ס"מ , בצבע כתום- תפוז. הפריחה חלה במשך כל עונת הצימוח, מהאביב ועד החורף והיא מושכת את ציפור הצופית.

העלים הקטיפתיים בעלי הצבע הבהיר וצבע הפריחה מעניקים לשיח מופע טרופי.

תנאי גידול

השיח מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי, תחת אור מסונן, בצל עצים וגם בתנאי שמש מלאה. אני ממליצה לשתול בצל חלקי ובעיקר בצל עצים. בתנאי שמש מלאה הצמח דורש יותר השקיה ולעתים יש לו נטייה לפתח כלורוזה - הצהבת עלים. יגדל בכל סוגי קרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורה נמוכה עד מינוס 4 מעלות צלסיוס, לפיכך יגדל בכל אזורי הארץ כולל אזורי ההר הגבוה. בבקעה ובערבה מומלץ לשתול רק בתנאי צל.

במושב סתריה הוא נשתל לפני מספר שנים בגינון הציבורי, הן בתנאי שמש מלאה והן בצל עצים, בקרקע קלה ומנוקזת. הצמחים, בכל תנאי הגידול, גם בצל עצים ממינים שונים, מפותחים ופורחים ברוב חודשי השנה וללא כלורוזה. בסתריה שומרים על השיחים בגובה מטר כאשר פעם בשנה, באביב, גוזמים את הענפים הארוכים עד לבית השורשים ובכך שומרים על ממדי השיח וגורמים להתחדשות של ענפים מבית השורשים ומעודדים את התרחבותו. פעולת גיזום זו, בתחילת האביב, מרחיקה פרחים וענפים יבשים ושומרת על מופע "נקי" של השיח.

אני ממליצה לשתול אותו במדרון ואז התפשטותו תתרום לתפיסת הקרקע ולמניעת סחף. יתרון נוסף הוא כאשר שותלים בצל העצים מתקבלת פריחה באזור המוצל כמעט כל השנה.

לפי הספרות הגננית, הצמח נחשב לחסכן במים לאחר התבססותו בגן. מניסיוני בתנאי הארץ, בכדי לקבל מופע נאה ופריחה ממושכת, מומלצת השקיה סדירה של פעם בשבועיים.
יוסטיציה מומלצת לשתילה גם במיכל אותו ניתן להציב בכניסה לבית, על מרפסת גג הבית או בצל העצים כאשר לא ניתן לשתול בקרקע בגלל מערכת השורשים של העץ. מתאים לשתילה בערוגת הרב שנתיים, לאורך שביל מוצל וכאמור על מדרונות הגן.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי של יחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה, בכל עונות השנה. השרשה מתקבלת תוך שבועיים וניתן לשתול בגן בכל עונות השנה למעט בחורף קר. שתילים ניתן להשיג במשתלת מלצר בכפר ידידיה.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:16
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר