En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

Lysiloma watsonii

ליסילומת וטסון

Lysiloma watsonii

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שמות מדעיים נרדפים: Lysiloma thornberi, Lysiloma microphylla var. thornberi
שם עממי: feather tree, desert fern tree
משפחה: קיטניות Fabaceae 

מוצא: דרום-מערב ארצות-הברית, הרי רינקון באריזונה ומרגלות ההרים בסונורה.
הסוג ליסילומה כולל 9 מינים של עצים או שיחים בלתי קוצניים, שפרחיהם ערוכים בקרקפות כדוריות ומוצאם באמריקה הטרופית. ליסילומת וטסון הוא עץ קטן או שיח מסועף, ותיק בארץ אולם לא נפוץ בגינון. הוא אוקלם ונשתל לפני עשרות שנים בחוות הנוי. בתחילת שנות ה-70 נשתל בחלקות ניסיון בבקעה, בוולקני ובחלקות נוספות, בכולן גדל בהצלחה. בשנת 2002 נשתל גם בקיבוץ ניר-עוז ובמשתלת קק"ל בגילת. בשנת 2003 נשתל בגינון במושב סתריה ובצדי הכביש לאורך כביש 40 סמוך לסתריה.
כאמור, זהו עץ קטן רב-גזעי הגדל ל-5 מטר גובה ו-3 מטר רוחב או שיח רב-גזעים. בארץ מוצאו הוא Lysiloma watsoniiנשיר-מותנה, בארץ בחורף מתון הוא נותר ירוק-עד. קליפת גזע העץ מחוספסת וצבעה אפור. העלים מסורגים, מנוצים פעמיים. בכל עלה 8-6 זוגות של סעיפים שאורכם עד 15 ס"מ וסעיפים אלו הם בעלי 35-20 זוגות עלעלים מאורכים. צבעם ירוק בהיר, העלים עדינים, דמויי נוצה, מזכירם עלים של עצי שיטה, מעניקים לעץ מופע טרופי. העלים נושרים באביב, ומיד מופיעים עלים חדשים. נשירת העלים לקרקע מעשירה את הקרקע בחנקן. כצמח השייך למשפחת הקטניות, אשר על שורשיו חיים ביחסי סימביוזה חיידקיים מקבעים חנקן, והם תורמים להתפתחות הצמח. תפרחות הפרחים ערוכות כקרקפות כדוריות, הפרחים קטנים בצבע קרם-לבן, הפריחה בסוף האביב ותחילת הקיץ ובהמשך מתפתח הפרי, תרמיל שטוח, מוארך ודק באורך 15-10 ס"מ. לקראת הבשלת הזרעים צבעו חום כהה.

Lysiloma watsoniiתנאי גידול

מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ בתנאי שמש מלאה. עמיד לטמפרטורות גבוהות, כמו אלו במדבר ולכן מומלץ מאד לשתילה בנגב והערבה. ומאידך, עמיד גם לטמפרטורות נמוכות (כמו במדבר) עד מינוס 7 מעלות צלסיוס (-7°C). זהו צמח חובה לישובים בערבה.
יגדל במגוון קרקעות מנוקזות, כאשר הוא מותאם במיוחד לקרקעות בסיסיות. בעל קצב צימוח בינוני ולכן אני ממליצה להשקות אותו בשנותיו הראשונות כדי לעודד צימוח ובהמשך אפשר לגדלו ללא תוספת השקיה למעט בערבה שם יש להמשיך בהשקיה לפי הצורך. בכביש בילו-רמלה הוא גדל בהצלחה כבר 15 שנה וללא תוספת השקיה, בניר-עוז התפתחו עצים מדהימים וגם הם ללא תוספת השקיה. בגינון מומלץ לעצבו כעץ קטן תוך בחירת 3 ענפי שלד ראשיים, וסילוק ענפים שילבלבו בבסיס העץ. אפשר גם לעצבו על גזע בודד. מתאים לשתילה בפטיו, בכניסה לבית, בחזית בנין משרדים וכדומה. כאשר לא מתערבים בעיצובו מתקבל שיח רב-גזעים המתאים לשתילה בירכתי הגינה, כחוצץ בין השטח הפתוח או המדבר, בשיחייה, או בצדי דרכים לאורך הכבישים.

ריבויLysiloma watsonii

הריבוי מזרעים. לזרעים קליפה קשה ולכן חייבים לטפל בהם. לפי הספרות מומלץ לטפל בחומצה, משרים ב- 95% חומצה גופרתית למשך 30 דקות, לאחר מכן שוטפים במי ברז ומשרים למספר שעות במי ברז ואז זורעים במגש הנבטה. מנהל משתלת קק"ל בגילת, פבלו צ'רקסקי, ממליץ לטפל במים חמים עד רותחים בתנאי שמדובר בזרעים טריים. במידה ומדובר בכמות קטנה של זרעים מומלץ להשתמש בקוצץ ציפורנים, לצבות את הקליפה רחוק מאזור השורש ולהשרות מספר שעות במי ברז.

Lysiloma watsonii

Lysiloma watsonii

מעודכן לתאריך: 16/11/17 11:33
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר