En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

פיטוספורום מעוין
Pittosporum rhombifolium

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Pittosporum rhombifoliumשם מדעי נרדף: Auranticarpa rhombifolia
שם עממי: QUEENSLAND PITTOSPORUM, DIAMOND LEAF PITTOSPORUM
משפחה: פיטוספוריים Pittosporaceae
מוצא: מזרח אוסטרליה, NSW וקווינסלנד
משפחת הפיטוספוריים מונה 9 סוגים וכ-240 מינים של עצים, שיחים ומטפסים, שרובם הגדול נפוץ באוסטרליה ומיעוטם באזורים הטרופיים של חצי כדור הארץ המזרחי. הסוג פיטוספורום מונה כ-200 מינים ועל שמו ניתן שם המשפחה. צמח גן ותיק, מאריך שנים, חסכן במים, מומלץ ונפוץ מאד בגינון בארץ הוא פיטוספורום יפני Pittosporum tobira כולל הזן המגוון. פיטוספורום מעוין, וותיק בארץ אך לא נפוץ ולא מוכר, הוא נשתל בחוות הנוי בשנת 1951 ומאז גדל שם בהצלחה. הוא גדל בהצלחה גם בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים בחלקה האוסטרלית, וגם במשק שלי במושב סתריה. לאחרונה משתלת קק"ל בגילת החלה בריבוי מין זה, מזרעים שנאספו בסתריה, ומשתלות נוספות מוזמנות להצטרף לריבוי והפצתו.
פיטוספורום מעוין מתפתח בארץ לעץ קטן ירוק-עד הנישא ל-10-5 מטר גובה. בארץ מוצאו הוא נישא עד 30 מטר גובה. העץ מאריך שנים ואורך חיו 150-50 שנה. צמרת העץ צרה. גזע העץ חלק עד משועם בחלקו וצבעו אפור-לבנבן. העלווה ירוקת-עד, העלים קישוטיים, מסורגים או מרוכזים בקצות הענפים, העלה בצורת מעוין או יהלום, מה שהעניק למין את השם המדעי והעממי. שולי העלה משוננים שינון גס מאמצע העלה ועד ראשו כאשר השוליים לכוון הפטוטרת נשארים תמימים. צבעם ירוק-עשיר והם מבריקים. אורך העלה 12-8.6 ס"מ ורוחבו 7-3.5 ס"מ, פטוטרת העלה ארוכה 2.5-1.5 ס"מ. הפריחה חלה בסוף האביב, הפרחים מרובים, לבנים וריחניים ערוכים במכבדים מורכבים בקצות הענפים. הפריחה צופנית ומושכת דבורים, פרפרים וציפורים. בהמשך לפריחה נוצר פרי כדורי קטן אורכו 9-6 מ"מ בצבע תפוז, מרוכזים במכבדים צפופים. הפרי מבשיל בקיץ, מאד קישוטיPittosporum rhombifolium בולט על העץ במשך הקיץ עד הסתיו. בכל הלקט 3-2 זרעים בצבע שחור.

תנאי גידול

העץ יגדל בתנאי שמש מלאה או חצי צל ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שתהיינה מנוקזות. גדל בטווח קרקעות החל ממעט חומציות ועד מאד בסיסיות. גדל בהצלחה בירושלים, לפיכך ניתן להסיק שאינו רגיש לקור בתנאי הארץ. לפי הספרות הוא נחשב לצמח חסכן במים לאחר התבססותו, אולם מניסיוני, תוספת מים תאיץ את גידולו, ותעצים את הפריחה ואני ממליצה על השקיה קבועה. למרות שבחוות הנוי עבר שנים רבות ללא תוספת השקיה, כדי לקבל מופע חיוני וחנטה טובה של פרי, מומלץ להשקות. בעל קצב צימוח בינוני.
Pittosporum rhombifoliumמשתלב בגן כעץ בודד, שבזמן חנטת הפרי מושך תשומת לב רבה. הוא מתאים לשמש כעץ ברחוב צר, בכניסה לבית, לצד בניין או בפטיו בחצר. שורשיו אינם שטחיים ועל-כן יש חשש מופחת להרמת ריצופים סמוכים- בתנאי שמידות פתח העץ יתאימו לקוטר הגזע בבגרותו. כאשר שותלים בצפיפות, יכול לשמש כגדר גבוהה בין שכנים. מתאים לשתילה במיכל אותו ניתן להציב בכניסה לבית, ברחבת מרוצפת או על הגג.

ריבוי

Pittosporum rhombifoliumהריבוי הוא מזרעים. חייבים לאסוף זרעים טריים, וגם אז הנביטה איטית, ונמשכת כארבעה חודשים, בהם רק שליש מהזרעים נובטים. מאידך, יש זרעים בשפע הן בגן הבוטני בגבעת רם והן במשק שלי בסתריה. שתלנים יכולים לפנות אלי ואשלח להם זרעים.

 

Pittosporum rhombifolium

מעודכן לתאריך: 31/10/17 11:30
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר