En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בן-אלווי קטן-פרחים
Hesperaloe parviflora

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם עממי: Red yucca
משפחה: אגביים Agavaceae
מוצא: דרום מערב טקסס, ארצות הברית

בן-אלווי הוא צמח שושנת רב שנתי, בעל עלים סרגליים בצבע אפור ופרחים בצבע ורוד, הנישאים על עמודי פריחה גבוהים. ניתן לגדלו בכל אזורי האץ ובכל סוגי הקרקע. הצמח חסכני במים, עמיד למחלות ומזיקים ופורח במרבית חודשי השנה.

מקור השם בן-אלווי הוא מיוונית - hesperos מערב, ו- Aloe, המזכיר את מופע הצמח. הסוג כולל שלושה מינים של צמחי שושנת רב שנתיים, שמוצאם מצפון מכסיקו ודרום מערב ארצות הברית.
בן-אלווי קטן-פרחים הוא צמח ותיק בארץ אך אינו מוכר.
Hesperaloe parviflora הצמח חסר גבעול והעלים גדלים בשושנת. העלה סרגלי, אורכו מגיע עד ל- 1.3 מטרים ורוחבו בבסיס העלה כ- 3 ס"מ. קצה העלה אינו קוצני. העלים בעלי מרקם נוקשה, בעלי סיבים, צבעם אפור-ירוק והם שמוטים לאחור. הפרחים ערוכים בשיבולים הנישאים על עמוד תפרחת המתנשא לגובה של 2-1.2 מטרים. הפרחים דמויי פעמון, אורכם כ- 3 ס"מ ורוחבם כ- 1.5 ס"מ. צבע הפרחים ורוד-קורל. הפריחה נמשכת במרבית חודשי השנה והפרחים מושכים אליהם את ציפורי הצופית (יונק הדבש).

בן-אלווי קטן-פרחים מתאים לגידול בשמש מלאה בכל אזורי הארץ. הצמח עמיד לטמפרטורות קיצוניות של חום וקור ,עד לטמפרטורה של מינוס 10 מעלות צלזיוס ועמיד בכל סוגי הקרקע, כולל אדמות כבדות ובלבד שיהיו מנוקזות.
בשנת 1994 שתלנו יחד עם קק"ל , במסגרת פרויקט משותף עשרות צמחי בן-אלווי בצידי הכביש, בכניסה הדרומית לקריית גת. הצמחים נשתלו בקרקע כבדה ונתרנית בעלת Ph-8.5. בשנתיים הראשונות לשתילה קיבלו הצמחים שתי השקיות עזר במהלך הקיץ ומאז, כבר 10 שנים ללא תוספת השקיה, הצמחים גדלים ופורחים ברוב חודשי השנה.
אחזקת הצמח מועטה וכוללת הורדת התפרחות שסיימו את פריחתן. עם השנים הצמח מתרחב ומגיע לקוטר של למעלה ממטר. מכל שושנת עולים מספר עמודי פריחה, ועם התרחבות הצמח עולה מספר עמודי הפריחה.
הצמח עמיד למחלות ומזיקים.
בן-אלווי קטן-פרחים מתאים לשתילה במסלעה. אפשר לשלבו בגן ים תיכוני, הוא מתאים לשתילה סביב בריכות שחייה, לאורך שביל כניסה לבית ,מסביב לחממות ומומלץ מאד לגינון בכניסות ליישובים ולאיי תנועה. אופי הצימוח האוורירי של העלים ועמודי הפריחה לא יסתירו את התנועה, ולפיכך לא יהווה סיכון בכביש. אפשר לשתול בקבוצות ולקבלו כצמח כיסוי. מומלץ לשתול במרווחים של 60 ס"מ בין הצמחים ולפזר חיפוי עץ ביניהם, על מנת לדכא גידול עשביה. בתוך מספר שנים שושנת הצמח תתרחב עד לשלב שיתקבל גוש מלא ובכך תימנע נביטה של עשביה. מאחר שמדובר בצמח חסכן במים, אם נמעיט בהשקיות, יש להניח שגם נביטת עשבי הבר תהיה מועטה. בחוות הבשור שתלנו אותו לפני כ- 8 שנים לכל אורך אחת החממות. הצמחים שם פורחים במשך כ- 10 חודשים בשנה ומושכים את תשומת ליבם של כל החקלאים המבקרים במקום.

אפשר לשלב את בן-אלווי עם מיני יוקה (Yucca) ודקלים. באריזונה ובטקסס שותלים את בן-אלווי בשילוב עם ציצנית וילר (Dasylirion wheeleri), הנמנה אף הוא עם משפחת האגביים. צורת הצימוח דומה, אולם מרקם העלים שונה. שילוב מנצח של שני צמחים אלה אטרקטיבי מאד.

ריבוי הצמח מזרעים. בתום הפריחה חונט הפרח פרי הלקט. שלב איסוף הזרעים כאשר הפרי מתחיל להיפתח בקצוות (בדומה לזרעים של חבצלת החוף).
את הזרעים זורעים במגשי הנבטה, והנביטה מתקבלת כעבור כשלושה שבועות. ניתן לזרוע כל השנה. הפריחה חלה כעבור שנתיים. אפשר גם להרבות על ידי חלוקת צמחים בוגרים, באביב.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:10
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר