En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 המליה מבודרת
Hamelia patens

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: פואתיים Rubiaceae
מוצא: פלורידה, דרום אמריקה עד בוליביה

Hamelia  patensההמליה נמנית עם משפחת הפואתיים, משפחה בעלת ערך הורטיקולטורי שעמה נמנים בין היתר הגרדניה והאיקסורה, הנחשבים צמחי עציץ פופולריים.

בארצות מוצאו עשוי גובהו של שיח זה להגיע ל7- מטרים; בגידול בתרבות בארצות של אקלים ים תיכוני הוא מגיע עד 3 מטרים בלבד. ההמליה שיח זקוף ומבודר, בעל עלים חלקים הערוכים בדורים, 4-3 עלים בכל דור.

בשנת 1990, בשובי מביקור בארה"ב, הבאתי לארץ שתיל של צמח זה ממשתלת פינקוס (Ralph Pinkus) בטקסס. זוהי למעשה סלקציה המאופיינת בעלים קטנים יותר משל המין הרגיל. העלים, הירוקים במהלך הקיץ, מקבלים עם ירידת הטמפרטורה בסוף הסתיו גוון כתום-אדום ומעניקים לשיח מופע קישוטי ובולט בגן. עלי המין הרגיל, לעומת זאת, נשארים ירוקים גם בחורף.

פריחת הצמח ממושכת: הפרחים הצינוריים, שצבעם אדום-תפוז (Scarlet), מופיעים בחודשי הקיץ בקבוצות בקצות הענפים. הפרחים מזכירים במקצת את אלה של הצסטרום והרוסליה, ולי הם מזכירים אלמוגים.

Hamelia patensשיחי ההמליה הפורחים יכולים להיחשב לאחד המינים היפים ביותר באזורים חמים. בגלל מוצאם הטרופי, באזורים קרים יש לגדל אותם בבתי צמיחה מוגנים. בביקורי בגנים בוטניים בארצות אירופה ובארצות הברית מצאתי במרבית הגנים צמחי המליה בבתי צמיחה מחוממים. בקליפורניה נהוג לשתול אותם בגן הפתוח.

הצמח מומלץ לשתילה באדמה עשירה, ותוספת כבול לבור השתילה עשויה להועיל. ההמליה נהנית מאדמה לחה, אולם על זו להיות מנוקזת היטב כדי שהשורשים לא יסבלו מחוסר אוויר.

כדי ליהנות מהפריחה בקיץ ובסתיו ומצבעוניותם של עלי הצמח בחורף יש לגדלו בשמש מלאה, אך עליו להיות מוגן מפני רוח ומפני קור.

ברגישותה לקור דומה ההמליה להיבסיקוס הסיני: כאשר טמפרטורות החורף נמוכות, היא עלולה לאבד את עליה. באזורים קרים יש לשתול את צמחי ההמליה בסמוך לקיר דרומי או מזרחי, ורצוי בחלק הגן המוגן מרוחות קרות.

גם אם הצמח נפגע מקור הוא מסוגל להתחדש מאזור צוואר השורש, ועל כן אפשר בעת הצורך לחדשו בגיזום באביב בסמוך לקרקע. מאחר שהפריחה מופיעה בקצות הענפים, אפשר לקצר ענפים בחודש אפריל כדי לעודד פריצת ענפים חדשים ובכך להעשיר את הפריחה.

פריחת ההמליה מופיעה באביב ונמשכת ממאי עד אוקטובר, וכך אנו נהנים משישה חודשי פריחה. הצמח גם מייצר פירות קישוטיים, המוסיפים ליפי מופעו בתחילת החורף.

אפשר לשתול את ההמליה כשיח בודד, ליד קיר או בקבוצה במרכז הגן, ולקבל כתם של צבע בולט ומושך תשומת לב. הצמח ניתן בקלות לעיצוב על גזע. כמו כן אפשר לגדל אותו במכל גדול (40 ליטר), להציבו בגן או בגינת הגג בשמש מלאה במשך רוב חודשי השנה, ובחודשי החורף הקרים להניח את המכל סמוך לקיר.

מעודכן לתאריך: 17/08/09 12:38
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר