En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 אקליפטוס פטיכוקרפה
Eucalyptus ptychocarpa

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Eucalyptus ptychocarpaשם מעודכן: קורימביה פטיכוקרפה Corymbia ptychocarpa
משפחה: הדסיים Myrtaceae
מוצא: טרופי , מהטריטוריה הצפונית באוסטרליה

האקליפטוס, מכל העצים, מזוהה אצלנו עם ייבוש הביצות בראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל. הוא מוכר לנו בעיקר בדמותו של אקליפטוס המקור ענק המידות. אולם הסוג כולל כ-700 מינים בעלי עושר ורב-גוניות בלתי נדלים בגודל ובצורה, באופייני פריחה, גזעים ופירות, במיני ריחות, בהתאמה קרקעית ואקלימית, ברמות עמידות ליובש ותכונות נוספות העושות אותו לעץ נוי שערכו טרם נחשף במלוא משקלו הראוי לו.

יש מספר מינים המצטיינים בפריחתם המרהיבה, מגוונת ושופעת, בעלי ממדים קטנים עד בינוניים אשר יתאימו היטב לגינה הביתית. אקליפטוס פטיכוקרפה הוא אחד מהמינים המרהיבים בפריחתם, ומתאים במיוחד לגן הביתי.
הוא אוקלם בארץ בעזרת חנה וונדי , שייסדה את המשתלה לצמחים אוסטרלים לפני כ-25 שנה.

אני שתלתי עשרות עצים של אקליפטוס פטיכוקרפה  בגינון במושב סתריה, עצים אלו החלו לפרוח כעבור  3-4 שנים משתילתם והם מפארים את הישוב בפריחתם.
זהו עץ בינוני הגדל לגובה של 10-6  מטר בעל גזע אחד או מספר גזעים. קליפת הגזע מחורצת וקישוטית .בעל מופע בכותי במקצת,  הענפים שמוטים כלפי מטה והתפרחות זקופות ובולטות מעל Eucalyptus ptychocarpaהנוף. העלים גדולים מאד וגלדנים  בצבע ירוק עז. אורך העלה 30-25 ס"מ ורוחבו 9-7 ס"מ . הם  בכלל לא דומים לעלים  של אקליפטוס. העלים דומים לעלים של עצי הפיקוס. הפרחים  ערוכים בצברים גדולים בני 7 פקעים.   פקעי הפריחה טרמינלים, גדולים ומרשימים והם תורמים למופע קישוטי כשלושה חודשים לפני הפריחה.  צבע הפרחים יכול להיות אדום-עז או  ורוד ,לעיתים ורוד דהוי שהוא צבע לא מרשים עד לבן. כאשר  שותלים שתיל שמקורו בזרע, לא ניתן לחזות מראש את צבע הפריחה וחייבים לחכות שלוש שנים עד שהעץ מתחיל  לפרוח. לעיתים מתברר שצבע הפרחים דהוי ומאכזב, למרות  שמקורו של השתיל בזרעים שנאספו מעץ בעל פרחים  בצבע אדום עז. הפריחה חלה בסוף הסתיו ונמשכת בחורף ועד האביב. לאחר הפריחה מתפתח הפרי ,אף הוא בצברים. הפרי גדול, דמוי חבית באורך 4-3 ס"מ ורוחב כ-2 ס"מ  והוא תורם למופע קישוטי במשך תקופה ארוכה. Eucalyptus ptychocarpaלמעשה, לעץ מופע קישוטי בכל חודשי השנה, החל מפקעי הפריחה, הפריחה והפרות הנותרים על העץ .

ייחודו של העץ בעליו הגדולים והירוקים בעלי מופע טרופי והתפרחות הענקיות בצבע אדום בחורף עד האביב.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל סוגי הקרקע ,לאזורים בעלי לחות אויר כמו במישור החוף, שפלת החוף והעמקים. העץ נהנה מטמפרטורה ולחות גבוהים ומהשקיה סדירה. מוצאו הטרופי מרמז על רגישות לטמפרטורות נמוכות.אין לנו ניסיון בגידולו באזורי ההר. צמחים שנשתלו בגילת, למרות שקיבלו השקיה סדירה לא הצליחו, אולי מחוסר לחות באוויר. באוסטרליה, הוא גדל בהצלחה כעץ רחוב בבריסבן המאופיינת באקליםEucalyptus ptychocarpa דומה לאקלים בתל-אביב. לעיתים, בעיקר בשנה הראשונה לשתילה, הצמח מראה כלורוזה  (הצהבה) בעלים. הוספה של ברזל בצורת סקוסטרין תוריק את הצמח.

השימוש בגן

יכול לשמש כעץ רחוב ואז חשוב לעצב אותו על גזע בודד או כעץ נוי בגן קטן בעל מספר גזעים.  עץ חובה בגן קטן שבזמן הפריחה  מרהיב ביופיו ומושך תשומת לב. במושב סתריה נשתלו כאמור  כעצי רחוב. בשנתיים הראשונות לשתילה התפתחות העצים הייתה עשבונית באופייה, הענפים היו שמוטים  אולם החל משנתם השלישית התקבל מופע עצי  והפריחה החלה בשנתם הרביעית לשתילה.
בזמן הפריחה עצים אלו נחשבים ליפים ביותר בכפר.Eucalyptus ptychocarpa

ריבוי:

הריבוי מזרעים, המתאפיינת בשונות. אני ממליצה לאסוף זרעים מעצים הפורחים בצבעי אדום עד וורוד, ולקוות שגם הצאצאים יהיו באותם הצבעים. הזרעים מבשילים בסוף הקיץ, ואז אפשר לאסוף אותם. מומלץ להנביט באביב, ולשתול בגן בסתיו.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:04
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר