En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

אקליפטוס מסמרי 'כדורי-קקל'
Eucalyptus gomphocephala 'Kaduri-Kkl'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: הדסיים
מוצא: מערב אוסטרליה

אקליפטוס מסמרי הוא עץ גבוה הנישא עד לגובה 30 מטרים. גזעו רחב, והוא משמש בארץ למטרות ייעור. בארץ מוצאו הוא גדל בקרקעות חול וחרסית, עמיד במידת מה למליחות בקרקע וגם לרסס מלוח מהים. בארץ הוא המין השני בחשיבותו ובהיקף נטיעותיו ביערות לאחר אקליפטוס המקור. הוא מסתגל לרמת משקעים של 400 מ"מ, על אף שבאזור תפוצתו הטבעית רמת המשקעים כפולה. כמו כן, הוא גדל בהצלחה בקרקעות המכילות גיר.
אקליפטוס מסמרי אוקלם לראשונה בארץ בשנת 1910. חלקות האקלום ניטעו בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה, ובהמשך גם בנגב המערבי.
אקליפטוס מסמרי 'כדורי-קקל' - Eucalyptus gomphocephala 'Kaduri-Kkl'בתחילת שנות ה-90 נטעה הקק"ל יער של אקליפטוס מסמרי בפאתי היישוב ניר-משה שבנגב המערבי. מרבית השתילים התפתחו לעצים גבוהים, בעוד פרטים בודדים נשארו בצורת שיח שגובהו כ-1.5 מטרים. שיחים אלו מעולם לא פרחו, בעוד "אחיהם" העצים פרחו בכל שנה בחודשים ספטמבר-אוקטובר. יערן הקק"ל בחבל דרום, יהודה יהודה, הוא שגילה אותם, וביחד עם פרופסור יוסי ריוב מהפקולטה לחקלאות ואנוכי בחרנו שני שיחים - האחד בעל מבנה כדורי והשני בעל מבנה שטוח - והתחלנו בריבוי וגטטיבי של שני קלונים.

ריבוי וגטטיבי של צמחי אקליפטוס הוא משימה לא קלה. ייחורי אקליפטוסים אינם משתרשים בדרך כלל, פרט ליוצאי דופן שלעתים אף משתרשים בקלות. למזלנו, על אף שהייחורים הורדו בקיץ מצמחים שגדלו ביער בתנאים קשים וללא השקיה - חלקם השתרש. הצמחים המושרשים נשתלו במושב סתריה כצמחי אם, ובשלב זה הוחלט להפיץ את הקלון בעל המבנה הכדורי בלבד, תחת השם 'כדורי-קקל'.

תכונות הצמח

בגינה מושקית, השיח מתפתח לצורת כדור שיכול להגיע ל-2 מטר גובה ורוחב. הצמח עמיד למחלות ולמזיקים.
העלים מסורגים, דמויי משולש. צבעם ירוק והם נראים תמיד רעננים. הלבלוב הצעיר אדמדם ודקורטיבי מאוד, בפרט בסתיו ובחורף. אפשר לקטוף ענפים אלו ולהשתמש בהם כבענפי קישוט. בפסח קטפתי עשרות ענפים של אקליפטוס 'כדורי -קקל' ושיווקתי בשוק המקומי.
כאמור, עד כה לא נצפתה פריחה בצמחי אקליפטוס מסמרי בעלי המופע השיחי.

השימוש בגן

מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ ללא יוצא מן הכלל ובכל סוגי הקרקע. הענפים התחתונים, הסמוכים לקרקע, נוטים להשתרש.
אפשר להימנע מגיזום, מאחר שהצמח יוצר מבנה כדורי ללא התערבות הגנן. אולם אם רוצים לבקר את גודלו, אפשר לגזום לגובה ולרוחב הרצוי באביב או בסתיו - כאשר הטמפרטורות מתונות. הצמח מתאים לשתילה במסלעה, כצמח מכל, לאורך שביל כניסה לבית - במרחקים של 2 מטרים בין הצמחים כדי שלא לטשטש את המבנה הכדורי, באיי תנועה ובצדי דרכים.
לאחר התבססות אפשר לגדלו ללא תוספת מים, באזורים שבהם יורדים 400 מ"מ גשם בשנה ויותר.
כאמור, הצמח גם מתאים לגידול לענפי קישוט.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, באביב ועד תחילת הקיץ, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה ותחת ערפול. כעבור כחודש ימים מקבלים כ-50% השתרשות. מומלץ להשריש בשולחן בתפזורת ולא במגשים או בתאים.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 13:58
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר